Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 34 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: mali müşavırlere guzel haber

Kıdemli Üye

mali müşavırlere guzel haber

Serbest Meslek Kazancı Elde Edenlere Mahkemeden Güzel Haber
    Tarih: 18/05/2017

Son zamanlarda Doktor, Avukat, Mali Müşavir gibi serbest meslek kazancı elde edenlere Vergi Müfettişleri odaların belirlediği tarifenin altında kazanç elde edemeyeceklerine yönelik vergi inceleme raporları düzenlemekte, vergi tarhiyatı yapmakta ve ceza kesmektedir. Bu tür meslekleri yapıp serbest meslek kazançları elde edenler her zaman odaların belirlediği tarifeden hizmet verememekte, tarifenin altında makbuz kesebilmektedir.

06.03.2017 tarihli İstanbul 8. Vergi Mahkemesi'nin 2016/480 Esas ve 2017/457 Karar numaralı Kararında, Vergi Mahkemesi, Serbest Muhasebecilik ve Mali Müşavirlik (SMMM) hizmeti karşılığında müşterilerinden asgari ücret tarifesinin altında ücret alarak serbest meslek makbuzu düzenlediği tespit edilen ve düzenlenen serbest meslek makbuzları toplam tutarı ile asgari ücret tarifesine göre alınması gereken ücret tutarları toplamı arasındaki farktan hareketle adına düzenlenen vergi inceleme raporuna istinaden dava açan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirin (SMMM) davasını aşağıda ele alacağımız gerekçe ile kabul etmiş ve tarhiyatlar ile kesilen cezaları kaldırmıştır.

KDV Kanunu'nun 27/5 Maddesi uyarınca da, serbest meslek faaliyetleri için ilgili meslek teşekküllerince tespit edilmiş bir tarife varsa, hizmetin bedeli, bu tarifede gösterilen ücretten düşük olamaz.

Bilindiği gibi, VUK’un 3/B Maddesine göre, vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya, ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır. Vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti yemin hariç her türlü delille ispatlanabilir. Şu kadar ki, vergiyi doğuran olayla ilgisi tabii ve açık bulunmayan şahit ifadesi ispatlama vasıtası olarak kullanılamaz. İktisadi, ticari ve teknik icaplara uymayan veya olayın özelliğine göre normal ve mutad olmayan bir durumun iddia olunması halinde ispat külfeti bunu iddia eden tarafa aittir.

Serbest meslek kazancı elde eden serbest meslek erbabının kazanç miktarı konusunda normal ve mutad olan durum, serbest meslek erbabının düzenlemiş olduğu ve defterlerine kaydettiği serbest meslek makbuzlarında yazılı olan miktarda kazanç elde etmesidir. Düzenlenen serbest meslek makbuzlarında yazılı olan tutarın haricinde kazanç elde edilmiş olduğunun kabul edilebilmesi için, idarenin vergi inceleme yetkisini kullanarak, gerektiğinde ilgili kişilerin de ifadeleri alınmak suretiyle davacının defter ve belgelerine göre daha fazla kazanç elde ettiğini somut ve inandırıcı delillere dayandırılmak suretiyle tereddüte mahal bırakmayacak biçimde ortaya koymak suretiyle ispat etmesi gerekmektedir. Dolayısı ile mükelleflerin defter ve belgelerine göre daha fazla kazanç elde ettiği konusunda ispat yükü idareye aittir.

VUK 134’üncü maddesi uyarınca vergi incelemesinden maksat, ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunun araştırılması, tespit edilmesi ve sağlamasıdır. Bu halde, serbest meslek erbabının verdiği muhasebe hizmeti karşılığında almış olduğuücrete ilişkin eksik tutarda serbest meslek makbuzu düzenlemek suretiyle kayıt ve beyan dışı bıraktığı bir hasılatının bulunup bulunmadığının hukuki, somut ve inandırıcı delillere dayanılarak açık ve tereddüte mahal bırakmayacak şekilde ortaya konulması gerekirken, davacının hizmet verdiği müşterilerden serbest muhasebeci ve mali müşavirler için belirlenen asgari ücret tarifesinde yer alan tutarlar kadar ücret aldığı halde, asgari ücretin altında belge düzenlediği varsayımına dayalı olarak tespit edilen hasılat üzerinden davacı adına salınan dava konusu vergi ziyaı cezalı KDV’de hukuka uyarlık bulunmamaktadır.

