Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Fazla mesai ve prim göstermek iyi midir, kötümü dür?

Müdavim Üye

Fazla mesai ve prim göstermek iyi midir, kötümü dür?

Arkadaşlar iyi geceler.

Hani olmaz ama, yani kesin yoktur öyle bişey, belki yanlışlıkla yapılmıştır falan filan...

Şimdi özellikle küçük esnaflar asgari ücret gösteriyor. İleride yaşanacak maaş anlaşmazlıklarında bir avukat mükellefim bana dediki;
    İşçi maaş anlaşmazlığına girdiğinde olsun yada olmasın kesinlikle her davada fazla mesailerimi alamadım, primlerimi, genel tatillerimi alamadım yazıyor. Alacağı olsun yada olmasın yazıyor. Bu tür davalarda bordrolara bakıyorum, diğer kazançlar sıfır mı yazıyor. Eğer diğer kazançlar sıfırsa diyor örnek yargı kararlarımı da gösterip yaptığı fazla mesailer ve diğer ücretler ödenmemiş diye yükleniyorum ve kazanıyorum. Ancak orda 1 tl bile yazsa işçi bordroyu imzaladığı için böyle bir iddaada bulunamıyorum. O yüzden OLMAZ AMA, HANİ YANLIŞLIKLA OLURSA, bu türdeki işyerleri için (özellikle fazla mesai yapmaya uygun restorant vs. işletmelerde) mutlaka diğer ödemelerde bir tutar olsun.

O yüzden 6 aydır bu tür işletmelerde işçilere iki saat- üç saat ücretler ekliyorum.
    Ancak forumda genel tartışmalarda gördüğüm kadarıyla tam tersi bir yaklaşımla forum yazarları ek ücret göstermemekten yana. Avukatın bana söylediği daha mantıklı geliyor ama bir taraftan da durup dururken fazla mesai konusunu gündeme mi almış oluyorum diye emin olamıyorum.

Ne yapalım, nasıl yapalım?

Kıdemli Üye
    Sorunuza Cevap vermek için değil ama canımı çokça sıktığı için yeri gelmişken bir şeyler yazayım dedim.

Bu ülke adam olmaz diyorum... Niye diyorlar. Büyüyoruz ya.
    Haram yemek , HAK yemek , Adaletsizlik , çok kolay bu ülkede.
    Onun için geleceği karanlık bir ülkeyiz.

Burada meslektaş olarak senin benim suçum yok.Millet olarak Devlet olarak sıkıntılıyız.