Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sgk müfettişlerinin işverenlerden defter ve belge istemesi (bimer gelen cevap)

Angry Sgk müfettişlerinin işverenlerden defter ve belge istemesi (bimer gelen cevap)

TÜM MESLEKTAŞLARIMA HAYIRLI CUMALAR DİLİYORUM. GEÇENLERDE BURADA KONUSU GEÇEN BİR HUSUSLA İLGİLİ OLARAK BİMER KANALIYLA SERZENİŞİMİ DİLE GETİRDİM. BİMER DE KONUYU SGK İŞVERENLER DAİRE BAŞKANLIĞI NA AKTARMIŞ. İŞVERENLER DAİRE BAŞKANLIĞINDAN GELEN CEVAP (ÇOK ALINMIŞLAR VE HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ, BÜROKRASİNİN, MEMURUN, SİSTEMİN HİÇ SUÇUNUN OLMADIĞI BİR ÖRNEK KARŞIMIZDA)

GÖNDERDİĞİM MESAJ:

MERHABALAR. GÖRÜŞ VE ÖNERİM SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNUN İŞVERENLERLE, ÖZELLİKLE BELGE VE DEFTER İNCELEME NOKTASINDA MUHTARA GÖNDERDİKLERİ POSTA MARİFETİYLE YAZIŞMALARI VE ÇOĞU ZAMAN MUHTARLARIN İLGİLİ İŞVERENE YA DA İŞÇİSİNE ULAŞMADAN, İLGİLİ EVRAKLARI İLGİLİLERE ULAŞTIRMADAN, İŞVERENLER ÇOK YÜKSEK MEBLAĞLARDA CEZAİ MÜEYYİDELERLE MUHATAP OLUYORLAR. BURADA HEM SGK MÜFETTİŞLERİ KOLAYA KAÇIYORLAR, HEM DE MUHTARLAR TEBLİĞ VAZİFELERİNİ YAPMIYORLAR. BU DURUMDA MAĞDUR OLAN CİDDİ SAYIDA İŞVEREN MEVCUT. SGK CEZALARI ÇOK CİDDİ RAKAMLAR OLDUĞU İÇİN YAŞANAN MAĞDURİYET DAHA DA FAZLA. ÖRNEĞİN VERGİ DAİRESİ BİR İNCELEME YAPACAĞI ZAMAN İLGİLİ FİRMANIN MUHASEBECİSİNE, FİRMANIN KENDİSİNE RAHATLIKLA TELEFON MARİFETİYLE ULAŞABİLMEKTEDİR. SGK MÜFETTİŞLERİNİN YAPTIĞI GİBİ İŞİN KOLAYINA KAÇMAMAKTADIRLAR. ÇAĞIMIZ TEKNOLOJİ ÇAĞIDIR VE ARTIK İLGİLİLERE TÜRLÜ TÜRLÜ YOLLARLA ULAŞMA İMKANI VARDIR. HAL BÖYLEYKEN SONUCUNUN ÇOK CİDDİ CEZA-İ MÜEYYİDELER DOĞURACAĞI BELLİ OLAN İLETİŞİM KANALLARINI TERCİH EDEREK, İNSANLARI MAĞDUR ETMEK ÇOK BÜYÜK BİR HAKSIZLIKTIR. İŞVERENLERİN GEREK CEP TELEFONLARI, GEREK İŞYERİ TELEFONLARI GEREKSE İŞYERİ ADRESLERİ MEVCUT OLDUĞU HALDE BU YOLLARIN TERCİH EDİLMEDEN MUHTARA TEBLİĞLE OLAYIN GEÇİŞTİRİLMESİ AKLA VE VİCDANA UYMAZ. EĞER PROBLEM TEBLİGAT KANUNUNDA İSE KANUN DEĞİŞTİRİLMELİDİR. YOK PROBLEM VAZİFESİNİ LAYIKIYLA YAPMAYAN MÜFETTİŞ VE MUHTARLARDA İSE ONLARA DA GEREĞİ YAPILMALIDIR. HEP SÖYLEDİĞİM BİR ŞEY VAR; O DA ŞU"MEMURLAR, BÜROKRATLAR ALDIKLARI MAAŞI HELAL HALE GETİRMEK İÇİN ÇABA SARFETMELİLER. NASIL OLSA MAAŞIM GARANTİ, VAZİFEMİ DÜZGÜN DE YAPSAM EKSİK DE YAPSAM BANKAMATİĞE KARTIMI TAKTIĞIMDA MAAŞIMI ALIYORUM" MANTIĞI ARTIK SON BULMALIDIR. BU NOKTADA ÇÖZÜM ÖNERİLERİM ŞUNLARDIR:
    1 - TEBLİGAT KANUNU GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR.
    2 - SGK MÜFETTİŞLERİNİN BÜTÜN İLETİŞİM KANALLARIYLA İŞVERENE ULAMŞA YOLUNU TERCİH ETMELERİ SAĞLANMALIDIR.
    3 - YAŞANAN MAĞDURİYETLERDEN ÖTÜRÜ İŞVERENLERİN HAKLARINI MAHKEMEDE ARAMA YOLUNA GİDİLMEDEN KARŞILIKLI DİYALOGLA SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİ SAĞLANMALIDIR. YANİ MÜFETTİŞ, GİT HAKKINI MAHKEMEDE ARA DEMEMELİ, BİR BAKALIM BİZDEN KAYNAKLI BİR HATA, NOKSAN VARSA GİDERELİM MANTIĞINDA OLMALIDIR. İŞVERENLERE CEZA SALMA NOKTASINDA OLAN BI KİŞİLERİN AMACI CEZA KESİP BİR YERLERE ŞİRİN GÖZÜKME, DEVLETE PARA KAZANDIRDIĞINI SANMA MANTIĞI, YANLIŞLIĞI OLMAMALIDIR.
    4 - ÖZELLİKLE MEMURLARA AHLAK VE VİCDAN EĞİTİMİ VERİLMELİDİR. BU NOKTADA KASTIM, ALDIKLARI MAAŞIN KARŞILIĞINI VERME BİLİNCİNİ MEMURLARA VE BÜROKRATLARA KAZANDIRMADIR. YOKSA ONLAR AHLAKSIZTIR KASTIM YOKTUR.
    TEŞEKKÜRLER...

