Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sigortalı meslek kodu güncelleme

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir

Sigortalı meslek kodu güncelleme

Bazı firmaların ocak ayında bir çok çalışanının firmadan gelen listeler doğrultusunda Meslek kodlarını güncellendik. Sayının fazla olması bir sıkıntı yaratırmı SGK acısından.
    Ş.KARTAL

Kıdemli Üye
    Hayır olmaz

Kıdemli Üye
    Merhabala r, meslek kodu güncellemesi yapıp ,ceza alan mükellefleriniz var mı acaba?

Müdavim Üye
    Alıntı sebnem1979 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabala r, meslek kodu güncellemesi yapıp ,ceza alan mükellefleriniz var mı acaba?
    Böyle bir ceza yemedik. yiyen de duymadım. Burada en dikkat edeceğiniz nokta, mesela adamın forklift kullanma belgesi ehliyeti yok. veya motosiklet kullanma ehliyeti yok. Bunları güncellerken muhakkak belge olanları belgesine göre yazacaksınız.

Yine bir lokanta işinde ahcı, pideci, garson, kasiyer, temizlikçi, bulaşıkcı vb işyerine ait uygun kodda olacak.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkiye
    Ceza uygulaması mevcut aylık prim ve hizmet belgesinde yok. Ceza uygulaması Muhtasar prim ve hizmet beyannamesi ile beraber yürürlüğe girecek.

Kıdemli Üye
    2018 Ocak ayı itibari ile cezalar başladı yazılarını okuyunca panik oldum. Sayın aslan yasal dayanak var mı? Teşekkür ederim.

Kıdemli Üye
    Teşekkür ederim sayın Karce.

Müdavim Üye spawn43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    MUHSGK tarihi itibari ile başlayacak sanırım cezai işlemler.Öyle bi rşey okuduğumu hatırlıyorum.Fakat şuana kadar geriye dönükte talep ettim kurumdan düzelttiler herhangi bir cezai işlem olmadı.
    'Harvard üniversitesinden 10.000,00 dolara alacağınız bir yıllık eğitimi, 5 dolarlık kütüphane kartıyla da alabilirsiniz.''
    -ALBERT EİNSTEİN-

Kıdemli Üye
    5510 102/n bendinde ;"Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde, sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için aylık asgari ücreti geçmemek üzere meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanır." dendiğinden SGK'nın APHB verilen işyerlerine bu cezayı uygulaması imkansız.

Kıdemli Üye
    Teşekkür ederim üstadlarım.