Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Beyanname iptali

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Banka yanlış yönlendirmiş olabilir, sizin de beyan sınırını, banka hareketlerini bilme durumunuz olmayabilir. Ama İbrahim Bey şunu demek istiyor. 40.000 lira ödemenizin çıkabilmesi için en az 600-700 bin TL. belki de daha fazla gelir elde etmiş olmanız lazım. Beyan sınırının altında kalmanız için de 30.000 liradan az gelir elde etmiş olmanız lazım. 30.000 lira neree, 700.000 lira nere. Yani banka bana hisse senedim için bugün çıkıp "700.000 lira gelir elde etmişsin" dese hıkkadanak kalpten ölür giderim. Zil takıp şıkı şıkı oynarım. Zengin olduuuum diyip çıplak vatandaş gibi kendimi don atlet yollara vururum. Önce bi ev alıp arabayı falan yenilerim. En son beyanname vermek aklıma gelir yani. Bankanın söylediği gelirin fazlalığı hiç mi dikkatinizi çekmedi? 30.000 liranın altında kalacakken 700.000 lira gelir elde etmiş olmak sayısalda 6 tutturmak gibi bir şey. Nedir bu para, nerden çıktı demeyip doğrudan beyanname mi verdiniz?

Kusura bakmayın ben de merak ettim, ondan soruyorum. Amacım mal varlığınızı sorgulamak değil.

Düzeltme müessesesi her zaman mümkün. Beyanname verildi diye dava açılamaz demeyin. Eğer gerçek bir gelire dayanmıyorsa bir şekilde illa ki düzeltilir.
    SMMM Bora G.

Müdavim Üye
    Buna benzer bir olay başımıza geldi. Bir mükellefimiz telefon edip bizlere olan hareket etti. Yapacağınız işten başlayıp, yiyeceği cezalar beyanname de yanlışlıklar filan. Bağırıp çağırıyor. Bizlerde şaştık. Sonuca gelirsek, banka müdürü bunun paraları repoda değerlendirmiş. Buradan vergi tutması gerekir iken, bizde bunu bildirmemişiz. Banka müdürü hesaplar arası oyun oynamış. Sonuçta olay anlaşıldı. Tabi ki bu kişi bizden özür dilemedi veya kusura bakmayın demedi.

Belki diyorum banka müdürleri, banka personeli birşeyler yapmış ta olabilir. Başka kişilerin hesaplarından para çekip sizin adınıza repoda değerlendirmiş olabilir.

Yeni Üye
    Sayın Bayikbocuk öncelikle cevabınız için teşekkürler,

Mesajınızda 600-700 bin gibi rakamlar diyorsunuz ama ben beyannameye baktım beyannamede iki tutar var burada sizinle de paylaşıyorum öyle rakamlar 600-700 bin gibi değil. Belki başka bir şey olabilir.. Ayrıca vermiş olduğum beyan sonucu çıkan vergide 31.981,88 TL.

Müdavim Üye
    Alıntı mytepe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Bayikbocuk öncelikle cevabınız için teşekkürler,

Mesajınızda 600-700 bin gibi rakamlar diyorsunuz ama ben beyannameye baktım beyannamede iki tutar var burada sizinle de paylaşıyorum öyle rakamlar 600-700 bin gibi değil. Belki başka bir şey olabilir.. Ayrıca vermiş olduğum beyan sonucu çıkan vergide 31.981,88 TL.

606-618 kodlarla beyan edilmiş.606 kod dan 2002 tarihli tahvillerinizmi vardıda 2016 yılında elden çıkardınız.Durum böyle ise 2006 öncesi alınan bu tahviller yüzde 50 istisnasına tabi olmadığından vergi yüksek çıkıyor doğal olarak.
    Böyle bir durumumda yok diyorsunuz.
    Nasıl bir oyuna getirmişler sizi anlamadım.
    Sayın karcenin dediği gibi haberiniz olmadan sizin hesaptan para sirkülasyonuyla alım satım yapıp vergiyi sizin adınıza çıkarmak gibi bir düşünceleri olmuş olabilir.eğerki hal böyle ise vergi dairesine dava açmanızın bi anlamı kalmaz.Çünkü hesap sizin hesabınız.birşeyi kanıtlayamazsınız.
    Ancak öncelikle bankayı dava edip kazandıktan sonra vergi mahkemesinin önü açılır.İşiniz oldukça zor.