GELEN CEVAP:

Sayın MÜCAHİD MECEK,
    T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ ne yapmış olduğunuz 1701286174 sayılı başvurunuz 14.09.2017 tarihinde İŞVERENLER DAİRE BAŞKANLIĞI tarafından cevaplanmıştır:

Sayın MECEK;

Bahsetmiş olduğunuz konu ile ilgili yapılan uygulama tebligat kanununun uygulaması bakımından doğru bir uygulamadır. İşin kolayına kaçıyorlar ,kişileri bilerek mağdur edildiği görüşüne katılmak mümkün değildir. Bu rası bir hukuk devleti yasalara aykırı bir durum var ise gereğini yapmanız gerekmektedir. Dile getirmiş olduğunuz o menfi görüşlere katılmamız mümkün değildir. Sizin bölge muhtarlarınız bu şekilde kendilerine yapılan tebligatı muhatabına ulaştırmada kayıtsız kalıyorlarsa,bu durumu bizim kurumumuza değil,ilgili mercilere iletmeniz gerekirken ,bu şekilde ön yargılı yaklaşımınızı kabullenmek mümkün değildir.Bilgi edinilmesini rica ederiz.

Başvurunuz ile ilgili tüm işlemleri BİMER’in internet adresinden takip edebilirsiniz.

Müdavim Üye mıhtasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    herHanGi bir yer
    Demek ki bir tek senin muhtarda sorun varmış üstad niye hemen olayı genelliyorsun aaaa yoksa sistem her zaman tıkır tıkır işliyor herkes tamam bi senin muhtarda sorun var hem öyle kim uğraşacak ara bilgi ver flan niye böyle çözüm odaklı şeyler ile bimeri meşgul ediyorsunuz
    inSan bu Su miSaLi kıvrım kıvrım akar ya ,
    bir tarafta benim bir tarafta anGarya ...

Allah affetSin bizi

https://youtu.be/6KC0lNpEzFM

https://www.youtube.com/playlist?list=PLW3bUSFdnnagngE9_bNO5hR6r1T37RYhz

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Mücahid bey, işveren adresinde bulunamazsa tebligat muhtara yapılır. Postacı, muhtara bıraktığı evrağın bilgisini kapıya yapıştırır. Tebligat bu sırayla yapılmamışsa usulsüz yapılmıştır. Usulsüz tebligata dava açıp kazanırsanız ceza iptal olur, evrak yeninden tebliğ edilir.

Müdavim Üye
    Cumhurbaşkanımıza rica etsek Muhtar toplantıları yapmasa. Muhtarlar toplantısı yüzünden biz ve mükelleflerimiz mağdur oluyor.

Arkadaşlar benim böyle bir mağduriyetim olmadı. Geçenlerde burada konusu olmuştu. Ben de bununla ilgili genel bir problemi dile getirmek adına yazmıştım. SGK ya işyeri tescili yaptırırken her türlü iletişim bilgisini veriyorken, müfettişlerin arama zahmeti göstermeyip, insiyatif kullanmadan bu tarz tebligatlarla bu işi halletmeleri gerçekten çok acı. Yazık ki ne yazık...

