Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: LTD şirket merkezi home ofis giderler.

Müdavim Üye

LTD şirket merkezi home ofis giderler.

Değerli üstadlar hayırlı işler.

Limited şirket merkez adresi aynı zamanda home ofiste kullanılıyor. Şimdiye kadar kiranın tamamını ve faturaların yarısını gider yazarar devam ediyordum.
    Ancak bu ay bir tadilat faturası geldi. Faturanın tutarı 8bin tl toplam. Bu gideri nasıl yapacağıma, nasıl kaydedeceğime, KDV sinin indirim yapıp yapamayacağıma karar verdim. Vergi danışma hattına sordum. Bildiğiniz gibi internette araştırma yaptığımızda bir tane özelge var, yüzbinlerce kez sitelerde yayınlanmış ve her site onu referans alarak yazılar yazmış. O özelge de serbest meslek kazancıyla ilgili. Vergi danışma hattı da bana aynı özelgeyi okurken durdurdum ve boşyere okumayın ben ltd yim dedim.

Vergi danışma hattı biraz daha araştırma yaptı, kurumlar vergisi için bu işlerin nasıl yapılacağını açıklayan mevzuat yok özelge alın, bununla birlikte kiranın tamamı ve faturaların yarısı yorumumuz da geçersizdir dedi.

İki konuda terereddütte kaldım.
    1- Eski kira ve fatura kayıtlarımın akibeti nolacak?
    2- Elimde yüklü bir tadilat faturası var, KDV nin son günü, ne yapacağımı bilmiyorum?

Konuyla ilgili bilgisi olan var mı?

Müdavim Üye
    Yapılan harcamaların niteliği önemli eğer binanın değerini arttıran bir harcamaysa özel maliyetler hesabında işlemeniz lazım.Binanın değerini arttırmayan bir harcamaysa doğrudan gider olarak işleyebilirsin.Kdv yide indirim konusu yapabilirsin.Her iki durum da kdv yi indirim hakkınız bulunuyor.
    Hüküm yalnız ALLAH'ındır...

Üye
    Bende bu konuyla alakalı Ba -Bs kısmını merak ettim.
    Tadilat yapan firma size düzenlediği faturayı haliyle kayıtlarında bs formunda bildirimini yapıcak.
    Siz fatura bedelinin yarısını kayıtlara alsanız ba formunuz tutmayacak.