Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: faturadaki ötv h.k

Kıdemli Üye

faturadaki ötv h.k

sayın üstatlar tüp faturasında mal ve hizmet toplam tutarı altında hesaplanan ötv tutarı hangi hesaba yazılmalı
    örneğin tüp mal ve hizmet toplam tutarı 1000
    ötv 200
    kdv matrahı 1200

burdaki ötv hangi hesaba yazılmalı?

Kıdemli Üye
    sayın üstatlar bu ötv 770 e yazılır mı?

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    1000 + 200 = 1.200 mal veya hizmet bedeli + KDV'si

Kıdemli Üye
    sayın nadir yıldız bu benim söylediğim tüp bayi aldığı tüp faturalarının altında aldığı tüpler sıralandıktan sonra mal toplamına ötv eklenip kdv matrahı yazılmakta. kdv matrahından önceki bu ötv gidere mi yazılmalı yoksa stok kalemlerine mi eklenmeli. yada en doğrusu nedir? teşekkürler kolay gelsin.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    sayın stajyer 58 tüp bayi diyorsunuz bu demektirki mal alımı satımı yapıyor.ötv de malın maliyeti içinde yer aldığına göre gider nasıl yazarsınız ?diyelimki sizin dediğiniz gibi gider yazalım bir kamyon tüp faturası geldi ötv tutarı x tüp adedi sonuç itibari ile bu kadar tutarı birden giderleştirmiş olursunuz.diyelimki geçici vergi döneminin son gününde mal geldi sizde bu tutarı gider yazdınız bu ve bundan sonraki gelir tablosunda ne gibi sorunlara neden olur sizce ?..buda akla mantığa yatar mı ? ötv malın maliyetine giren bir unsur olduğundan giderleştiremezsiniz.benim imalatçı mükelleflerim var ötv li mal alımında bulunuyorlar şimdi malı 150 nolu hesaba atarken ötv Yi 770 atmam mı gerekiyor..iyi çalışmalar

Kıdemli Üye
    Nereden
    10
    Ticari amaçlı alınan mal ise 153 alabilirsin. işletme gideri ise 770 at gitsin.
    Doğruların Yemin Etmeye İhtiyacı Yoktur.

Müdavim Üye
    Alıntı stajyer 58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın nadir yıldız bu benim söylediğim tüp bayi aldığı tüp faturalarının altında aldığı tüpler sıralandıktan sonra mal toplamına ötv eklenip kdv matrahı yazılmakta. kdv matrahından önceki bu ötv gidere mi yazılmalı yoksa stok kalemlerine mi eklenmeli. yada en doğrusu nedir? teşekkürler kolay gelsin.
    yani orada ki ötv de malın maliyetine dahil Sonuçta matraha ötv dahil bir şekilde kdv si hesaplanıyor. bende de var tüp işiyle ilgilenen mükellef 153 e atıyorum.

Müdavim Üye
    Sayın Stajer58 siz imalatçı değilisiniz. Bu nedenle ötv sizi ilgilendirmiyor. Size tüp ötv'li kaça gelmiş. Mesela büyük tüp 66,00 tl'ye siz bunu satış fiyatınız ne ise diyelim ki 75 tl'den satıp geçersiniz.

Sanıyorum kâr çok çıktığı için bir kaçamak yolu aranıyor gibime geldi.

Müdavim Üye
    Nereden
    istanbul
    Gider yazamazsınız tek seferlık vergi vergiden düşmez