Serbest meslek erbabının, serbest muhasebeci ve mali müşavirler için belirlenen asgari ücret tarifesinin altında belge düzenlenmiş olması bağlı olduğu meslek kuruluşu ile kendisi arasındaki hukuki durumu ( disiplin cezası verme vs.) etkilemekte olup, vergi kanunları karşısındaki hukuki durumu etkilememektedir.

Vergi Mahkemesi kararı sadece bu davanın sonucu bakımından değil, emsal bedele/tarifeye atıfta bulunmadan önce vergi incelemesinin tam olarak eksiksiz bir biçimde ve gerçeği yansıtacak şekilde somut delillerin ortaya konularak yapılması gerektiğini söylemesi bakımından da önemlidir.

Burada tarifeye atıfta bulunarak vergi inceleme raporu düzenlenmesi olayın kolayına kaçmak gibi bir sonuç doğurmaktadır, ancak Vergi Mahkemesi bunu kabul etmemektedir. Vergi Mahkemesi kararı piyasa gerçeğini dikkate alan bir karar olmuştur. Maalesef uygulamada odaların belirlediği ücretler her zaman alınamamaktadır. Şüphesiz ki, Doktor, Avukat, SMMM gibi bütün meslek erbapları daha fazla kazanmak ister. Fakat, her zaman bu mümkün olmayabiliyor. Mahkeme de kararında bunu ifade etmiştir ve çok yerinde bir karar olmuştur.

Müdavim Üye
    Tabi olayın ayrıntısını ve mahkeme kararının tam metnini gerekçesini bilmiyoruz ama eğer başlıktaki anlam gibi ise bu haber mali müşavirler için güzel haber değil bence meslek adına olumsuz haber asgari ücret tarifesinin ( yani çekirdek parasına hamallık dahil her türlü hizmetinizi ve ayak işlerinizi yaparım diyenler ) altında iş yapanların işini meşrulaştırır. Yani her zamanki gibi kurala uyanlar ve vergisini zamanında ödeyenler bir kez daha hüsrana uğramış oldular.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Kırklareli
    hayırlısı olsun piyasa çok yükselmişti..

Müdavim Üye
    Alıntı CPA39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlısı olsun piyasa çok yükselmişti..
    Piyasa nasıl yükselmişti. Siz böyle düşünüyorsanız bu meslek bir metre ileri gitmez ve böyle sürünmeye mahkum olur. Odaların tarifeleri bile bugün çok güdük ve küçük kaldı. Son 10 yıldır çoğu zaman ya zam yapılmadı ya da çok az yapıldı. Bana göre bu ücretler en az üçe katlanmalı. Bir firmaya ayda 4-5 defa beyan veya bildirim veriliyor ayda 10-20 defa telefonla sorusuna cevap veriyorsun 1-3 defa işyerine gidiyorsun kurumların her türlü angaryası labirent gibi teşvik uygulamaları dahil buna rağmen ücretler fazla ve piyasa yükseldi öyle mi?

Kusura bakmayın ama siz kendi emeğinize değer biçemeyen bir kişi olmalısınız ya da bu mesleğe kolay girdiniz örgün okumadan fazla emek veya eğitim almadan girdiniz veya başkasının ruhsatı ile ( ya da ruhsatsız çalışıyorsunuz ) çalışıyorsunuz ya da büroda eleman falan mısınız yoksa böyle düşünmezdiniz. Siz kimbilir müşterinin emlak vergisini veya telefon faturalarını da yatıyorsunuz belki de.

Bir ihtimal haklı olabilirsiniz çünkü piyasada böyle tipler var müşterinin işini baştan savma yapanlar evrak işlemeden yalan yanlış toplayarak beyan verenler var. Müşteriye her ay ceza getirenler var elbetteki böyle tipler için piyasa çok yüksek çünkü o ücretleri dahi hak etmiyorlar.

Piyasa da yüksek olan birşey varsa o ücretler değil her yıl mesleğe hak etmeden yeterli eğitim ve tecrübe edinmeden giren ve kendi emeğini ve ücretini takdir edemeyen kişi sayısı.

Ne diyelim bu fikirle devam edin ondan sonra da bu meslek neden saygın değil neden ileri gitmiyor neden müşteri beni eziyor sömürüyor hakkımı ödemiyor paramı ödemeden kaçıyor diye ağlaşsınlar.

