Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Fire ayırma hk.

Müdavim Üye
    Nereden
    muh.md.yrd.

Fire ayırma hk.

Herkese hayırlı günler. Firmamız müstahsilden çiğ zeytin alıyor ve bu zeytinleri fabrikaya vererek fason üretim yaptırıyor. Üretim yapılırken belli bir fire oluşuyor, ben oluşan bu fireleri ticaret odasından almış olduğumuz fire oranlarını baz alarak gider yazabilirmiyim.

Müdavim Üye
    Nereden
    muh.md.yrd.
    günceldir!!!

Müdavim Üye
    Fireleri gider yazmak diye bir usule gerek yoktur. Fire demek imalat aşamasında veya sair nedenlerle kaybolan azalan bozulan... v.s. pay demektir. Yani 1000 kilo zeytini işlemeye gönderdiniz geriye 950 kilo olarak geliyor. Bu % 5 ticari teamüller veya ticaret odası v.s. gibi kurumların tespit ettiği ve de kamuca kabul gören oranlar dahilinde ise mesele yok bu kayba kimse birşey demiyor izah etmiş oluyorsunuz. Fire miktarı kabul gören bu oranlardan fazla ise ya mantıklı izahınız ya da belgeniz olmalı. Zaten 950 kilonun maliyeti aldığınız 1000 kilo + fason üretim maliyetinin toplamıdır ki kasdettiğiniz maliyet hesaplarına intikal etmiş demektir.

Müdavim Üye
    Nereden
    muh.md.yrd.
    Sayın zafer966 ilginiz için teşekkürler. Ticaret odasının kabul gördüğü oranlar dahilinde fire tutarını maliyet veya gider olarak yazıyorum. Fazla kısmı kkeg olarak yazıyorum.

Müdavim Üye
    Alıntı heybetli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın zafer966 ilginiz için teşekkürler. Ticaret odasının kabul gördüğü oranlar dahilinde fire tutarını maliyet veya gider olarak yazıyorum. Fazla kısmı kkeg olarak yazıyorum.
    Direk maliyete atın kanunene atmanıza gerek yok.
    K.k.g atmanız için olağandışı fire olması girekir.Yangın sel gibi.