Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SGK'ya borç varken 5510 indirimi?

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara

SGK'ya borç varken 5510 indirimi?

Arkadaşlar yeni gelen bir mükellefimin bildirgelerini gönderirken 5510 indiriminden yararlanmadığını, borcu olduğunu gördümi mecburen normal, indirimsiz gönderdim.

Şimdi girip bakıyorum, bir miktarını ödemiş ama hala borcu var, fakat 5510 indiriminden yararlanamazsınız demiyor, izin veriyor. Mükellefe sordum, sanırım SGK'nın belirli bir miktar borcun altına düşüldüğünde borcu görmezden gelme gibi bir baremi var. Borcu yoktur yazısı alabilmek için kısmen ödeme yaptım dedi. Borcu kapatmadığı halde, bir tutarın altına düşürdüğü zaman hem borcu yoktur yazısı alabiliyor, hem 5510'dan yararlanabiliyor.

Daha doğrusu sormak istediğim, 5510'dan yararlanabiliyor mu? Borç görünüyor ama sistem de izin veriyor. Ne yapayım, 5510 olarak vereyim mi, yoksa indirimsiz mi göndereyim, SGK daha sonradan "borcun varken indirimli yollamışsın, buınu faiziyle geri öde" falan der mi?
    SMMM Bora G.

Müdavim Üye &yavuz& - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    KONYA
    C- 5 PUANLIK İNDİRİMDEN YARARLANMA USUL VE ESASLARI;
    Beş puanlık indirimden aşağıdaki şartların birlikte sağlanması halinde uygulanacaktır.
    1) İşverenlerin Özel Sektör İşvereni Olması ve (4/a) kapsamında sigortalı çalıştırması,
    2) Aylık prim ve hizmet belgesinin Kuruma yasal süresi içinde verilmesi
    3) İşveren hissesi (Hazinece karşılana tutar hariç) ile sigortalı hissesine düşen sigorta primlerinin yasal süresi içinde ödenmesi
    4) İşverenin, Kuruma Borcunun Bulunmaması Veya Diğer Kanunlara Göre Yapılan Tecil ve Taksitlendirmelerinin Devam Etmesi
    Gerekmektedir.
    5 puanlık indirimden yararlanmak amacıyla bu şartların yerine birlikte getirilmesi gerekmekte olup anılan şartların her birinin açıklamaya muhtaç olması nedeniyle aşağıda bunlarla ilgili izahat yapılmıştır.

SN Bayikbocuk Üstadım, şartlardan da anlaşıldığı üzere, 1 tl de olsa ödenmesi gerekir diye düşünüyorum. Sonradan bu sebepten dolayı indirim kaldırılıp gecikmeli olarak ödemek zorunda kalırsınız.
    Halk İçinde Muteber Bir Nesne Yok Devlet Gibi, Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi. KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN

Müdavim Üye
    Alıntı bayikbocuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar yeni gelen bir mükellefimin bildirgelerini gönderirken 5510 indiriminden yararlanmadığını, borcu olduğunu gördümi mecburen normal, indirimsiz gönderdim.

Şimdi girip bakıyorum, bir miktarını ödemiş ama hala borcu var, fakat 5510 indiriminden yararlanamazsınız demiyor, izin veriyor. Mükellefe sordum, sanırım SGK'nın belirli bir miktar borcun altına düşüldüğünde borcu görmezden gelme gibi bir baremi var. Borcu yoktur yazısı alabilmek için kısmen ödeme yaptım dedi. Borcu kapatmadığı halde, bir tutarın altına düşürdüğü zaman hem borcu yoktur yazısı alabiliyor, hem 5510'dan yararlanabiliyor.
    Daha doğrusu sormak istediğim, 5510'dan yararlanabiliyor mu? Borç görünüyor ama sistem de izin veriyor. Ne yapayım, 5510 olarak vereyim mi, yoksa indirimsiz mi göndereyim, SGK daha sonradan "borcun varken indirimli yollamışsın, buınu faiziyle geri öde" falan der mi?
    Ya bildirgeyi onaylama esnasında onay vermeyecektir ,yada Ödeme yapıldığın da büyük ihtimalle ekrana 5510 düşülmemiş hali yansıyacaktır.

Yeni Üye
    Nereden
    heryer
    göndermeye izin vermez zaten bu durumda hatalı kanun olan bildirimler çıkartılmıştır deyip 5510 suz bildirge hazırlayıp göndermenizi ister yavuz beyin dediği gibide 1 tl borcunuz kesinleşmiş ipc niz olması durumunda 5510 a izin vermez
    Dünyanın Kahrını Çekeceğine Psikopat ol dünya senin kahrını çeksin

Üye
    Bi mükellefim borcu yoktur yazısı almak için bir miktar ödeme yaptı geri kalanını taksitlendirdi (6736 ve 7020 dışında ) taksitlendirdiği için borç göründüğü halde 5510 indiriminden faydalanıyordu.
    Sizdede aynı durum olmuştur bir kısım ödeme yapılmıştır geri kalan taksitlendirilmiştir.

Müdavim Üye
    Eğer 5510'dan indirim yapılıyor ise yararlandırıyorum. Benim şahsi düşüncem madem borcu var. Niye 5510'dan yararlandırıyorsun. Eğer 5510 ekranı açıkça ceza gelir mi gelmez mi düşüncem yok. Niye mükellefe fazla ödetiyim.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Mükellefin sgk ya borcu olabilir dökümde de gözükebilir. Ayrıca borcu yoktur yazısı alınıyorsa eger demekki her hangi bir kanundan yapılnadırması/taksitlendirmesi mevcuttur. Bu nedenle indirimden faydalanınız. Mükellef taksitlerini aksattıgında veya herhangi bir prim süresinde ödenmediginde sistem kendini indirime kapatacaktır.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!