Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kıdem Tazminatı

Kıdemli Üye
    Nereden
    muhasebe

Kıdem Tazminatı

İşcinin günlük çalışması 11:00 saati geçemez,geçe çalışması 7,50 saati geçemez

Büyük firmada çalışan bir arkadaşım gece 23:00 den gündüz 15:00 'e kadar 16 saat çalışmaya maruz bırakılıyor,bu olay haftada 1-2 gün oluyor.böyle bir durumda ihtar çekip kıdem tazminatı alabilirmiyiz.İhtar nasıl çekeceğiz

Şimdiden teşekkürler

Müdavim Üye
    Sayın mehmetgökmen, işçinin günlük çalışması 7,5 saati geçemez. Yani haftada çalışma süresi 45 saattir. Gece çalışması ise ise, kişiler vardiyeli çalışabilir. Mesela büyük süpermarketmlerde çalışan kişiler 08.00'de işe başlar saat 15.00'de işi bitirir. Ortalama 7,5 saat, dinlenme ile 8 saat çalışır. Bu saatten sonra yeni gelen işçiler işe başlar 15.00'de işe başlar gece 22.00'de işi biter.

Bu konuyu açıkladıktan sonra anlattığınıza göre kişi, nasıl 16 saat çalışıyor onu bilmek lazım. Anlayacağınız biçimde haftada 45 saat'ten fazlamı çalışıyor. Aylık 180 saat çalışmıyor mu?

Eğer bazı günler 16 saat çalışıp, haftada 45 saatten fazla çalışıp aylık 2180 saatten fazla çalışıyor ise, bunu ispat etmesi lazımdır. Bunu nasıl ispat edebilir. Orada sigortalı çalışan ve gece onun çalıştığına şahitlik yapacak gece onu gören işçilerin şahitliği. Gece çok çalıştığına dair parmak okuyucu, kart okuyucu gibi cihazların olması. Güvenlik kameralarının görüntüleri gibi mahkeme de ispat edeceğiniz deliller olması lazım.
    Siz konuyu açıklık getirirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

Kıdemli Üye
    Nereden
    muhasebe
    Haftada 45 saat normal çalışma süresini çalışıyor,

Bir kaç günde gece başlayarak aralıksız 16 saat çalışılor 8 saat normal çalışması 8 mesai

Müdavim Üye
    Tek tek yazmak lazım heralde.) Yazmadan kestirmeden gidelim. Eğer fazla mesai ücretleri verilmiyor ve e-bildirge'de brüt ücrette fazlalık yok, kısacası işveren hakkını yiyor ise yapılacak işlem şudur. İlk önce usulünce bir konuşma yapmak lazımdır. ben haftada 1-2 gün mesaiye kalıyorum. Bunun ücretlerini verirmisiniz diye. İşveren vermedi veya savsakladı.
    Noterden ihtarname çekmek lazımdır. Şu şu tarihlerde fazla mesaiye kalıyorum. Mesai ücretlerim verilmemektedir ve bu aldığım maaşa brüt ücret yansıtılmamaktadır. Mesai ücretleri kıdem tazminatı, ihbar tazminatı verilmedi ise ilgili sgk kurumuna şikayet etmelidir.

Burada yukarıda dediklerimi tekrar ediyorum. Elinizde fazla çalıştığınızı ispatlayacak delilleriniz olmalıdır.