Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Telefon, Elektrik, Su Ft.

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Merhabalar.... Elektrik, Su, Vb. Giderlerin faturalarını son ödeme tarihinegöremi yoksa faturanın çıktığı günegöremi işlem yapıyorsunuz. bilgi verirseniz sevinirim... Edited by: Steven

Müdavim Üye
    Nereden
    Samsun

ÖDEME GÜNÜ DİKKATE ALINIR! FATURAYI NE ZAMAN ÖDEDİYSENİZ O ZAMAN GİDER KAYIT EDERSİNİZ!

İYİ ÇALIŞMALAR

Kıdemli Üye
    Nereden
    Hatay
    EVET ÖDEME GÜNÜ,
    KOLAYGELSİN.

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    yok faturaları genellikle 320 hesapta takip ediyorum bir muhasebeci arkadaş faturanın çıktığı günü baz alıyormuş onda tereddütte kaldım. Ödenmeyen faturalarıda ind. konusu yapıp 320 e alacak kaydediyorum... Verdiğiniz bigiler için tşk. ederim.

Ziyaretci
    ÜSTADLAR BU TÜR GİDERLER 700 LÜ HESAPLARDA TAKİP EDİLİR 320 HESAPLA BAĞLANTIYI ANLAMADIM

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Arkadaşlar eğer cari hesaplarda takip edecekseniz bu tür işlemleri 336 hesapta cari olarak takip ederseniz daha iyi olur.. Bunun dışında arkadaşların dediği gibi bende ödeme gününü dikkate alıyorum ama cari çalışıldığında fatura gününü baz almakta yanlış bir uygulama değildir.
    İyi çalışmalar.

Müdavim Üye
    peki fatura 25,11,2013 tarihli ödemesi 07,12,2013 tarihli

kdv açısından indirim konusu yapıyormusunuz

11 ayda
    770
    191
    336
    12 ayda
    336
    100
    olarakmı işleme alıyorsunuz

Müdavim Üye
    arkadaşım olay çok çok kolay bu faturayı cari hesapta takip edersin en mantıklısı 336 hesaptır ama isetrsen 320 de olur kimse itiraz etmez 2 adet kayıt olur birincide 770 borçlu 192 borçlu 336 alacaklı olur daha sonra ya elden ödersiniz kasadan çıkarsınız ya da bankadan talimat veya otamatik ödemeyle ödersiniz hesap kapanır faturanın üzerine çok dikkatli bakmanız lazım ki faturanın tarihini göresiniz muhakkak faturanın tarihi vardır tahakkuk edildiğinde giderleştirilir aynen açık faturaları giderleştirme gibi ödendiği tarihte de hesap kapanır ama fatura tarihin yazmamışlarsa atlamışlarsa sayacın son okunma tarihini ya da hep ay sonu yada ay basını alabilirsiniz ama dikkatli bakın muhakkak fatura tarihi vardır ve o tarihe işlenmelidir ardakasın viriside 700 de takip edilir 320 ile alakasını anlamadım demiş ben de bu arkadaşı anlamadım muhasebede daha yol almamış heralde yolun basın da

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul
    Ödeme gününde kaydettiğiniz faturalar 5.000 TL üzerinde ise (mesela elektrik-doğalgaz faturaları) BA formunda hangi ayda bildiriyorsunuz?
    Fatura üzerinde dönemi yazar, döneminde giderleştirilmesi (329 veya 336) daha uygun olacaktır.

Müdavim Üye
    Merhaba,

Vergi Mevzuatımıza göre Tahakkuk esası geçerlidir: bu esasın istisnası olan SSK ve bağkur ödemeleri hariç; hiçbir faturanın son ödeme günü dikkate alınarak kayıt yapılmaz. Elektrik, su, telefon, gaz vs. üzerinde hangi dönem yazıyorsa o dönemin gideri sayılır ve o döneme gider olarak kaydedilir.

Elektrik, su, telefon ve gaz dağıtım firmaları da gelir hangi dönemin geliriyse o döneme gelir kaydederler.

Zaten tek düzen hesap planına göre "381. GİDER TAHAKKUKLARI Gelecek aylarda ödemesi yapılacak ve kesinlikle belgeye dayalı gider tahakkuklarının izlendiği hesaptır." 381 nolu hesap vardır.

bilanço esasında 381 nolu hesap kullanılarak gerekli kayıt işlemleri yapılır, işletme esasında ise zaten faturayı ilgili döneme gider olarak işlersiniz.

Bu işin doğrusu budur, tartışılacak bir mevzu da değildir... Ödemem gününü dikkate alarak hem kendinizi hem de vergi mükellefini sıkıntıya sokmayınız.