Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kısmi süreli çalışmada SGK gün sayısı

Müdavim Üye zaferongun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye

Kısmi süreli çalışmada SGK gün sayısı

''SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ

Kısmi süreli çalışmalarda prim ödeme gün sayısı

MADDE 101

(1) Sigortalının normal haftalık çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre üçte ikisi oranından daha az belirlendiği çalışmalar kısmî süreli çalışmadır.

(2) Kısmi süreli çalışma, işveren ile sigortalının yazılı olarak yapılan iş sözleşmesinin niteliğine bağlı, aylık ücret karşılığı çalışma biçiminde imzalanmışsa, sigortalı haftalık çalışma süresine bakılmaksızın tam ay olarak bildirilir.

(3) İş sözleşmesi saat ücreti karşılığı yapılmış ise kısmi süreli çalışan sigortalıların ay içinde çalıştığı toplam sürenin, 4857 sayılı İş Kanununa göre günlük olağan çalışma süresi olan 7,5 saate bölünmesiyle, sigortalı için bildirilmesi gereken prim ödeme gün sayısı hesaplanır. Bu şekilde yapılacak hesaplamalarda 7,5 saatin altındaki çalışmalar 1 güne tamamlanır.

(4) 20/4/1967 tarihli ve 854 sayılı Deniz İş Kanunu ve 13/6/1952 tarihli ve 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun kapsamında çalışan sigortalıların ay içinde çalıştığı toplam sürenin sekiz saate bölünmesiyle, ayda kaç gün sigortalı bildirileceği hesaplanır. Bu şekilde yapılacak hesaplamalarda 8 saatin altındaki çalışmalar 1 güne tamamlanır.

(5) Yazılı sözleşme ile sigortalının yapmayı üstlendiği işle ilgili olarak kendisine ihtiyaç duyulması hâlinde iş görme ediminin yerine getirileceğinin kararlaştırıldığı çağrı üzerine çalışmalarda, çalışma süresi gün, hafta ve ay olarak belirlenmiş ise bu süreler üzerinden; taraflar arasında çalışma süresi gün, hafta ve ay olarak belirlenmemiş ise sigortalının aylık çalışma süresi yukarıdaki fıkralar hükmünce hesaplanan gün sayısı üzerinden bildirilir. Ancak, çalışma süresinin gün, hafta ve ay olarak belirlenmiş süreden fazla olması hâlinde bu süre dikkate alınarak yukarıdaki fıkralar hükmünce hesaplanan gün sayısı üzerinden bildirilir. Bu fıkranın uygulanmasında 4857 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi hükümleri de dikkate alınır.''

Yukarıdaki maddeye istinaden cevabını aradığım soru:
    Kısmi süreli çalışan bir işçi (06 veya 07'den bildirimi farketmeksizin) Sgk'ya en fazla kaç gün üzerinden bildirilebilir?
    SMMM Zafer ONGUN

Kıdemli Üye
    07-Puantaj usulü seçerseniz çalıştığı gün kadar puantaj imzalatırsınız.
    06- Seçtiğinizde ve ise sözleşmede çalışacağı gün belirtildiği için belirtilen süre kadar bildirirsiniz.

Müdavim Üye
    Nereden
    Lüleburgaz
    Eğer personel ayda 20 günden az çalışacaksa toplamda, kısmi süreli sözleşme ile çalıştırabilirsiniz. İlk maddede yazana istinaden.

Eğer 20 gün ve üstünde çalışacaksa kısmi süreli sözleşme olmaz puantaj kaydı ile eksik gün bildirmeniz gerekir.

Kıdemli Üye
    Alıntı Rietveld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğer personel ayda 20 günden az çalışacaksa toplamda, kısmi süreli sözleşme ile çalıştırabilirsiniz. İlk maddede yazana istinaden.

Eğer 20 gün ve üstünde çalışacaksa kısmi süreli sözleşme olmaz puantaj kaydı ile eksik gün bildirmeniz gerekir.
    20 Günden az ve puantaj usulü çalışıyorsa.?
    Ayrıca puantaj usulü 5-10 gün arası çalışan işçilerin iş sözleşmesi nasıl yapılmadılır. Belirsiz sürelimi, kısmi süreli belirsizmi?

Müdavim Üye
    Nereden
    Lüleburgaz
    20 günün altındaysa ister puantaj ister kısmi süreli sözleşme ile bildirebilirsiniz. 20 günün üstündeyse kısmi süreli olmaz.

Üye
    aynı olay benimde başıma geldi servis şöförünü hafta içi 22 gün çalışacak diyerek kısmi sözleşme düzenledim.ve bildirgeyi 06 kodu ile gönderdim. henüz eksik gün hazırlamadım.
    yazılarını yeni okudum. ssk yı aradım açan olmadı tekrar düzeltme yapayım bilemedim.

yardım ederseniz sevinirim. kolay gelsin

Müdavim Üye zaferongun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    Alıntı Rietveld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Sayın Rietveld,
    Kısmi süreli iş sözleşmesiyle işçi en fazla 20 gün çalıştırılabilir hesabını nasıl yaptınız? (1.Madde; tam süreli çalışan bir işçinin haftalık çalışma süresinin üçte ikisi diyor, aylık çalışma süresinin üçte ikisi demiyor)

Benim anladığım;
    *Tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan bir işçinin haftalık çalışma saati 45 saat (6 gün x 7,5 saat). 45 saatin üçte ikisi 30 saat yapar. Yani haftalık 30 saate kadar yapılan çalışmalar kısmi süreli sayılır.
    *30 saat x 4 hafta, aylık 120 saat yapar. Güne çevirdiğinizde (120/7,5) 16 gün yapar.
    *1.madde ‘…tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre üçte ikisi oranından daha az belirlendiği çalışmalar…’ dediğine göre; toplam çalışma saati güne çevrildiğinde 16 gün ve üzeri çıkan işçiler 06 koduyla Sgk’ya bildirilemez. Yanılıyor muyum?
    SMMM Zafer ONGUN

Müdavim Üye
    Nereden
    Lüleburgaz
    Aylık çalışma saati olan 225 saat üzerinden gittim ben.