Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Teşvikçilik

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

Teşvikçilik

Arkadaşlar merhaba. Son dönemlerde yeni bir sektör açılmış bilmem haberiniz var mı? Son 5 yılda işverenlerin teşviklerden faydalanmadığını veya eksik faydalandığını, muhasebecilerin onlar kadar bilmediğini ifade ederek faydalanılmayan teşvikler hakkında SGK dan para alabileceklerini iddia eden kişi ve kuruluşlar türemiş. İşin ilginç tarafı bu iş için başlangıçta hiç para istememeleri. SGK ya önce faydalanılmayan teşviklerle ilgili talepte bulunup, red cevabına istinaden dava açacaklarını, dava sonucu hesaba yatan paradan %20 komisyonla bu işi yaptıklarını belirtmişler. Özellikle işçi sirkülasyonunun fazla olduğu sektörlere gidiyorlar, sıklıkla duymaktayım. Benim mantığıma çok ters düşüyor, teşvikten faydalanmak için yasal süresi içinde bildirge vermek şartken bu kişi veya kuruluşlar kanunda nasıl bir boşluk bulmuşlar da bu kadar emin konuşuyorlar. Bizim bilmediğimiz veya eksik bildiğimiz ne olabilir. Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum. İyi çalışmalar.
    Karanlık kuytu köşelerden andolsun ki döneceğim.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Evet ben de bizzat şahit oldum Sedat Bey.Danışmanlık firması adı altında,her bir işçinin teşviği için 10,00 TL mi,yoksa her bir dönem için mi 10,00 TL gibi bir de tarifeleri vardı yaklaşık 2 sene evvel.Sanırım asıl bahsetmek istediğiniz konu bu değil.Ben birisinden şahit oldum ve olay sizin dediğiniz gibi gelişmişti.Bu danışmanlık firmaları işveren vasıtasıyla şifreleri istiyorlar.Bu giriş çıkışların takibi için (ops) ayrıca bir de yazılım hazırlanmış.Geriye doğru tüm teşvik şartlarını sağlayan kişiler için 5510 iptal,teşvkli ek aphb veriyorlar.Sgk tabi bunları ret yanıtı veriyor.Bunun üzerine sgk mahkemeye veriliyor.Yanlış da hatırlamıyorsam mahkeme firma lehine karar veriyor.Nihayetinde işveren sgk'dan alacaklı konuma geçiyor.Emanete alınan bu meblağları da,cari ay primlerine mahsup ettiriyorlar.İstanbul'da bu işi yapanların olduğunu bizzat duydum.

Müdavim Üye
    Sgk teşvikleri çok ancak işin b...kunu çıkaranlar var.Kanunlar ve tebliğler uygulamaları anlatıyor.Aslında işin pisliği var.İşyerinde 30 çalışanı ve borcu olan firmaya aynı adrese tekrar sıfır dosya açıp teşvik şartlarına uyan yeni personellerin girişlerini yapıyorlar.Böylelikle işveren yeni dosya üzerinden teşviklerden yararlanmış oluyor.Bunu sgk isterse farkeder ancak bu kontrolu de doğru düzgün yapan yok.Yine benzer pisliklere örnek mukellefiyetsiz şube gösterip ilgili yer için dosya açıp teşviklerden yararlandıranlarda vardır.Teşviklerden yararlanmak için hile çok...Denetimde sigortasız tespitlerinde de ceza yememek için hileler var.Onu yazmıyorum
    Hüküm yalnız ALLAH'ındır...

Müdavim Üye stokgoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emsal karar v.s var mi acaba cunki genelge ve kanunda sartlar belli o sartlar tasinmadan geri donuk nasil para mahsup ediliyor orasini pek anlamadim . Bu arada bahsi gecen konuda faliyet gosteren sirketler Bodrolama ve Ozluk Haklari firmalari diye geciyor ama buyuk firmalara hizmet veriyorlar diye biliyorum .

Kıdemli Üye
    Nereden
    sm
    Bizim kullandığımız yazılımlar ile SGK'nın veri tabanına bağlanmayı SGK'nın türlü değişiklikler yaparak sürekli zorluk çıkarıp (güvenlik kodu v.s. gibi) engel olmaya çalışan Sosyal Güvenlik Kurumu...
    Bu ve bunun gibi gezginci, sözde danışmanlık şirketlerine veri tabanlarına bağlantılarında nasıl kapı açtıklarını sorgulamak gerekiyor. Ya da bunu nasıl becerdiklerini ?
    Kullandığımız yaygın olan bir muhasebe yazılımı, neredeyse 2-3 ayda bir sgk'nın sitesinden bilgi alıp bize gösterip kontrol edebilmemizi sağlayabilmek için güncelleme yapmak zorunda kalıyor.
    SGK kendi sitesinde bize karşı sürekli makyaj değiştirirken arka planda bu gezginci sözde danışmanlık şirketlerine bizim datalarımızı peşkeş çekiyor olduğu açık.. sonrasında da balıkçı kavgası tabi.. retmiş mahkemeymiş falan filan...
    bu konu için kendisini ziyaret eden danışmanlık şirketi hakkında mükellefimizin yorumu şöyle idi; "olmuş bitmiş.. tamam anladık da.. sanırım bu kişiler sgk'dan khk ile atılmış kişiler.. şimdi çıkmış devleti geriye dönük zarara uğratmak için uğraşıyorlar.. bunların içeride de adamları vardır" ))) ilginç bir tespit olmuştu.. sonrasında gülmüştük.. ) bence ciddiye de almak gerek...
    eaung