Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: işkazası gununun çalıştı bıldırmemesı/duzletme

Müdavim Üye

işkazası gununun çalıştı bıldırmemesı/duzletme

Arkadaşlar Merhaba

işkazası bıldırımı yapan personelın ıs kazası gecırdıgı gunu raporlu oldugu ıcın çalıştı bıldırmıyorduk, sımdı SGK dan bır uyarı almadan ıhtıyat gudusu ıle gerıye donuk duzeltme/ek verıp o gunlerı calıstı bıldırmek ıstıyoruz.

Karsılasacabılecegımız ceza ıle ılgılı donsulerınızı rıca ederım.

Tesekkuler.

Müdavim Üye
    Nereden
    Lüleburgaz
    Evet iş kazalarında böyle bir saçmalık var. O gün için rapor yazılıyor, normalde istirahat olarak eksik gün bildirmek lazım ama sgk iş kazası geçirdiği günü rapor verilse dahi çalışmış olarak bildirip primini ödemen lazım diyor. Eğer raporlu bildirirsek adam o gün işe gelmemiş nasıl kaza geçirdi gibi birşey çıkıyor ortaya bu yüzden böyle yaptırıyorlar sanırım.

1 günlük ek bildirge verirsiniz iş kazası gününe. 222 lira ceza çıkar bunuda 15 gün içinde öderseniz 166 lira olarak ödersiniz. Tabi o 1 gün için sigorta primi çıkacak bunuda gecikme zamlı ödeyeceksiniz ama çok birşey çıkmaz 1 gün primden.

Siz kendiniz yapın bu işlemi ileride sgk tespit ederse ceza yükselebilir.

Kıdemli Üye
    Bunu kurumun rapor bölümüne özellikle sorun. Çünkü benim başıma geldi bana işçi işe ilk giriş yapıldığında günde iş kazası yapmış ise o günü çalışmış göstereceksiniz. Fakat normal çalışan işçi iş kazası yapmış ve o güne raporlu ise istirahatlı göstereceksiniz. Müfettişlerin yaptıkların incelemede de böyle değerlendirdiklerini okumuştum. Bilginiz olsun.

Kıdemli Üye
    aynı konuyla ilgili 1 hafta önce 2043 tl ceza yedik. 2013 yılında işkazası geçiren işçi şikayet etti.müfettişe evraklarımızı sunduk.iş kazası geçirdiği günü raporlu gösterdiğimiz için ceza kesilmiş.ayrıca 1 günlük ek primde istediler.

Müdavim Üye
    Aynı cezayı yedik. Ve biz önce bir felaket yaşadık sonra düzeltildi. 1 Asgari ücret, Muhasebede kayıtların tutmamasından yarım asgari ücret, bir günlük prim ve gecizme faizleri. Toplam 2100 civarı.

Ancak bizde o günden bu güne tüm teşviklerimizi silmişlerdi ve 16bin civarı teşvikten yazmışlardı. Öyle bir şanski üç ay önce bir iç yazışma yayınlandı. Bu iç genelgede " bir günlük raporlardan dolayı işverenlerin teşviklerden dolayı büyük bedeller ile karşılaştığı, bu nedenle çoğu işyerinin kapanmak zorunda kaldığı ve bundan sonra teşviklerin silinmemesi" diye açıklama vardı. O yazıyı buldum, bir dilekçe ekinde kuruma verdim ve teşvikleri geri aldım. Büyük beladan kurtuldum.

Müdavim Üye
    Alıntı jonbursa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı cezayı yedik. Ve biz önce bir felaket yaşadık sonra düzeltildi. 1 Asgari ücret, Muhasebede kayıtların tutmamasından yarım asgari ücret, bir günlük prim ve gecizme faizleri. Toplam 2100 civarı.

Ancak bizde o günden bu güne tüm teşviklerimizi silmişlerdi ve 16bin civarı teşvikten yazmışlardı. Öyle bir şanski üç ay önce bir iç yazışma yayınlandı. Bu iç genelgede " bir günlük raporlardan dolayı işverenlerin teşviklerden dolayı büyük bedeller ile karşılaştığı, bu nedenle çoğu işyerinin kapanmak zorunda kaldığı ve bundan sonra teşviklerin silinmemesi" diye açıklama vardı. O yazıyı buldum, bir dilekçe ekinde kuruma verdim ve teşvikleri geri aldım. Büyük beladan kurtuldum.
    kurum farkına varmadan kendım duzletme vermeyı planlıyorum, tesvıklerı kaybedermıyım

Müdavim Üye
    artı olarak 3 aydan oncekı donemlere aıt ıptal eklerın denetıme sevkedılecegını okudum. tecrube eden varmıdır?

ayrıca bu cezayı anca sıkayet ıle mı yerız?

Üye
    Alıntı jonbursa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Merhabalar Jonbursa
    Aynı sorun bizde de var.6661 sayılı kanunda kayıtdışılık yada eksik gün/spek bildiriminin tespiti halinde o yıla ilişkin desteklerin faizleri ile birlikte geri alınacağı belirtiyor.Fakat iş kazalarındaki kazanın olduğu gün bildirimi ile ilgili sıkıntılar baş gösterince bu sefer kurum 14.07.2017 tarihli genel yazısıyla bu durumda olanlar için yani iş kazasının olduğu günü bildirmeyenler için kayıtdışılık durumunun olmayacağını ve de 6661 sk desteği ile ilgili bir sorun olmayacağı belirtilmekte
    Bizdeki sorun müfettiş raporunun düzenlendiği tarihte verilen güncel aphb'sindeki rutin %5 indirimi geri istemekte.Bunda tereddütümüz var.

Müdavim Üye
    Sayın VedatGZ

Cezayı perosnelın sıkayetı uzerıne mı yedınız?

Müdavim Üye
    Alıntı Rietveld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet iş kazalarında böyle bir saçmalık var. O gün için rapor yazılıyor, normalde istirahat olarak eksik gün bildirmek lazım ama sgk iş kazası geçirdiği günü rapor verilse dahi çalışmış olarak bildirip primini ödemen lazım diyor. Eğer raporlu bildirirsek adam o gün işe gelmemiş nasıl kaza geçirdi gibi birşey çıkıyor ortaya bu yüzden böyle yaptırıyorlar sanırım.

1 günlük ek bildirge verirsiniz iş kazası gününe. 222 lira ceza çıkar bunuda 15 gün içinde öderseniz 166 lira olarak ödersiniz. Tabi o 1 gün için sigorta primi çıkacak bunuda gecikme zamlı ödeyeceksiniz ama çok birşey çıkmaz 1 gün primden.

Siz kendiniz yapın bu işlemi ileride sgk tespit ederse ceza yükselebilir.
    3 aydan oncekı donemler ıcın ıpatl ek bıldırge verınce incelemeye sevk soz konusu ımıs, bılgınzı varmı? ıncelemede benı korkutuyr