Sayfa 2 Toplam 10 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 91 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sürpriz (10. Aya Hazır Olun Yeni Angarya Yolda...)

Müdavim Üye
    Alıntı AKS44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    SAYIN Gürbüz AÇIKBAŞ
    O ZAMAN İŞLETME DEFTERLERİNİ NASIL YAPILACAK ONLARA BELGE TÜRÜ İŞLEMİYORUZ ?????????
    Bence problem değil,
    bunlarında, "Açıklama" sutununa yazılan ifadeleri kontrol
    edebilirler (yeterki bu ifadeleri birer standartta yazalım).
    Mesela ...

Yaparlar bunu ...
    Saygılarımla,
    Gürbüz AÇIKBAŞ

Müdavim Üye
    FATURA
    e-FATURA
    e-Arşiv FATURASI
    e-BİLET
    PERAKENDE SATIS FISI
    SERBEST MESLEK MAKBUZU
    IRSALIYELI FATURA
    ÖZEL FATURA
    DIPKOÇANLI YOLCU TASIMA BILETI
    KIYMETLI MADEN SATIM BELGESI
    DÖVIZ VE KIYMETLI MADEN SATIM BELGESI
    NOTER MAKBUZU
    DÖNER SERMAYE ALINDI BELGESİ
    DİPKOÇANLI OLMAYAN YOLCU TAŞIMA BİLETLERİ
    TAHSİLAT ALINDI BELGESİ (KAMU KURUMLARI/BELEDİYELER)

Yukarıdaki ifadeler, kısaca yazılarak,
    Yani rumuzlarla ifade edilirse (Bankacılıkta
    ekstrelerde gördüğümüz gibi), sonuca varılır.
    hem zamandan, hem alandan kazanılır.

Örnek :
    Açıklama sütununun ilk 10 karakterine
    TAHSİLAT ALINDI BELGESİ yerine
    TAH.BELG. yazılmalı
    veya işletme defterlerinede “Belge türü”
    sütunu konabilir.

Bu işlere genelge lazımsa, yayınlanabilir.
    Saygılarımla,
    Gürbüz AÇIKBAŞ

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Günaydın arkadaşlar

Bu kadar angaryalar başka hiçbir meslekte yoktur olmayacaktırda.
    İş kanunda işçi işyerinde mobbinge maruz kaldığında ve ispatladığında haklı nedene dayanarak iş sözleşmesini fesedebilme ve tazminat almak için hukuki yollara başvurabilir.biz meslek mensupları ise maliyenin toplayacağı vergilere bir köprü vazifesi görerek hazineye intikalini sağlıyoruz.her nekadar ünvanımızda “ SERBEST” kelimesi geçse de hiçte serbest değiliz.çalışan kişilerin başında taraf olarak şahıs yada şirket farketmez bir tane patron varken.bizlerin başında mükellef bi ryerden patron rolünde diğer yerden maliye asıl büyük patron bizler ne yazık ki her iki tarafıda memnun edemiyoruz.ikisi arasında eziliyorken maliyede vurun abalıya misali sırtımızdan sopayı eksik etmiyor.biz meslek mesupları her iki taraftanda mobbingin tavanını yaşıyoruz.kimseyede bir şey diyemediğimiz gibi tazminat isteme gibide bir lüksümüz yok.”SERBESTİZ” ya ïŠ

