Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Anonim Şirketin Gerçek Kişilere Konut Ve İşyeri Kiralaması

Kıdemli Üye

Question Anonim Şirketin Gerçek Kişilere Konut Ve İşyeri Kiralaması

merhaba.gerçek kişi arsa sahibinden bir Anonim şirket arsa aldı.bu arsa üzerinde de bina var.ve binada oturanlar var.oturan kişiler gerçek kişi.kiracılar aynı kaldı.arsa el değiştirdiği için kiralayan Anonim şirket kiracılarla yeni kira kontratları yaptı.burda vergisel açıdan (damga vergisi,ft kesme,kira geliri,muhtasar)konuyu özetleyebilir misiniz.neler yapılmalıç

Müdavim Üye
    Konutta damga yok.İşyeri için damga ödenmesi gerekir.
    Fatura + kdv şeklinde kesebilirsiniz.

Kıdemli Üye
    iki gerçek kişi arasındaki kira sözleşmelerinde damga yok ama bir a.ş ve gerçek kişi arasındaysa da yok mu acaba.vergi mükellefi olmayan gerçek kişiler şirket banka hs na kira bedellerini yatırıyorlar.banka borç cari hesap alacak.diyelimki 700 tl.cari hesabı kapatmak için 700tl kdv dahil ft mı kesmek gerekir.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Fatura kira kontratında belirtilen rakam üzerinden kesilmelidir. Kontratta kdv dahil/hariçtir belirtilirse iyi olur. Belirtilmedi ise yapılan ödeme üzerinden kdv dahil degerlendiriniz. Damga vergisi şirket tarafından beyan edilmelidir kiracı gerçek şahış konut işyeri farketmez. Damga vergisi kdv hariç toplam bedel ve süreye göre hesaplayınız. Muhtasar ile ilgili her hangi birşey söz konusu degil.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!