Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Beyanname iptali

Yeni Üye

Beyanname iptali

İyi günler,

Bir türlü çözüm bulamadığım için buraya başvurmak istedim.

2016 yılında bankamın yönlendirmesiyle vergi dairesine giderek hisse senedi ve temettü kazancından dolayı Menkul Kıymet Sermaye İradı beyanı verdim. Yaklaşık 40bin TL'ye yakın vergi çıktı, fakat daha sonra bankanın beni yanlış yönlendirdiği şahsımın kanunda belirlenen rakamlara göre beyan sınırının altında olduğunu bu yüzden bu beyanın iptal edilmesi gerektiğini öğrendim. Bu konuyla ilgili vergi dairesine gittim onlar bir işlem yapmadılar bende BİMER'e başvurdum BİMER'den bana vergi dairesine resmi başvurmam istenildi. Vergi dairesine o tarihteki banka hareketlerimle başvurdum ve iptalini istedim. Onlar bana hem yazılı hemde sözlü bir şekilde cevap verdiler. Sözlü cevapları bizim bu kadar yüksek bir vergiyi iptal edemeyiz şeklinde oldu , yazılı verilen cevapta da mükellef kendi istediğiyle gelip beyanname vermiş daha sonra bunu yanlış verdim iptal edin diyemez hatta VUK 378'e göre davada açamazsınız diye bir cevap geldi. Şimdi beyan etmemem gereken kazancımın olmadığı bir durum var ama benden o beyan karşılığı olan vergiyi ödeyin diyorlar. Olmayan kazancın parasını istemek yasalara aykırı değil mi ? Ne yapmamı önerirsiniz?

Şimdiden teşekkürler.

Müdavim Üye
    Ödenen vergiyi iade almanın bir yolu var. Ücret mukabili takip edip boştan tere ödenen vergiyi iade almanıza yardım edebilirim.

Yeni Üye
    Alıntı SMMM Kenan GÜMÜŞ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ödenen vergiyi iade almanın bir yolu var. Ücret mukabili takip edip boştan tere ödenen vergiyi iade almanıza yardım edebilirim.
    Cevabınız için teşekkürler fakat ödemeyi yapmadım. 40bin tl vergi çıkmış durumda, benim amacım olmayan bir kazanç için verilmiş yanlış beyanın iptali.

Müdavim Üye
    O zaman daya iyi. Tahakkuk eden vergi iptal edilir. Önce maliye aşamasında, olmadı vergi davası yoluyla % 99 çözülür.

Yeni Üye
    Bende belirttiğiniz fikirdeyim ama vergi dairesi dilekçeme olumsuz cevap verdi. Verdikleri Red yazısında ayrica VUK 378'den bahsetmisler ve "mukellefler beyan ettikleri matraha ve bu matrah üzerinden tarh edilen vergilere karşı dava açamazlar" diyerek dava yolunuda kapatır ifade kullanmışlar. Asıl kafamı karıştıran bu oldu.
    Fakat mutlaka bu sekilde bir olay yaşayıp iptal ettiren olmuştur , sonucta olmayan bir kazancın parasını istemeyecektir diye düşünüyorum.

Müdavim Üye
    Vergi dairesinin yazdıklarının hiç bir önemş yok. Mükellef kendi beyan ettiği vergiye de dava açabilir. Benzer bir olayı bir iki ay önce çözdük. Vergiyi de iade aldık. Vergi dairesindeki çalışanlar (müdür dahil) hiç bir zaman tecrübeli bir mali müşavir kalitesinde olamazlar. Bizim dengimiz emsalimiz değildirler. Bu meslekte özellikle de büroculukta tecrübeli bir mali müşavir in beyin yanmıştır. Hiç ummadığınız yerden aklıma bir fikir gelir olayı çözer. Dediğim gibi çözülür % 99,9

Müdavim Üye
    40.000 tl vergi çıkan msi beyanında nasıl istisna rakamından(sınırın altında kaldığından) bahsediliyor benmi sabah sabah uyanamadım acaba,
    en az 600-700 bin hisse senedinden temmettü geliri elde edilecekki bu rakamın yarısı hesaplanıp ve istisna(30000) rakamı düşüldükten ve çıkan vergidende banka kesintileri indirildikten sonra 40.000 tl vergi çıksın.

Yeni Üye
    Sayın ibrahimce22 , buradaki konu bankanın hatası. Bankanın verdiği rakam ile asıl olan rakam arasinda dağlar kadar fark var. Asıl rakam beyan sınırı altinda ama bankanin verdiği akla mantiga sığmayacak kadar yuksek.

Müdavim Üye
    sayın mytepe;
    Beyan vermeden önce 2016 yılı için hiçmi hesap hareketlerinizi kontrol etmediniz.MAdem kazancınız ile bankanın beyanı arasında dağlar kadar fark var hiçmi şüphelenip irdelemediniz.
    msi iradi için düzeltme sistemden yapılamaz ancak vergi dairesine başvurularak yapılabilir.Fakat bu durum eklenmesi unutulmuş gelirler için.Sizin durumunuz tam tersi olduğu için bir mali müşavire danışarak vergi mahkemesine dava açmaktan başka şansınız yok.Hesap hareketlerinide dava dilekçenize ek olarak koymanız yeterli.

Yeni Üye
    Alıntı ibrahimce22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın mytepe;
    Beyan vermeden önce 2016 yılı için hiçmi hesap hareketlerinizi kontrol etmediniz.MAdem kazancınız ile bankanın beyanı arasında dağlar kadar fark var hiçmi şüphelenip irdelemediniz.
    msi iradi için düzeltme sistemden yapılamaz ancak vergi dairesine başvurularak yapılabilir.Fakat bu durum eklenmesi unutulmuş gelirler için.Sizin durumunuz tam tersi olduğu için bir mali müşavire danışarak vergi mahkemesine dava açmaktan başka şansınız yok.Hesap hareketlerinide dava dilekçenize ek olarak koymanız yeterli.
    Hesap hareketlerini inceledim ama çok fazla işlem var bunu benim tek basima çözme sansim yoktu ayrica ne kadarı istisna ne kadarı vergi bunları bilme şansımda yok. Bankada yaşanan acayip bir hatanın sonucu. Tum ekstreler hatta resmi yazıları vergi dairesine verdim ama rakamin çok olduğu için kendilerinin iptal den çekildiğini mahkemenin çözeceğini sozlu ilettiler. Sadece kafamı karistiran resmi yazıdaki ilk mesajim da da yazdığım dava acilamaz denilen konu. Red yazısını teblig aldım vergi mahkemesine başvuru yapılacak umarım olumlu sonuç alınır.