Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 26 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Teknokent aktifleştirme sorunu

Kıdemli Üye

Teknokent aktifleştirme sorunu

öncelikle uzamayan bu bayram arifesi yoğun geçici vergi ayında herkese kolaylıklar dilerim
    forumdada araştırma yapdım ancak ulaşamadım

firmamız teknokent de projesi kabul edilerek faaliyete mart 2018 döneminde başladı ancak firma henüz bir yazılım ortaya çıkartmadı arge araştırması devam etmekte ve 1 2 yıl süresince fatura kesemeyecek haliyle çalıştığı firmalardan masraf yapdığından 190 devreden kdv'si şişiyor.
    bu faaliyetleri sonucu gider hesabı olarak 750 araştırma geliştirme gideri hesabını kullanıyoruz.

ancak internetde 750 araştırma geliştirme hesabına atılan giderlerin 3 aylık geçici vergi döneminde veya yıl sonunda aktifleştirilerek 263 araştırma geliştirme hesabına atılarak bu tutar üzerinden 5 yıl boyunca %50 amortisman ayrılması gerektiği belirtiliyor.

takıldığım noktada burası biz yeni faaliyete başladığımızdan bizim herhangi bir ürün yazılım ortaya çıkarmadığımız dan bu ürün veya yazılımın ilk ortaya çıkdıkdan sonramı bu işlemi yapmamız gerekiyor yoksa bir ürün yazılım ortaya çıkarmamıza bakılmaksızın 2018 aralık ayında veya 3 aylık geçici dönemlerinde 750 arge gideri hesabında biriken giderleri 263 araştırma geliştirme hesabına atılarak bu tutar üzerinden 5 yıl boyunca %50 amortisman ayrılmasımı gerekiyor.?

TEŞEKKÜRLER

Kıdemli Üye
    düzeltiyorum amortisman oranı 5 yıl %20

Müdavim Üye
    Nereden
    İZMİR
    kolaylıklar diliyorum herkese
    bu proje ile ilgili proje tamamlandıktan sonra ilk satış faturanızı düzenleyene kadar bütün giderler 263 hs.ta kalmalı. amortisman ayırmamalısınız.
    amortisman ayırmaya ilk faturayı düzenledikten sonra başlayablirsiniz.

eğer ki proje başarısız olur ve proje ile ilgili 1 tane bile satış faturası düzenlenemeyecek olursa 263 hs. ta biriktirdiğiniz giderlerin tamamı k.k.e.g. dir.
    içbir şekilde gider yazamazsınız.
    OSMAN UYAR SMMM
    osmanuyar2003@gmail.com

Kıdemli Üye
    sayın osman uyar cevabınız için teşekkür ederim

peki 750 araştırma geliştirme hesabına atılan giderlerin 3 aylık geçici vergi döneminde veya yıl sonunda aktifleştirilerek 263 araştırma geliştirme hesabına virmanlanması gerektiği belirtiliyor.sizce virmanlama işlemi uygulanmadan direk 263 hesabına mı atılmalı yoksa belirttiğim şekildemi işlem yapılmalı

teşekkürler

Müdavim Üye
    Nereden
    İZMİR
    bu sizin tercihinize kalmış.
    ben 750 hs.ta takip edip 263 e yansıtıyorum.
    OSMAN UYAR SMMM
    osmanuyar2003@gmail.com

Kıdemli Üye
    sayın osman uyar

1-750 den 263 hesaba alma işlemini 3 aylık geçici vergi dönemlerindemi yoksa yıl sonundamı yapıyorsunuz.
    2-devreden kdv yi ilk satış yapıldığındamı kdv beyannamesinde ilave edilecek kdv kısmına alıyorsunuz yoksa ilk satışın yapılmasına bakmadan direk ilave edilecek kdv kısmında gösteriyorsunuz.araştırdığım kadarıyla devreden kdvde maliyete gittiğini okumuştum.

Kıdemli Üye
    güncell...

Müdavim Üye
    Nereden
    İZMİR
    1- 3 aylık dönemlerde yapabilirsiniz. sizin tercihiniz.
    2- kdv 190 hesapta kalmalıdır.
    kdv nin maliyetle ilgisi yok.
    şirket eğer sadece teknokent kazancı elde ediyor ve satışlarıda kdv den istisna ise 190 hesapta dünyanın rakamı birikir. ancak gene de 190 hs. ta kalması gerekir.
    OSMAN UYAR SMMM
    osmanuyar2003@gmail.com

Kıdemli Üye
    sayın osman uyar

1-190 devreden kdvde biriken kdv yi satış faturalarınızı kdvsiz kestiğinizden ileride iademi alıyorsunuz yada ne gibi bir işlem uyguluyorsunuz?

2-ileride kesilecek olan faturalarda kdvsiz olarak kesliebilmesi için teknoloji geliştirme bölgesinde pojenin onaylanması ve kdv istisana yazısı alınarak kesilecek olan faturalarda bu yazıya dayanarak kdv siz düzenlenmesi gerekiyormuş yani teknoloji geliştirme bölgesinde faaliyetdeyim kdvsiz fatura kesebilirim durumu olmuyormuş bu doğrumu?

teşekkürler

Kıdemli Üye
    güncel....