Müdavim Üye
    Şöyle baktığımızda bir avukat doktor veya mühendis, iç mimar vb meslekleri yapanlar tam ve net fatura kesiyor mu? Elbette hayır. Peki biz niye tam fatura keselim. Bir avukat senede iki kere davaya giriyor. En az yıllık 8.000-15.000 tl alıyor. Fakat 500 tl fatura zor kesiyor. Biz bir yılda 33 tane beyanname form veriyoruz. Ssk bildirgelerini bordro hesap pusulası vs yapıyoruz. Ardından Tuik İşkur yapılandırma kosgeb sanayi sicil, işyerine git faturalarını işle öb. Aldığımız ücret 5.000 tl. Kestiğimiz fatura 5.000 tl.
    Niye doktor avukat vergi kaçırır iken bizler devamlı vergi ödüyoruz. Birde bizdeki gibi haksız rekabet yok. Bu kadar meslek mensubu olan yok. İlk önce kafa yapımızın düzeltilmesi lazım.
    Biz bu kadar ruhsat dağıtılmasına engel olabilirmiyiz. Hayır.
    Haksız rekabeti önleyebilirmiyiz. Hayır.
    Defter çalmayı önleyebilirmiyiz. Hayır.
    Angaryaları yapmayalım diyebilirmiyiz. Hayır.
    Düşük ücreti engelleyebilirmiyiz Hayır.

Bu kadar hayır içinde müsade edin de, alamadığımız ücretler için düşük fatura keselim.

Kıdemli Üye
    Nereden
    izmir
    Bende güzel haber başlığını görünce şaşırdım.. müteselsil sorumluluk ile ilgili , usul cezaları ile ilgili olumlu bir gelişme diyerek heycanla kunuyu açtım ...

bu habere sevinen meslektaşlar oldukça meslekte bir gelişme olacağını sanmıyorum

Müdavim Üye
    Alıntı LEON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende güzel haber başlığını görünce şaşırdım.. müteselsil sorumluluk ile ilgili , usul cezaları ile ilgili olumlu bir gelişme diyerek heycanla kunuyu açtım ...

bu habere sevinen meslektaşlar oldukça meslekte bir gelişme olacağını sanmıyorum
    Teşekkürler Sayın Leon demek istediğim bu idi. Bu haberi müjde gibi görenler algılayanlar kimler biliyormusunuz ? Tarifeye uymayan haksız rekabetin daniskasını yapıp düşük ücretle iş yapan kendi emeğini değerlendiremeyen ve buna bağlı olarak düşük makbuz kesenler yaptıkları icraata kılıf ve hukuki zemin buldular da onun için seviniyorlar üstelik başka mesleklerdeki kötü örnekleri misal gösteriyorlar. Sui misal emsal olmaz diye bir atasözünü de unutmuş gözüküyorlar. Ben bu tür davrananların ruhsatlı meslek mensubu olduğuna inanmıyorum. Ya başkasının ruhsatını kiralayarak çalışıyorlar ya da başka bir şekilde bu dünyanın içindeler. Gerçekten emek vererek eğitim veya staj ile hak ederek gelenlerin böyle düşünmesine imkan yoktur.

Ayrıca şunu da tekrar belirteyim mahkeme kararının ayrıntısını bilmiyoruz ben genelleme olacağını düşünmüyorum Özel bir rapora göre verilmiş sadece kişiyi ilgilendiren bir karar olabilir. Yoksa herkes yüksek ücret alıp düşük makbuz kesebilir diyemez. O yüzden bu şekilde hayal kuranlar fazla sevinmesin en azından Bakanlık mevzuatı yeniden düzenler bunun önlemini alır ne yani göz göre suç işlenmesine yardım edilir mi?

Müdavim Üye
    Bu mudur güzel haber?

Tahakkuk ve tahsilat karmaşasını kaldırdılar diye düşünmüştüm bende. Alamadığımız ücretler için makbuz düzenliyor, üstüne vergi ödüyoruz.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Kırklareli
    Zafer üstat; ironi yapmaya çalışmıştım yanlış anlaşıldı sanırım.. kusura bakmayınız.. ağlanacak halimize gülmekteyim artık, başımıza gelen her darbede kendi kendime "yok hayır.. ben deli değilim" diyorum..

Müdavim Üye
    Alıntı CPA39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zafer üstat; ironi yapmaya çalışmıştım yanlış anlaşıldı sanırım.. kusura bakmayınız.. ağlanacak halimize gülmekteyim artık, başımıza gelen her darbede kendi kendime "yok hayır.. ben deli değilim" diyorum..
    Tamam sorun yok değerli kardeşim. Siz olayın farkındasınız ben esasen sizin yazınız üzerine yıllardan beri ortak derdimiz olan konulara veya bunu bir çare olarak görenlere yazdım. Bende sizi üzdü isem sizde kusura bakmayın dert hepimizin biraz da mesleğin geleceği için çırpındığımın umarım farkındasınız.