Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türmob e-birlik sözleşme - karişiklik

Kıdemli Üye

Türmob e-birlik sözleşme - karişiklik

Maalesef her konuda olduğu gibi bu konuda da net bir cevap alamıyoruz ve kendi aramızda fikir üretip çözmeye çalışıyoruz.Bu konu hakkında forumumuz da konu açılmış fakat net bir görüş oluşturamamışız bende o yüzden yeni bir konu açmaya karar verdim.
    Bildiğiniz gibi E-Birlik sistemine girdiğimizde 2017 yılı sözleşmeleri kırmızı ile görünmekte ve UZAT dediğimizde sözleşmenin tüm bilgileri aynı kalmakla beraber sözleşme süresi 01.01.2017-31.12.2018 olmakta. İstersek ek Protokol çıkarmaktayız.
    Yalnız sormak istediğim, ücretler geçen yılın ücreti ile aynı geliyor ve müdahale edemiyoruz haliyle ek bir ödeme çıkmıyor. Burada bir yanlışlık söz konusu değil mi? hadi diyelim İSMMMO ve TÜRMOB'un duyurusuna istinaden damga vergisi ödemeyeceğiz ama arada fark olup aradaki farkın damga vergisini ödememiz gerekmiyor mu?
    Sistem haliyle ücretleri değiştirmediğinden ekstra bir ödeme çıkarmıyor.Bu konuda nasıl bir yol izlediğini yapan meslektaşlarımız paylaşırlarsa faydalı olacağını düşünüyorum. İyi çalışmalar.

Müdavim Üye Hüseyin KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    3568 Sayılı Kanun Kapsamında
    İmzalanan Hizmet Sözleşmelerinde
    Damga Vergisi Uygulaması

Turmob: 22 No.lu sirkü

https://turmob.org.tr/ebulten/mevzua...18/22-2018.pdf
    Saygılarımla,
    Hüseyin KAYA
    S.M.M.M.

Müdavim Üye Talat DELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    HATAY
    Çok karışık görülüyor. Ya da sistemi kullanmakta bir eksiğimiz var. Henüz çözemedim.
    DEĞERİNİ BİL:
    *Boş zamanın, *Sağlığın,*Gençliğin,*Sahip olduklarının,*Hayatın değerini bil!

Kıdemli Üye
    Alıntı Hüseyin KAYA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3568 Sayılı Kanun Kapsamında
    İmzalanan Hizmet Sözleşmelerinde
    Damga Vergisi Uygulaması

Turmob: 22 No.lu sirkü

https://turmob.org.tr/ebulten/mevzua...18/22-2018.pdf
    Hüseyin abicim sirküyü bende okudum orada devam eden ve uzat dediğimiz sözleşmelere damga vergisi ödemeye gerek yok denilmiş fakat benim merak ettiğim ücretlerin aynı kalması.Yeni tarifeye göre ücretlerinde değişmesi gerekmez mi? Eğer gerekiyorsa aradaki farka damga vergisi ödemek gerekmez mi? Kafamda deli sorular

Müdavim Üye
    Alıntı Minnetsiz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hüseyin abicim sirküyü bende okudum orada devam eden ve uzat dediğimiz sözleşmelere damga vergisi ödemeye gerek yok denilmiş fakat benim merak ettiğim ücretlerin aynı kalması.Yeni tarifeye göre ücretlerinde değişmesi gerekmez mi? Eğer gerekiyorsa aradaki farka damga vergisi ödemek gerekmez mi? Kafamda deli sorular
    Mesleki sözleşmenizde asgari ücret tarifisine göre işlem yapacağınıza dair yada tefe-tüfeye göre işlem yapılacağına dair ibare varsa yeni yıldaki fiyat artışları için damga vergisi ödemenize gerek yoktur.Süreyi uzatmanız yeterlidir.
    Sözleşme dışında Ekstra bir ücret talebiniz olduğu anda damga vergisi doğar.Yeni fiyatların gelip gelmemesi konusu teknik bir sıkıntıya benziyor.Hiç denemediğim için bu konuda yorum yapamıyorum.

Müdavim Üye
    sözleşme değişmediği için doğal olarak ücretler de değişmiyor diğer hiçbir bilginin değişmediği gibi..sözleşmenin uzaması ilk başta düzenlendiğinde içeriğinde uzama maddesinin olması siz e-birlikte uzat dediğinizde hiçbir bilgi değişmeyecektir.Eski Sözleşme Karşılıklı itiraz olmadığı müddetçe ilk düzenlendiği şekli ile uzayacak ve sistemde herdaim ilk sözleşme tutar ve bilgileri görünecektir. Zaten damga vergisi doğmamasının mantığı da bu. Sistem Yeni ücretler ile bir sözleşme oluşturduğu anda eski sözleşmenin hükmü kalmayacağından yeni sözleşmeye damga vergisi doğacaktı.. Siz heryıl açıklanan Güncel oda tarifesinden tahsilat yapacaksınız. Ödemede sorun yaşarsanız da sorun değil güncel tarife belli sözleşmenin uzadığı da ortada.. sıkıntı yaşamazsınız yani.. İyi Çalışmalar..
    Çaresizseniz ÇareSİZSİNİZ...