Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Defter Beyan Sistemi Uyarı Veriyor

Üye Muhasebeci Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İSTANBUL

Defter Beyan Sistemi Uyarı Veriyor

Arkadaşlar avukat olan mükellefim için kendi şifresiyle giriş yaptığımızda aşağıdaki uyarıyı veriyor. Vergi dairesini aradığımda herşey normal diyor. Bu uyaryla karşılaşan oldu mu ve nasıl çözdü ?

" Defter-Beyan Sisteminden serbest meslek erbabı, işletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler ile basit usule tabi olan mükellefler yararlanabilir. Kayıtlarımızda yer alan bilgilere göre Defter-Beyan Sistemine başvuru yapamazsınız.
    Defter-Beyan Sistemi kapsamında olduğunuzu/olacağınızı düşünüyorsanız gelir vergisi yönünden bağlı olduğunuz vergi dairenize müracaat ediniz.

(Basit usule tabi mükellefler ile serbest meslek erbapları (noterler ile noterlik görevini ifa ile mükellef olanlar hariç) 1/1/2018, diğer mükellefler ise 1/1/2019 (serbest meslek kazanç defteri yanında işletme hesabı esasına göre defter tutanlar açısından 1/1/2018) tarihinden itibaren Sistemi kullanmaya başlayacaklardır. "

Müdavim Üye zaferongun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    Belli ki mükellefin sicili açılırken hata yapılmış. Vergi dairesi yoluyla da başvuru yapılabilir. Mükellef, kimliği ile vergi dairesine gidip şahsen Defter-Beyan sistemine başvuru yapsın.
    SMMM Zafer ONGUN

Müdavim Üye
    Nereden
    İZMİR
    bizde de aynı sıkıntı oldu. vergi dairesi kayıtlarında "serbest meslek mükellefi" olarak sicil kaydının düzeltilmesini talep eden dilekçe ile başvurduk. düzeltildi.
    OSMAN UYAR SMMM
    osmanuyar2003@gmail.com

Üye HüSeeeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Tab+Enter tuşlarına basarak ekranı geçebilirsiniz.

Kıdemli Üye
    Kendi başıma geldi hatta burada konuyu tartışmaya açtım. Sonuçta avukat 31.12.2017 tarihine kadar BAŞVURU yapmamış olduğundan bu uyarıyı alıyor. Ben dilekçeyle v.dairesine başvurdum ama sanırım dilekçeye gerek yok. Çünkü memur bu durumda olanların girişini bizzat yapıyor ve BAŞVURU DİLEKÇESİ başlıklı bir çıktı alıyor. Orada mükellefin adı, deftertipi, tc nosundan başka çerçeve işinde 8-10 maddelik uyarı yazısı var. Deftere nasıl kayıt yapılacağı cezalar ve sair. Şifrelik bir konu değil. Avukat bizzat v.dairesine başvurmalı. Memurun girişini müteakiben kendi şifresiyle giriş yapacak ve orada Bilanço Esasına tabi olup olmadığı sorusunu cevapladıktan sonra ONAY butonuna basacak. Bu işlemle birlikte BAŞVURU süreci bitiyor. Ondan sonra kayıt yapabilir fakat programın bazı kısımları 10 Ocak itibariyle hazırlanma aşamasındaydı. Mesela indirilecek kdv nin yeni yıla devri işlemi yapamıyorsunuz.

Yeni Üye
    Nereden
    Konya
    arkadaşlar gib de bir sorun varmış smk larını vergi dairesinden yapılması gerektiğini söyledi. sadece smk lar yapılamıyormuş basitleri girebiliyormuşuz. smk ları elden yaptırın dedi vergi dairesi müdür ve yardımcılarının bu konudan haberi varmış.
    mert

Alıntı Muhasebeci Murat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar avukat olan mükellefim için kendi şifresiyle giriş yaptığımızda aşağıdaki uyarıyı veriyor. Vergi dairesini aradığımda herşey normal diyor. Bu uyaryla karşılaşan oldu mu ve nasıl çözdü ?

