Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Siber Saldırılara Hazırlıklımısınız?

Müdavim Üye

Siber Saldırılara Hazırlıklımısınız?

Siber saldırılara karşı meslek mensupları olarak bir çoğumuz hazırlıksız
    durumdayız, belli bir kısmımız hacker saldırılarına maruz kaldı bile diğer bir
    kısım ise sıranın ona gelmesini bekliyor. Neden?

En ufak bir hatada, gelen bir e-postada yada bir haber okurken farkında
    olmadan tıkladığınız link hırsızı bilgisayara davet eden bir koridor açıyor siz
    farkında olmuyorsunuz.

Geçenlerde sosyal medyada okudum bir meslek mensubu arkadaşın bilgisayarına
    hacker girmiş hemde yedek alırken, meşhur cryptolocker denilen şifreleme yöntemi
    ile hem yedeği hem ana bilgisayarı şifrelemişler. Şifreyi açmak için de 25000 TL istemişler.

Bizler bu tehlike ile karşılaşmamak için ne gibi önlemler
    alabiliriz yada uyguladığınız güvenlik önlemleri nelerdir.

\'\'Sevdiğiniz şeylerden infak etmeyince(başkalarına pay çıkartmayınca) zafer ve mutluluğa asla ulaşamazsınız\'\'

Müdavim Üye
    türkcell faturası olarak geldi.... açtım maili virüs bilgisayarı kilitledi ilkini parasız hallettik. ikincisinde ptt kargo teslim iletisi olarak geldi açtım tabiki yine kilitledi bu sefer 2500 verdik düzeldi.... yalnız parayı alınca dürüstler hemen açıyorlar.. çoğu bilgisayarcıda şifreyi kıramıyor arkadaşlar.... şimdi maillere emin olunca açıyorum. bilmediğim mailleri açmıyor direkt siliyorum. dikkat edin.... türkcell faturası, ptt kargo yada bunlara benzer.............

Kıdemli Üye Nasrettin Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Türkiye / SMMM
    bu konu benim de çok canımı sıkıyor özellikle şu cryptolocker mıdır nedir
    internette dolaşmaya bile tereddüt ediyorum, mutlaka bununla ilgili
    bir güvenlik sistemi olmalı. Yukarıda anlatıldığı üzere antivirüslerde çaresiz
    Allah hepimizi bu şeytanlardan korusun.
    Eğer Sen Kusursuz Olsaydın; Başkalarının kusurlarını bulup çıkarmaya bu kadar meraklı olmazdın! (Anton Çehov)

Kusur bulmak için bakma birine, bulmak için bakarsan bulursun. Kusuru örtmeyi marifet edin!
    İşte o zaman kusursuz olursun. (Hz. Mevlana)

Müdavim Üye
    Nereden
    Türkiye
    Bu saldırılara karşı yapılacak en güzel önlem bilgilerinizin yedeğini almak olacaktır. Otomatik yedek alan programlar var ve gün içinde istediğiniz aralıklarda, programın kapasitesine göre üç, dört ayrı yere yedek alabiliyorsunuz. Ve alınan bu yedekleri ayrıca farklı bir ortamda da saklarsanız bu saldırılar için alınacak en güzel çözümdür. Yedeğiniz yok ise ne kadar önlem alırsanız alın sıkıntı çekme ihtimaliniz her zaman olacaktır.
    "Doğru kararlar tecrübeden gelir; ama tecrübe kötü kararlardan oluşur."

Bu konuda aynı şekilde mağdur olanlar duydum çok şükür başımıza gelmedi ama gelmeyecek anlamınada gelmez. hackerler bilgisayara girip tüm dosyaları aldıktan sonra belli para karşılığında dosyları veriyorlarmış. Buna karşı ben şu şekilde önlem alıyorum. sizlere de tavsiye ederim. Ben her ay kdv beyanlarını verdikten sonra ayın 25 işnde muhasebe programının tüm yedeklerini alıyorum dosyaları kopyalıyorum. 1 trbyte lik taşınabilir hardisk aldım. yedeklendiğim dosyları oraya taşıyorum. ve bir önceki aldığım yedeği siliyorum. En azından dosyalar alsalar bile en azından bir aylık dosya gitmişl olur ki en azından bütün dosylar gitmemiş olur ben bu şekilde tavsiye ederim
    mmm

Müdavim Üye
    Lucaya biraz da bu yüzden geçtik. Yedekleme için nice sistemler elimizden geçti ama hiçbirinin yüzde yüz garantisi olmadı olamazdı da. O nedenle bu stresten kurtulmak için lucaya geçtik ama bilgisayarlamızda özel dosyalarımız dilekçe arşivlerimiz v.s. bulunmaktadır. Onları da 2-3 ayda bir yedeklediğimizde gitse de sorun olmuyor.