Şimdi düşünün maliyemiz ay içinde kaç adet fatura v.b evrak kesilmiş bunların tek tek adedini istiyor.bunları istemekle istatistiki olarak neyin peşinde çok adet mi kesmiş az adet mi kesmiş tutar çok olupta ft adedi az ise niye bu kadar yüksek faturamı kesiyorsun diyecek.bu angaryalar niye maliyemiz bu tip gereksiz bilgi belgenin peşinde bizlere zaman harcatacağına daha etkin inceleme ve kontrol sistemleri kurarsa çok daha kesin sonuca gideceğine eminim.bu tip bilgilerle maliye enerjisini boşa harcarken bizide yormaktan başka bir şey yapmıyor.
    Benim burdan maliye bakanına ve Arşimet misali buldum buldum sayın bakanım diyerek koştura koştura gidip bundan sonra fatura adetlerini de beyannamelerde isteyelim diyen pek muhterem zatlara naçizane tavsiyem şudur ;
    Bizler zaten her ay kdv ve b formlarını vermeye alıştık bunlardan gelecek cezalarada alıştık. bu tip angaryalarla uğraşacağımıza ihracatçılarda olduğu gibi internet üzerinden indirilecek kdv listesini sisteme yüklüyoruz ya işte bunun gibi bir sisteme geçsinler bizler her ay alış –gider ve satış faturalarının hepsini internet üzerinden sisteme yükleyelim işletme şirket farketmez sisteme yüklenince kdv yi kestiririz.böylece bizim alış ve satış faturaları karşı firmalarla kontrole tabi tuttulacağı için bizden ayrıca b formu istemelerinede gerek kalmaz istedikleri gibi çapraz çapraşık içsel kontrollerini yaparlar onlarda rahat bizde yok e fatura e defter meseleside dahil olmak üzere herşey kesin sonuca ulaşır.her hergün yeni bir angarya çıkarmak yerine herkesi toptan bir nevi e deftere geçirmiş olurlar bizlerin programlarıda ona göre güncellenir uğraşmaktan kurtarırız. sistem faturaları zaman kaybetmeden kontrole tabi tutacağı için uyarı vererek naylon faturacılığında önüne geçeceği kesin olmakla birlikte hızlı ve etkin kontrol etme yeteneğine sahip olacağıda kesin
    b formları içinde ay bittikten sonra 10 gün cezasız sürede de bizim ve karşı firmaların vermiş olduğu b formları kontrole tabi tutularak eksik yanlış olanları sistem uyarısına göre düzeltme veririz olur biter.

herkes mutlu mesut yaşar gider..
    Saygılar

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Belge türünü işletme defterinde de yazıyoruz miktarlı işlenirse belge adedi hazır çıkar proğramcılar haledecektir.Tüm belgeler aynı firmada olamayacağı için zaten firmaya özgü bir işlem olacaktır.İdarede bir çok uzman var arayış içindeler ancak son kararı seçilmişler verdiği için seçmenleri acıtmadan vergiyi nasıl toplarız derdindeler.Muhakkak belge sayısnını bir faydası olacağı yönünde tavsiye öneri gelmiştir.O çalışmaları ürünü olmalı.Biz angaryaya alışkınız idarenini üvey çocuğu olduğumuzdan yüükleneceklerdir.

Müdavim Üye
    Arkadaşlar boşuma dert etmeyin
    Geçici vergiye son faturayı işlemeyin (ceza vs gelmiyo nasıl olsa) fatura fiş adedine de hayal gücünüzü kullanıp kafadan atarsanız (ki ben öyle yapacağım). Kusura bakmasınlar oturup da evrak sayacak halim yok. Geçenlerde müfettişe evrak verdik.
    Üstad bunlar tarih sırasına göre dizili değil dedi. Ben de valla bana da böyle geliyo, bu gebe iyi hali ne güzel dosyalanıp takılmış, yapacak bişey yok dedim.
    Oturaun müfettişler kendisi bi zahmet saysın.
    Dediğim gibi kafanız rahat olsun, hayal gücünüze güvenin bi sıkıntı olmaz.

Müdavim Üye
    Nereden
    MUHASEBE
    Merhabalar

Kenan Gümüş arkadaş sana fazlasıyla katılıyorum.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Aman sayın Kenan Gümüş böyle yazmayın sonra maliyemiz yanlış bilgi vermekten 355.maddeye göre ceza kesmek akıllarına gelir mazallah.

355 alışkanlık hale geldi nede olsa onlarda

Müdavim Üye
    Nereden
    SAMSUN
    bıktık ya
    valla tansiyonum yükseldi
    Hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

Müdavim Üye
    Bizlere angarya iş çıkarana kadar, vergi dairelerinde boş boş oturup, dedikodu yapan memurlara yapacak iş bulsunlar.. bu ne böyle.. az işimiz var gibi.. yok mu ya bizlerinde hakkını koruyacak bir oluşum.? Odalar ı tenzih ederek söylüyorum. Onların işleri çok aidat derdindeler meslek mensuplarını koruyacak zamanları yok..

Müdavim Üye
    Mustafa Kemal Atatürk, ingiliz mandasını kabul etmeyerek Türkiye'yi özgür demokratik bir ülke haline getirdi ve islamiyetin yaşanmasını sağladı. Kusura bakılmasın özür dileyerek söylüyorum. Bu tür angaryalar bana İngilizlerin Hindistan'da yaptığı logaritme cetveli örneğini hatırlattı. Maliye'de ingiliz sempitazanı insanlar var.

Maliye Bakanlığını İngilizlere bağlayalım. İsraile de yazılımları yaptıralım. Nasıl olsa Filistin nasıl inim inliyor ise, bizlerde muhasebeci olarak inlemeye başladık. Yaşasın İsrail İngiitere, Yaşasın Maliye, Muhasebecilere ölüm..