Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kısmi Kar Dağıtımı Yapılabilirmi

Müdavim Üye
    Nereden
    ANKARA

Kısmi Kar Dağıtımı Yapılabilirmi

Herkese selamlar, hayırlı işler
    Tek Ortaklı Ltd şti, 2017 Yılı Vergi öncesi karı 160.0000 TL, ortak şirketten yıl içerisinde 60.000 TL para kullanmış
    1.Tercih -%9,75 üzerinden Adat Hesaplayıp KDV......1.530 TL +K.V.......1.700= Vergi yükü.....3.230 TL
    Kısmi kar dağıtımı yapabilirmiyiz? Şirketten kullandığı para kadar(60.000 Tl üzerinden)
    Bu durumda
    2.Tercih 60.000*%15=9.000 TL vergi ödeyip kar dağıtımı yapmak bana daha mantıklı geliyor,

Kısmi kar dağıtımı yapılacağına yada yapılamayacağına dair bir bilgiye ulaşamadım.
    Dostluk ve Para Su ile Zeytinyağ gibidir.(Don Antobelli) Hangisinin Zeytinyağı olduğuna kişin karakteri karar verir.(Y.K)

Müdavim Üye
    Mrb
    Belirtmiş olduğunuz 60 bin tl çok yüksek bir rakam değildir.

Ben olsam hiç bir seçeneği tercih etmem.

En kötü ihtimalle (tutar küçük olduğundan zannetmiyorum geleceğini) mektup gelir, kasayı sorarlar. Siz de adatlandırma yapar kurumlar vergisi beyannamesini düzeltirsiniz olur biter.

İlla da bir tercih yapmak isterseniz adatlandırma yapmak daha avantajlıdır. Ymm düzeyindeki firmalara adaylandırma yapıyoruz. Kar dağıtımı vs yapılmıyor.

Kar dağıtımı farklı bir olay. Kısmen kar dağıtımı veya karın kısmen sermayeye eklenmesi işlemini yapabilirsiniz.

Müdavim Üye
    Nereden
    ANKARA
    Kenan bey teşekkür ederim,
    Mükellef şirket hesabından şahsi hesabına banka vasıtası ile gönderdiği için olası incelemede kar dağıtımı kabak gibi ortaya çıkıyor
    ben ihtimalleri kendisine bildireyim, olası karşılaşacağı problemleri anlatayım kararı kendisi versin.
    Ben kısmi kar dağıtımı yapmasını tavsiye edeceğim.
    Hayırlı işler dilerim.
    Dostluk ve Para Su ile Zeytinyağ gibidir.(Don Antobelli) Hangisinin Zeytinyağı olduğuna kişin karakteri karar verir.(Y.K)