Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Limited Şirket Tür Değiştirme

Müdavim Üye

Limited Şirket Tür Değiştirme

İyi günler ; tek ortaklı bir limited şirketini gerçek gerçek kişi yapıp kapanışını vermek istiyoruz, tasfiyemi yoksa böyle bir yolumu önerirsiniz..? daha önce tür değiştiren bir meslektaşımız varsa ortalama masrafını yazarsa memnun oluruz

Müdavim Üye
    bence en sancısız olarak nevi değişikliğiyle yani tür değişikliğiyle olur. tescil olduktan sonra rahatça kapatabilirsiniz. Yalnız bilançoyu iyi düzenleyin yapmadan önce .. burada bir yazı okumuştum umarım size yardımı olur..
    https://www.nihalduzgoren.com/index....atmak-muemkuen

Müdavim Üye
    Bu yazıyı okumuştum üstad, pratikte yapan var mı acaba onu soracaktım..

Müdavim Üye
    Alıntı Kabuksuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yapmadım ama bu tür bir işlem çıkarsa deneyeceğim bunu tasfiye uzun ve yorucu bir iş

Müdavim Üye
    Alıntı Kabuksuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tasfiyeye girmek en mantıklı olanıdır.
    Görünüşte şahış işletmesine dönüp kapanış yapmak mantıklı gibi gelse de asıl durum tam tersidir.
    tasfiye giriş ilan ve tasfiye sonu işlemlerindeki ticaret sicil harçları,noter masrafları 2500- 3000 tl civarıdır.
    Fakat şahısa dönüşüm deki noter masrafları ve sicil harçları dışındada hem zaman hemde maliyet açısından yorucudur.
    Şahısa dönüşümde bir kere eldeki herşey şahısa geçerken katma değere tabi tutulacaktır.
    Yeni defter tasdiki yapılacaktır.(tasfiyede eski defterleri tasdik ettirerek devam edebilirsiniz.)
    Dönüşümden doğan karlar tasfiye sonu gibi vergiye tabi tutulacak stopajı ödenecek ortaklar tarafından msi olarak beyan edilecek.
    Belgelere yeni ünvan için kaşeler bastıralacak.
    Tasfiyeye giriş sürecindeki hazırlanacak evrak yoğunluğu ve masraflar aşağı yukarı şahısa dönüşüm dede hazırlanacak.
    Resmi dairelere bildirimlerin yapılacak vss vss.

Müdavim Üye
    şahıstan şirkete dönüşüm 15.09.2017 tarihinde tescil edildi. Şahıs firmanın 01.01.2017 - 15.09.2017 tarihli gelir vergisi beyannamesi ne zaman verilecek. 30 gün içinde mi yoksa önümüzdeki yılın mart ayında mı? İyi çalışmalar

Müdavim Üye
    Alıntı yusuf43 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şahıstan şirkete dönüşüm 15.09.2017 tarihinde tescil edildi. Şahıs firmanın 01.01.2017 - 15.09.2017 tarihli gelir vergisi beyannamesi ne zaman verilecek. 30 gün içinde mi yoksa önümüzdeki yılın mart ayında mı? İyi çalışmalar
    Gvk 92 maddesi gereği önümüzdeki yıl mart ayında verilecektir