Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: sigortalı şirket ortakları

Üye
    Nereden
    İstanbul

A şirketinde sigortalı çalışan bie kişi X limited şirketini iki arkadaşı ile kuruyor. Sigortalı olduğu için bagkur kaydı yapılmıyor. Bu kişi şimdi A şirketinden ayrılıp B şirketinde sigortalı çalışacak. A dan aysonu itibari ile çıkış yapsa 31.12.08 gibi B şirketinde de 01.01.09 gibi sigortalı kaydı yapılsa X şirketindeki ortaklığından doalyı bagkur karşısında durum ne olur normalsigortalılığı devam eder mi

Müdavim Üye
    Nereden
    ANKARA
    ARA VERMEZSE VE 01/10/08 DEN ÖNCEDE SİGORTALIYSA
    4 A DAN DEVAM EDEBİLİR.
    Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet\'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin!

Yeni Üye
    Bu konu ileride de sıkıntılar doğruacaktır.. Geçen hafta ssk da karşılaştığım bir hususu aktarayım... Şirket Ortağı ortaklıkdan önceki tarihdede SSK ya bağlı çalışan işçidir ortaklık tarihi itibariyle kendi şirketinden ssk lı olarak pirim ödemeye devam etmiştir. Fakat ssk Karne servisi müdürü Şirket Ortaklığı olmasından dolayı karne düzenlenemeyeceği ( PROVİZYON İŞLEMİ ) bu nedenle sağlık hizmetinden yararlanamayacağı hususunu bildirmiş ve hemen bağkur kaydının yaptırılması gerektiğini anlatmıştır.
    Konuyla ilgili Kanun : 01/10/2008 tarihinden önce 5510 sayılı kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı oldukları halde, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerinden bu kanunun 4 üncü maddenin birinci fıkrasnın (a) bendine tabi pirim ödemesi olanların sigortalılıkları KESİNTİYE uğrayıncaya kadar devam ettirilir.

PARLAK

Müdavim Üye
    Nereden
    ANKARA
    Alıntı Fatih_Parlak Nickli Üyeden Alıntı
    Bu konu ileride de sıkıntılar doğruacaktır.. Geçen hafta ssk da karşılaştığım bir hususu aktarayım... Şirket Ortağı ortaklıkdan önceki tarihdede SSK ya bağlı çalışan işçidir ortaklık tarihi itibariyle kendi şirketinden ssk lı olarak pirim ödemeye devam etmiştir. Fakat ssk Karne servisi müdürü Şirket Ortaklığı olmasından dolayı karne düzenlenemeyeceği ( PROVİZYON İŞLEMİ ) bu nedenle sağlık hizmetinden yararlanamayacağı hususunu bildirmiş ve hemen bağkur kaydının yaptırılması gerektiğini anlatmıştır.
    Konuyla ilgili Kanun : 01/10/2008 tarihinden önce 5510 sayılı kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı oldukları halde, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerinden bu kanunun 4 üncü maddenin birinci fıkrasnın (a) bendine tabi pirim ödemesi olanların sigortalılıkları KESİNTİYE uğrayıncaya kadar devam ettirilir.
    SSK KARNE SERVİSİ MÜDÜRÜNE BU MADDEYİ GÖSTERMEDİNİZ Mİ ?
    Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet\'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin!

Yeni Üye
    Sayın NEYZENSEL Size Diyaloğu aynen aktarayım.. İlgili Müdüre Kanundan bahsettim o resmi kurumlarda yaşadığımız gibi yaa bi çıkkk kardeşim bi de muhasebecilerle uğraşıyoruzz vatandaşı bıraktıkk.. bize kanun öylee geliyo bizde uyguluyoruzz iştee kim demişş biz neyiz burdaa bişey biliyozda söylüyoruzz ... Daha türkçe konuşmayı bilmeyen kişiye MAKAM MEVKİİ verirseniz bırakın kanundan bahsetmeyi daha konuşamıyosunuz bilee Mükellefiyetin Sağlık aciliyetinden dolayı Bağkura Kayıt Yaptırdım SSK pirimlerini bağkura aldım ordan devam ediyor
    PARLAK

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    iyi müşteriniz kabul etmiş , etmesse davada kazanılır herhalde

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Bende bu şekilde olan bir çok müşteri var ve hiçbir sıkıntı yaşamıyor.Karne veya muayene olayında.
    SMMM Ümit YÜKSEL (Eski Hızlı ve Aktif Üye)

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    Alıntı Fatih_Parlak Nickli Üyeden Alıntı
    Daha türkçe konuşmayı bilmeyen kişiye MAKAM MEVKİİ verirseniz bırakın kanundan bahsetmeyi daha konuşamıyosunuz bilee Mükellefiyetin Sağlık aciliyetinden dolayı Bağkura Kayıt Yaptırdım SSK pirimlerini bağkura aldım ordan devam ediyor
    ilgili müdür hangi memleketin müdürü acaba. Bizim burdada Türkçe konuşamayanmemurlar var.
    Dahası bilgisayarın tuşlarında a yı b yi araran MEMURLAR var bazen o kadar çok arıyorki ben müdahele ediyorum.

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Bendede aynı olay var arkadaşlar.2005 ten beri Şirket oratağı idi ama başka bir firmada ssk lı çalıştığı için bağkur yaptırmadık.15.09.2008 de ssk sına hiç ara vermeden kendi şirketine ssk girişi yaptık.01.01.2009 da da kendi şirketinden çıkartıp eski çalıştığı şirkete girişini yapacağım problem olmasın diye...
    Ş.KARTAL