" Defter-Beyan Sisteminden serbest meslek erbabı, işletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler ile basit usule tabi olan mükellefler yararlanabilir. Kayıtlarımızda yer alan bilgilere göre Defter-Beyan Sistemine başvuru yapamazsınız.
    Defter-Beyan Sistemi kapsamında olduğunuzu/olacağınızı düşünüyorsanız gelir vergisi yönünden bağlı olduğunuz vergi dairenize müracaat ediniz.

(Basit usule tabi mükellefler ile serbest meslek erbapları (noterler ile noterlik görevini ifa ile mükellef olanlar hariç) 1/1/2018, diğer mükellefler ise 1/1/2019 (serbest meslek kazanç defteri yanında işletme hesabı esasına göre defter tutanlar açısından 1/1/2018) tarihinden itibaren Sistemi kullanmaya başlayacaklardır. "

Bu hatayı almalarına 2 neden olabilir.
    1.yeni işe başlayanlar (aralık ayında işe başlayanlar.) Noterden 2017 dönemine defter tasdiki yapsalar. sayfa defter tasdik bilgilerini çekemediği için bu hatayı çıkartabilir. Başvurularını elden vergi dairesinden yapabilirler. Elden başvurunun nasıl olacağı ile ilgili Vergi dairelerine 28 aralık 2017 ve 9 ocak 2018 tarihlerinde bu konu hakkında duyuru yapılmış..
    2.geçmişten beri mükellef iseniz fakat bu hatayı alıyorsanız. 2017 yılı tasdik ettirdiğiniz defterin noter tasdik bilgilerini MUTLAKA kontrol edin. Noterler tasdik ettirdikleri defter türlerini Gib bidirmektedir... fakat noter tasdik sırasında defter türünü hatalı seçerse( bir muhasebeci arkadaşımın smk defteri tasdik ettirdiğini sanırken noter tasdik bilgisinde araç nakil defteri tasdik etmiş gözüküyordu.) gib sistemlerinde 2017 smk defteri adınıza tasdik ettirmediği ve sistemde smk defter tasdiki aradığı için vergi dairelerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Noter de hatayı düzeltmiş olsanız bile durumu değiştirmeyecektir. Elden başvurunuzu yapın.
    3. yukarıdaki durumlar sizi kapsamıyorsa bile her durumda elden başvuru yapabilirsiniz...

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    7 ocak tarihli elektrik faturamı yazmıştım şimdi baktım yok görülmüyor.Gelir gider ekleyemedim donuyor ileri gidemedim.Böyle giderse işimiz zor arkadaşlar.Ya adam gibi bir sistem yapsınlar yada 1 yıl isteğe bağlıya bıraksınlar arkadaşlar.Avukat bir arkadaşımız var onunkileride yazamamış.Posteki sayacak gibiyiz.

Üye Muhasebeci Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İSTANBUL
    Arkadaşlar sorunu çözdüm. Bağlı olduğu vergi dairesine dilekçe ile başvuru yapın. Sicil servisinde kontrol edip kendisi başvuru yapıyorlar.

Diğer konu ise sistem tam oturmadığından fatura girişi yapmak için daha erken diye düşünüyorum. Acele etmeyin derim.

Müdavim Üye
    Nereden
    ANKARA
    Stopajlı Gider belgesi ekliyorum, satır ekliyor sorunsuz ancak kaydet dediğimde
    "Hata kayıt eklenemedi! Alanda geçersiz karakterler bulunmakta alan adı adres" uyarısı veriyor.
    Karşılaşan oldumu
    Dostluk ve Para Su ile Zeytinyağ gibidir.(Don Antobelli) Hangisinin Zeytinyağı olduğuna kişin karakteri karar verir.(Y.K)