Yeni Üye
    Alıntı ibrahimce22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    606-618 kodlarla beyan edilmiş.606 kod dan 2002 tarihli tahvillerinizmi vardıda 2016 yılında elden çıkardınız.Durum böyle ise 2006 öncesi alınan bu tahviller yüzde 50 istisnasına tabi olmadığından vergi yüksek çıkıyor doğal olarak.
    Böyle bir durumumda yok diyorsunuz.
    Nasıl bir oyuna getirmişler sizi anlamadım.
    Sayın karcenin dediği gibi haberiniz olmadan sizin hesaptan para sirkülasyonuyla alım satım yapıp vergiyi sizin adınıza çıkarmak gibi bir düşünceleri olmuş olabilir.eğerki hal böyle ise vergi dairesine dava açmanızın bi anlamı kalmaz.Çünkü hesap sizin hesabınız.birşeyi kanıtlayamazsınız.
    Ancak öncelikle bankayı dava edip kazandıktan sonra vergi mahkemesinin önü açılır.İşiniz oldukça zor.
    Orada yazan ihraç tarihini konusunu iyi hatırlıyorum ilgili hisse senedinin ait olduğu şirketin o hisseyi hangi yılda ihraç ettiğini gösteriyor beyan aşamasında vergi dairesi çok uğraştırmıştı bu bilgi için. Yani aldığım tarih 2002 değil. İstisna uygulanmamasını ise söyle açıklıyorlar. Bu temettü için hissesi alınan kurum stopaj ödüyormuş şayet bu stopaj beyan edildiyse benim beyandan onu düşeceklerdi ama öyle olmadığı için düşmediler. Aslında vergi dairesi buradan beni uyandırabilirdi, şirketler mutlaka stopajı ödüyormuş bakın stopaj yok bir hata olmasın diyebilirlerdi ama o dönem bana belki sizin adınızı belirtmeden yapılmış olabilir riske girmeyin dediler ve beyanı verdik.

Bahsettiğiniz diğer konu ise hesapta benim bilgim dışında virman vb bir durum yok, bunun dışında yapılan işlemleri tek tek yetkili birine incelettim sonuç beyan için belirlenen rakamında altında geliyor. Vergiyi benim adıma çıkarma düşünceleri olsa bile beyan etmem gerekecek bir vergi çıkmıyor ki? İllegal işlemler yapıp benim hesabımda gösterseler ve onu beyan etsem dediğiniz gibi düşünülebilir ama hesapta illegal bir aktarım bir habersiz alım satım yok ki olanlarda beyan edilecek sınırın altında. Bu tümüyle bankadan verilen bilginin hatası , bankada bunu resmi bir yazı ile vermiyor herkese yıl sonu yatırım bölümü bir kağıda yazıp bu şekilde gidin beyan edin diyor. İmza yok antet yok.

Sonuç olarak davayı açacağız umarım vergi mahkemesi inceler ve iptal eder aksi halde olmayan bir kazancın vergisini almakta diretmiş olacaklar.

Yeni Üye
    Dava açıldı ve ilk inceleme tutanağında ise " vergi mahkemesinde dava açabilmek için verginin tarh edilip cezanın kesilmiş olması gerekmekte olup tahakkuka karşı açılacak davalar tebliğ tarihinden itibaren yasal süresinde açılmalıdır. Bu şartları taşımayan davanın reddi gerektiği düşünülmektedir" yazılmış.

Tahakkukların hepsi 2015 yılına ait, o tarihte bu vergi için bir sorun yoktu daha sonradan öğrendim beyanda sorun olduğunu.. Şimdi mahkeme süresinde dava açmadın diyor.. Bilgisizlik yada hata ile verilmiş aslında hiçbir şekilde beyanı verilmemiş bir durumda süresinde açmadın diyerek o parayı ödeyeceksin denilmesi yani hata bile yapsan kazancın olmasa da olmayan kazancın vergisini ödeyeceksin denilmesi ne kadar vicdani ve kanuni olabilir ki ?