Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bilirkişilik Eğitimi İsmmmo'da 750 Türmob 475 TL

Kıdemli Üye

Bilirkişilik Eğitimi İsmmmo'da 750 Türmob 475 TL

Bilirkişilik Eğitimi İsmmmo'da 750 Türmob'da 475 TL . Yorumsuz.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    ASMMMO da 750 lira istiyor. TÜRMOB 475 lira. Neredeyse yarı yarıya fark var. Resmen adamı keriz yerine koyuyorlar.

Ayrıca şunu anlamadım. Ben 2013 yılında yine ASMMMO tarafından ücretli olarak verilen bilirkişi eğitimine katılıp sertifikamı aldım. O zaman zorunlu değildi, ben bilirkişik yaptığım için kendi isteğimle gittim. Şimdi diyorlar ki yok o olmaz, yeniden eğitime katılacaksın. Niye yahu niye? Zamanında parasını verdik, eğitimi ve sertifikayı aldık. Yani bu sürücü ehliyetleri yenilenecek, baştan sürücü kursuna gidin demek gibi bir şey. Almışım ben eğitimi, sertifikamı. Ya bana o eğitime istinaden "eğitime katılmıştır" diye belge ver, ya da illa yeni eğitim mi alınacak, ücretsiz olarak katılma hakkı ver. Ben milletin her keyfi geldiğinde sistem değiştirecek diye aynı eğitime on defa para vermek zorunda mıyım?
    SMMM Bora G.

Kıdemli Üye
    Mahkemeye gidin.

Müdavim Üye
    Sayın Bayikboncuk herkes para vermek zorunda. Türkiye'de her işimiz paraya döndü maalesef.

Müdavim Üye
    bilirkişi işini bile eğitime tabi tutmuşlar.Adam yıllardır bilirkişilik yapıyor bu adama ne eğitimi vericeksin hadi verdin 1500 tl har(a)ca niye bağlıyorsun.
    Zaten hakim tanıdığın yoksa yılda bir dosya bile ancak veriyorlar.

Müdavim Üye
    Konu aslında çok basit. İlk önce birkaç angarya ile başlayan mesleğimizde, bazı angaryaların kalkması için 1995 yıllarında yürüyüş yapmıştık. Sonra organize olamadık veya katılım azaldı. Angaryalar üst üste geldi. Devletimizde baktı bu camia sessiz. Olan işi yıkalım dedi. Yıktılar. Artık nasıl bunları bitirebiliriz yenilere yol açarız diye düşünmeye başladılar. Her meslekten gelene ruhsat dağıttılar. Başarılı yolda gidiliyor. Kısaca Türmob'dan da odalardan da fazla ses çıkmayınca devamlı ezildik.

Boynumuz kıldan ince bir camia olduğumuz ve efendi iyi insanlar olduğumuz için böyle paralar alınıyor. Bu eziyetler çekiliyor.

Üye
    sevgili arkadaşlarım ben yaklaşık 7 yıldır bu mesleği mali müşavir unvanım ile icra ediyorum.Bilirkişi olmak istemiyorum ve bu parayı da odamıza vermek istemiyorum...Bilirkişi olunca bana ne kadar dosya gelecek bilmiyorum; ya da hiç gelmeyecek.750 TL demek bir LTD.ŞTi. Müşterimize bir ay çalışmak demek...Açıkçası hiç verme gibi bir niyetim yok...

Müdavim Üye
    hiç başvurmadım başvuran arkadaşların birinide 9 ay hiç aramışlar geçen gün aramışlar ulaşamadıkları için anında başka birine vermişler son 3 ayı kaldı bari 1 yıl bitmeden 1 dosya olabildiysek diyor

Kıdemli Üye
    Bir eğitim verilecekse bu eğitimin bir bedeli olabilir.(Bilirkişilik yapmakta olan meslektaşın hakkı da korunmalı tekrar eğitim alması saçmalığına gidilmemelidir. Hatta lütfedilip eğitim vermeye çağrılmalıdır. )Ama Türmob istanbul,ankara,eskişehir,konya odaları kendi eğitim verecek diyerek bu illerde eğitim vermeyeceğini beyan ediyor. İsmmmo da Türmob'un 475 tlye verdiği eğitimi 750 Tlye veriyor. Biz yolunacak kaz mıyız ?

Müdavim Üye
    Nereden
    Türkiye
    Türmob'u da aynı, odası da aynı, cebimizdeki parayı cebimizde durdurmuyorlar.
    "Doğru kararlar tecrübeden gelir; ama tecrübe kötü kararlardan oluşur."