Müdavim Üye
    Alıntı myeniay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konuda aynı şekilde mağdur olanlar duydum çok şükür başımıza gelmedi ama gelmeyecek anlamınada gelmez. hackerler bilgisayara girip tüm dosyaları aldıktan sonra belli para karşılığında dosyları veriyorlarmış. Buna karşı ben şu şekilde önlem alıyorum. sizlere de tavsiye ederim. Ben her ay kdv beyanlarını verdikten sonra ayın 25 işnde muhasebe programının tüm yedeklerini alıyorum dosyaları kopyalıyorum. 1 trbyte lik taşınabilir hardisk aldım. yedeklendiğim dosyları oraya taşıyorum. ve bir önceki aldığım yedeği siliyorum. En azından dosyalar alsalar bile en azından bir aylık dosya gitmişl olur ki en azından bütün dosylar gitmemiş olur ben bu şekilde tavsiye ederim
    Sayın dostum başta da yazdığım üzere bu mahlukatlar o kadar profesyonel hale
    gelmiş ki bilgisayara sızınca yedekten geri dönmeyi engellemek için kullanıcının
    yedek aldığı medyayı bilgisayara takmasını bekliyor ki onu da şifrelesin.

Yani harici harddiske yedek almakla bazen kurtulamayabiliyorsunuz.
    Bu mahukatların sizi kafaya ne kadar taktığı ile ilintili.
    \'\'Sevdiğiniz şeylerden infak etmeyince(başkalarına pay çıkartmayınca) zafer ve mutluluğa asla ulaşamazsınız\'\'

Müdavim Üye
    Nereden
    Lüleburgaz
    Bizimde bir arkadaşa gelmişti Turkcell faturası diye mail. Açmış arkadaş ve olan oldu. 10 tane bilgisayar var hepsi ana bilgisayara bağlı. Ana bilgisayar dahil tüm bilgisayarlar gitti. Luca kullanıyorduk ama bazı firmaları da Datasoft'ta tutuyoruz. Datasoft'ta ki firmalar gitti hepsi. Baya uğraştık o zaman. Daha sonra ana bilgisayara otomatik yedek alan program kuruldu. Yedeğide bulut sisteminde tutuyor. Yani bilgisayar harddiskine kayıt olmuyor. Virüs girse dahi yedekler güvende. Şimdilik öyle gidiyor bakalım. Çok dikkatli olun arkadaşlar. Sürekli yedek alın.

Müdavim Üye
    Nereden
    Türkiye
    Alıntı Rietveld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bizimde bir arkadaşa gelmişti Turkcell faturası diye mail. Açmış arkadaş ve olan oldu. 10 tane bilgisayar var hepsi ana bilgisayara bağlı. Ana bilgisayar dahil tüm bilgisayarlar gitti. Luca kullanıyorduk ama bazı firmaları da Datasoft'ta tutuyoruz. Datasoft'ta ki firmalar gitti hepsi. Baya uğraştık o zaman. Daha sonra ana bilgisayara otomatik yedek alan program kuruldu. Yedeğide bulut sisteminde tutuyor. Yani bilgisayar harddiskine kayıt olmuyor. Virüs girse dahi yedekler güvende. Şimdilik öyle gidiyor bakalım. Çok dikkatli olun arkadaşlar. Sürekli yedek alın.
    Mail ile gelen virüsleri bir şekilde çözüyorlar, yalnız sisteminize sızıp bilgilerinizi şifreler ise bunun için yapacağınız hiç bir şey yok. Kayıtlarınızı binlerce parçaya bölüyor ve her bir parçayı şifreliyorlar ve bu parçalardan her birinin şifresini herhangi bir kitabın sayfasını şifre yapan manyaklar var.
    "Doğru kararlar tecrübeden gelir; ama tecrübe kötü kararlardan oluşur."

Kıdemli Üye Nasrettin Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Türkiye / SMMM
    sanki zirveciler forumu takip ediyormuş gibi bu gün mesaj çekmişler.
    verilerinizi güvenle korumak için hazırladığımız otomatik güvenli
    depolama uygulaması zirve drive hakkında bilgi almak için siteyi ziyaret
    edebilirsiniz diye.

iyi herşey güzel fakat iş ücrete gelince uçmuşlar. 50 gb yedeklemeye
    1 yıl için kdv hariç 1080 TL istiyorlar.

kaldı ki diyelim paraya kıydık aldık bu hizmeti hackerlerin zirve
    drive hacklemeyeceğinin garantisi varmı?

bence yok..
    Eğer Sen Kusursuz Olsaydın; Başkalarının kusurlarını bulup çıkarmaya bu kadar meraklı olmazdın! (Anton Çehov)

Kusur bulmak için bakma birine, bulmak için bakarsan bulursun. Kusuru örtmeyi marifet edin!
    İşte o zaman kusursuz olursun. (Hz. Mevlana)