Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: genel kurul ve hisse devri

Müdavim Üye

genel kurul ve hisse devri

kuruluşundan buyana 3 yıldır genel kurul yapmamış bir limited şirket var şimdi hisse devri yapmak isteniyor 4 ortaktan 3 e düşecekler ortakların tamamı yetkili müdür
    yapılmayan genel kurulları yapmadan hisse devri yapabilirmiyim yoksa önce 3 yılın genel kurulunu yapıp daha sonramı hisse devri yapmalıyım
    yapılmamış genel kurulların cezası varmı

Kıdemli Üye
    sayın Citybird öncelikle bir karar alın 2014-2015-2016 yıllarının genel kurulunu şu tarihte şu adreste yapacağız diye gündeme de hisse devrini ekleyin genel toplantı tutanağında hisse devrini yazın noterden ayrıca hisse devri yapmanıza gerek yok

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Limited şirket ortaklık pay devirlerinde mutlak surette pay devrinin noter huzurunda ortakların alacakları karar ile ve daha sonra “Hisse Devri Sözleşmesi” düzenlenmesi ile pay devri gerçekleşmektedir. Bu işlemin hemen sonrasında yeni ortaklar tarafından pay devir sözleşmesinin ve kararın yerel ticaret sicil müdürlüğünde önce tescili ve daha sonrada gazete ilanı zorunludur.

Müdavim Üye
    önce genel kurulları yapsak sonrada hisse devrini yapsak sorun olmaz o zaman değilmi

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Yapabilirsiniz.

Müdavim Üye
    Alıntı Citybird Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kuruluşundan buyana 3 yıldır genel kurul yapmamış bir limited şirket var şimdi hisse devri yapmak isteniyor 4 ortaktan 3 e düşecekler ortakların tamamı yetkili müdür
    yapılmayan genel kurulları yapmadan hisse devri yapabilirmiyim yoksa önce 3 yılın genel kurulunu yapıp daha sonramı hisse devri yapmalıyım
    yapılmamış genel kurulların cezası varmı
    Limited şirketlerde genel kurulun, sicile zorunlu haller dışında ticaret siciline tescili zorunlu değildir.Cezası yoktur.Sadece bazı durumlarda genel kurul yapmamanın yaptırımları vardır.Siz hisse devrini yapın.Genel kurullarıda müsait olduğunuz zaman yapar dosyaya koyarsınız.

Kıdemli Üye
    pardon ben sizi a.ş. olarak anladım benim yazdıklarım a.ş. genel kurul için geçerliydi

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye
    Türk Ticaret Kanununa göre Limited şirketlerde 2 çeşit genel kurul vardır:
    1- Olağan Genel Kurul:
    TTK hükümlerine göre her yıl 31 Mart'a kadar yapılması gereken genel kuruldur. Amacı, şirketin mali durumunu görüşmektir. Ticaret Siciline tescili zorunlu değildir. Yapılmaması halinde mevzuatta herhangi bir cezai müeyyide yoktur ancak mali konulardaki hukuki davalarda mali kayıtların geçerliliği konusunda sıkıntı çıkar. Bu yüzden olağan genel kurulların yapılmasında fayda var.
    2- Olağanüstü Genel Kurul (Eski adı ile Ortaklar Kurulu)
    Olağan genel kurul haricinde yapılan diğer bütün genel kurullardır. Pay devri, ana sözleşme değişikliği, adres değişikliği vs gibi kararlar bu genel kurulda alınır. Bu genel kurullarda alınan kararların hepsi tescile tabidir.

Eğer genel kurul toplantı ve müzakere defteri ile müdürler kurulu karar defteri müsaitse zamanında yapılmış gibi her yıl için ayrı ayrı genel kurul yapabilirsiniz. Müsait değilse yapılmamış genel kurulları toğluca yapabilirsiniz.

Olağan genel kurullarını yapmamış olması olağanüstü genel kurul yapılmasını engellemez. Ancak Ticaret Sicili Müdürlüklerinde yapılmamış Olağan Genel Kurulların yapılması istenebilir.