Müdavim Üye
    Hak aramakta çekingen olmadığınız için şahsım adına teşekkür ederim. Herkes çorbaya tuz atsaydı bugün böyle tatsızlık olmazdı.

Müdavim Üye
    Burada Mücahit arkadaşımız çok iyi bir hareketle bir nevi elini taşın altına koymuştur.Kendisi Tebrik'i haketmiştir.
    Vergi Denetim Kurulları veya Vergi İdareleri gerektiği zaman telefonla, E Postayla işyerine veya muhasebeciye ulaşıp işleme pratik ve hız kazandırıyorlar.SGK Müfettişleri neden Tebligat Kanununu katı bir şekilde uyguluyorlar. ?

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    İyi de sgk şu anda(muhtasar beyanname ve aphb birleşme işlemi öncesi) smmm'i hiç bir şekilde muhatap almaz,hatta firmanın smmm'si kim onu bile bilmez daha doğrusu bilemez(Dosya yaklaşık 7-8 sene evvelinden önce açılmışsa şayet) Çünkü 7-8 sene evvel dosya açılışlarında yanlış hatırlamıyorsam ismi EK-10 olan formunu bağlı olduğumuz odaya onaylatıp,işyeri bildirgesiyle birlikte verirdik dosya açılışlarında.Artık onu da istemiyorlar.Anca ilgili firmanın smmm'si kim diye anca vd'sine yazı yazacak da öyle görecek smmm kim diye de,ona telefon açacak...Pek olası bir şey değil açıkcası böyle bir yola başvurması.Onun için sırf smmm'e neden ulaşmıyor eleştirilerine katılamıyorum.

Kıdemli Üye
    Nereden
    sm
    idareden gelen cevap çok düşündürücü.. yazık.. ben yaptım oldu.. hukuk devleti.. bir taraftan bankalar, bir taraftan kurumlar sarmış etrafımızı.. hak aramak mı ? 2012 yılından beri Yüksek yargıya gitmiş dosyamızın kararını bekliyoruz.. 2012 yılında siz öncelikle bu parayı ödeyin haciz gelmesin.. sonra mahkemede hakkınızı arayın dediler... aradan 5 yıl geçti.. geçtiğimiz günlerde bir bakayım dedim dosya ne olmuş.. xxx Daire dosyayı yyy Dairesine devretmiş...dava devam ediyor.. aynı kıbrıs görüşmeleri gibi.. ne deyor cevapta "hukuk devleti"... çok ayıp çok..
    eaung

Müdavim Üye
    Alıntı AL4 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyi de sgk şu anda(muhtasar beyanname ve aphb birleşme işlemi öncesi) smmm'i hiç bir şekilde muhatap almaz,hatta firmanın smmm'si kim onu bile bilmez daha doğrusu bilemez(Dosya yaklaşık 7-8 sene evvelinden önce açılmışsa şayet) Çünkü 7-8 sene evvel dosya açılışlarında yanlış hatırlamıyorsam ismi EK-10 olan formunu bağlı olduğumuz odaya onaylatıp,işyeri bildirgesiyle birlikte verirdik dosya açılışlarında.Artık onu da istemiyorlar.Anca ilgili firmanın smmm'si kim diye anca vd'sine yazı yazacak da öyle görecek smmm kim diye de,ona telefon açacak...Pek olası bir şey değil açıkcası böyle bir yola başvurması.Onun için sırf smmm'e neden ulaşmıyor eleştirilerine katılamıyorum.
    Tam tarih olarak bilmiyorum sgk'nın e-bildirge ekranında 3 sene önce e-mail numaralarını, telefon numaralarını girmemiz istenmişti. Bu bilgileri girince e-bildirgeyi onaylamıştık.
    Ayrıca devletimiz mükellef bildirimi adı altında tüm resmi kamu kuruşlarına bilgi aktaracaktı.

Kısaca burada sgk'nın ceza yazmak için muhasebeci veya işverene ulaşamadığına katılmıyorum. Burada art niyet var. Ben daha da ileriye gideyim. Sgk insanları emekli etmemek için çok yanlış bilgiler veriyor. Nasıl mı? Bağkurlu biri gidiyor senin diyor 9 sene yatırman lazım. 57 yaşında emekli olursun cevabını alıyor. Halbuki adam 3,5 yıl sigortaya geçse 6,5 yıl erken emekli olacak. 6,5 yıl prim yatırmayıp, 6,5 sene maaş alacak. Sağlıktan % 10 ödeyecek. Hatta maaşı düşmeyecek.