Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Berat Süresi İçinde Banka ve Çek, Senet Kayıtları

Müdavim Üye

Berat Süresi İçinde Banka ve Çek, Senet Kayıtları

Merhaba,
    İşlerin yoğunluğu ve farklı bir programa geçmemiz nedeniyle, e-deftere tabi müşterimiz banka ve çek kayıtlarını yetiştirememiştir. Normal şartlarda dönem içinde böyle durumlar ile karşılaşabiliyor ve mahsup fişi olduğu için geçmişe dönük kayıt yapabiliyorduk. E-defter mükelleflerinde bu durum nasıl işliyor? Bildirim yapılacak ayın berat verme gününe yetiştiremediğimiz durumlarda ne yapmamız gerekir?

Müdavim Üye
    Acaba bu durumlar karşılaşan var mıdır? Konu günceldir yardımlarınız bekliyorum.

Müdavim Üye
    beratı yetiştiremediğiniz durumlarda yapacak bir şey yok.
    İşlenmemiş çek senet banka kayıtlarınızı bir sonraki aya yapacaksınız.Ama beratları süresinde onaylamaya bakın.

Müdavim Üye
    Sayın ibrahimce22, ilginiz için teşekkür ederim. Bu konularda yardımınız çok oldu bana. Bildiğim kadarıyla defter yazımı konusunda mevzuat değişikliği yok, sadece mevcut durumda elektronik ortamda bilgi akışı olması sağlandı. Çok tecrübeli olmadığım için soruyorum sadece; bu konuda bir yaptırım yaşamayız değil mi? Yani ocak ayı yetişmedi ise işlemleri 1 şubat tarihinde kayıtlara alırsam?

Müdavim Üye
    Alıntı White_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın ibrahimce22, ilginiz için teşekkür ederim. Bu konularda yardımınız çok oldu bana. Bildiğim kadarıyla defter yazımı konusunda mevzuat değişikliği yok, sadece mevcut durumda elektronik ortamda bilgi akışı olması sağlandı. Çok tecrübeli olmadığım için soruyorum sadece; bu konuda bir yaptırım yaşamayız değil mi? Yani ocak ayı yetişmedi ise işlemleri 1 şubat tarihinde kayıtlara alırsam?
    1 şubat tarihi itibariyle kayıtlara alsam dediğiniz olay çek senet banka ise sorun yaşamazsınız.
    Fakat e-faturalar sürekli veri ambarında çapraza tutuluyor.
    Vede özellikle iade alan arkadaşlar için söylüyorum.Fatura niteliği taşımayan p.s.fişlerini özellikle yemek fişlerininin kdvsini indirim konusu yapmayın.Gerekirse kdv dahil tutarını giderleştirin.
    Yoksa 204-206 kdv tebliğlerini öne sürerek düzeltme istiyorlar.Eğerki ilgili dönemlerde iade alacağınız yok ise ve ödenecek kdvniz çıkıyorsa haksız iade altında vergi ziyai cezası kesiyorlar.

Müdavim Üye
    Evet tahsilat işlemleri yani vergisel anlamda işlem olmayanlar. Teşekkür ederim. Bazı dönemlerde ihracat nedeniyle iade istiyoruz. İade isteyeceğimiz aylar için fişleri dediğiniz gibi yapayım o zaman sorun yaşamamak adına. İyi çalışmalar dilerim.