Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 19-20 Temmuz 2008 SMMM Yeterlilik Sınavı

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    <DIV =post>19-20/Temmuz/2008 Sınavı Görüşlerim;

Genel itibariyle sınav ilginçti. Soruların neredeyse hepsinde yorum vardı.

1- Denetim : 2 sorusu yorum ağırlıklıydı. Çalışanların belki de hiç bakmadığı yerlerden soru gelmiştir. Spk tebliğlerine bakanlar eminim soruları görünce çok kızmışlardır. Ben en az 50 alırım diyorum.

2- Meslek Hukuku : 1. sorusu yorum sorusuydu. Diğer 4 soru çok da zor değildi. Sınav salonunda sınava 10 dakika kala etik yönetmeliğin amacını ezberledim, sınav sorularından birisi oldu. Yüksek not alırım diye düşünüyorum.

3- Vergi Hukuku : Sınav tarihinin belki de en kolay vergi sınavıydı. Gelin görün ki benim için de en kötü geçen ders oldu. Okuyanın insiyatifi ile 50 alabilirsem çok iyi olur.

4- Hukuk : 1. soru yine yoruma dayalıydı sanki. Arif Kocaman'ın kitabından nereyi sorsanız bilirim, bir tek HAK NEDİR? sorusunda zorlanırım. Sınav sorusu olarak geldi. Zorlandım ama ikinci şıkkını yaptım. Sorular bence yine beklenenden farklı geldi. Bu dersten geçerim.

5- Finansal Muhasebe : Bir imalat işletmesinin kayıtlarını yapmamızı istemişler. Zorlanan arkadaşlar olmuştur diye düşünüyorum. Kapanış tuttu, bilanço tuttu ve gelir tablosunu yaptım. Ama gerçekten süre yetmiyormuş. Son 10 dakika kala yetiştirebildim. Yüksek not alırım diye düşünüyorum.

6- Mali Analiz : Gelir tablosu verecek ve bundan dikey analiz yapmamızı isteyecek diye bekliyordum. Farklı sordu. Sınavdan bir gün önce notlar çıkardım. Soruların hepsi hazırladığım notlardan geldi. Ama formülleri ezberleyemediğim yada karıştırdığım için bunda da sıkıntı var. Okuyan yorumlarımı beğenirse 50 alabilirim belki.

7- Maliyet Muhasebesi : Sorulardan biri 40 diğeri 60 puandı ve ben bu sınavdan aldığım notu biliyorum. 60 aldım. Sınavdan önce evre maliyetten soru gelmesi için çok dua etmiştim. Hatta kurstaki arkadaşlarıma evre maliyetten soru gelsin, bir gün evlenirsem ve kız çocuğum olursa ismini EVRE, erkek çocuğum olursa ismini EVREN koyacam demiştim. Bütün arkadaşların sınav kağıdını eline aldıklarında ilk aklına gelen ben ve bu söylediğim olmuş. Bir çok arkadaşım benim de etkimde kalarak evreye çalıştılar ve geçtiler.

Sonuç olarak bu sınavda kişisel tahminlerimin çok faydasını gördüm diyebilirim. Meslek hukukunda ETİK sorusu, Hukuk sınavında HAK TÜRLERİ ile ilgili soru, Mali Analiz sınavında YATIRIM ve KREDİ ANALİZİ nedir soruları ve en önemlisi Maliyet Muhasebesinde EVRE sorusu sınavdan önce içimden çıkar diye geçirdiğim ve özellikle baktığım bölümlerdi. Allah yüzüme baktı. Kendimce 7 de 7 belki yapabilirim diyorum ama 7 de 5 e de inebilir. Herkes için hayırlısı neyse o olur inşallah.
    &lt;&lt;HaYaT&gt;&gt; Umudum Kendimde...

Ziyaretci
    İNŞALLAH SAYIN HASANVOLKAN HAYIRLISI OLSUN SİZİN İÇİN VE HAKEDEN HERKES İÇİN

Müdavim Üye
    başarılar diliyorum hasan bey inş umduğunuz gibi olur sonuç yazınızı okurken sm yeterlilik sınavı çıkışında hissettiklerim geldi bende sizlerle paylaşayım

ilk sm sınavına gireceğim zaman türmob un sanal forumu vardı ve tesmer stajerleri içinde bir bölüm ben hep orda ben gibi sınava gireceklerle konuşurdum hatta maillerle hepsine çıkabilecek soruları yazmışdım ve biz 6 kişi o sorularla girdik sonuç 5 kişi geçdi ben bakalkaldım bende 28 ile yahu dedim yevmiye maddeside mi yapamadım hadi onuda geçdim sözelde mi yapamadım neyse bu böyle hüsranla geçdi 2. denemede tesmerin kursuna gittim
    bütün derslerden hatta meslek hukukumuzu oda başkanımız veriyordu çok bilmiş gibi bende derse katılır konuşurdum sorular hakkında şu çıkacak diye sınfta 30 kişiydik hiç unutmam
    melahat hocamız vardı finansaldan süper bir anlatımdı. gelelim olaya
    sınavdan çıktık ben bütün soruların cevaplarını soru kağıdının arkasına yazdım finansalı bile
    çıkışda bilanço gelir tablosu kar zarar noktasına kadar tamam hepsi doğru vergi hukuku meslek hukuku ve sosyal güvenlikde dedim ben geçdim bu sınavı 2 ay oldu sonuçlar açıklandı oda başkanı beni arar.. hayırlı olsun fatma hanım diye hemen kaç puan aldğımı sordum baraj 60 ya bende 60 almışım ben beğenmedim nasıl 60 alırım dedim yahu 40 puan finansal muhasebe kuruşuna kadar doğru ondan tam puan aldıysam 20 puan nerden geldi 10 sorunun 9 undan ala ala 20 puan mı aldım eyvah dedim anlayacağınız sınıftan 28 kişi geçdi hepsininde geçme notu 60
    62 olsa hakettim derim 60 ise not 50-60 arası almışımdırda insafa gelip yuvarlamışlardır bu kuraldır
    velhasıl sen ne yaparsan yap okuyana kalmış bazı şeyler heleki yorum sorusuysa hazırlık lı ol derim.

Dünyanın her yerinden herkesin yenileceği bir yer vardır. Kimilerini yenilgi yıkar , kimileriyse zaferle küçülür, bayağılaşırlar.

Müdavim Üye
    söylemeyi unuttum sm yeterlilik ve smmm yeterlilik sınavlarının cevaplarını üniversite hocaları veya akademisyenler okuyor o yüzden de fazla puan almak zor .

istatsitiklere bakarsanız serbest muhasebecilik sınavında kaç yıldır 100 alan olmuş mu
    Dünyanın her yerinden herkesin yenileceği bir yer vardır. Kimilerini yenilgi yıkar , kimileriyse zaferle küçülür, bayağılaşırlar.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Fatma hanım bir dershane soruları kendilerine göre yanıtlamış. Onların verdikleri cevapları görünce içim karardı ve korkmadım da değil hani. 70 günlük sıkıntılı bir bekleyişolacak.İnşallah hayırlısı neyse o olur.

Müdavim Üye
    dediğim gibi değil mi

korkma ama temkinli ol sen yinede yazdıklarımı okuduysan not verenlerin puanları pek kıymetli

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara

Sayın Mustafa TURA; bu nedir? Sizi tanımamızı istediniz galiba. Memnun oldum.