Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 15 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Geç ödenen 4. dönem geçici vergi

Müdavim Üye
    Kural ne ise odur. Mantıken tahminen zorlamak her zaman netice vermez. Programı öyle ayarlamış iseler uymak lazımdır.

Müdavim Üye
    Alıntı bayikbocuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bir gelir vergisi mükellefim 4. dönem geçici vergisini 16.03.2017 tarihinde ödemiş. O saatte ödeyeceğine hiç ödemeseymiş aslında, gelir vergisinden de mahsup etmezdik, nasıl olsa gecikme zammına razı olmuş.

Lakin e-beyannameden ödenmiş geçici vergilerini sorguladığımda yaptığı ödeme orada gözükmüyor. Ama neticede ödemiş olduğu için mahsup etmek durumundayım. Muhtemelen gelir vergisi beyannamesini gönderirken uyarı verecek.

Atladığım bir şey mi var? Ödeme kaydı siteye niye intikal etmemiş? Yapmak gereken bir şey var mı?
    Bir çok arkadaş zaten cevabı vermiş eklemek istediğim şunlar;

Sorgulamadaki hatanın sebebi sorgulamayı sistemin belirli tarihler arasında yapması,
    demekki o tarihler arasında mart ayı yok. Sistem uyarı versede mahsup etmelisiniz.

252 seri no. lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinin “2.Geçici Verginin Mahsubu veya İadesi” başlıklı bölümünde yer verilmiş olup, anılan bölümün “2.2. Beyanname Üzerinden Hesaplanan Vergiye Mahsup” başlıklı alt bölümünde;

“Yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir veya kurumlar vergisinden ilgili hesap dönemine ilişkin geçici vergi dönemlerinde ödenen geçici vergi mahsup edilir.
    Mahsup işleminin yapılabilmesi için, tahakkuk ettirilmiş geçici verginin ödenmiş olması gerekmektedir. Geçici vergi dönemleri itibariyle tahakkuk ettirilmiş, ancak ödenmemiş bulunan geçici verginin yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir veya kurumlar vergisinden mahsup edilmesi mümkün değildir.

Tahakkuk ettirilmiş ancak ödenmemiş olması dolayısıyla yıllık beyanname üzerinden hesaplanan vergiden mahsup imkanı bulunmayan geçici vergi tutarları terkin edilir. Terkin edilen geçici vergi tutarı için vade tarihinden terkin edilmesi gereken tarih olan yıllık beyannamenin verilmesi gereken kanuni sürenin başlangıç tarihine kadar gecikme zammı uygulanır.“

hayırlı geceler..
    \'\'Sevdiğiniz şeylerden infak etmeyince(başkalarına pay çıkartmayınca) zafer ve mutluluğa asla ulaşamazsınız\'\'

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Beyannameler 1 marttan itibaren verildiği için yasa koyucu milat kabul ediyor ve ödemeleri almıyor.Daha önce fikirlerini yazan arkadaşlar rencide olmasın diye bende biraz yumuşatarak bence diye bir cümle ile söze başladım.Kararın kesin olduğunu biliyorum uyguluyorum mantıklı.Parayı ödedik düşüversin deme şansımız yok sistem 1 martta farklı bir istatistiğe başlıyor.

Kıdemli Üye Nasrettin Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Türkiye / SMMM
    Geçmiş yıllarda buna benzer bir kaç olay başımıza
    geldi mart ayı içinde ödenen geçici vergileri gelir vergisinden
    mahsup ettik. Hiç bir problem çıkmadı. Vergi dairesi
    arayıp sen bunu neden mahsup ettin demedi.
    Eğer Sen Kusursuz Olsaydın; Başkalarının kusurlarını bulup çıkarmaya bu kadar meraklı olmazdın! (Anton Çehov)

Kusur bulmak için bakma birine, bulmak için bakarsan bulursun. Kusuru örtmeyi marifet edin!
    İşte o zaman kusursuz olursun. (Hz. Mevlana)

Müdavim Üye
    Alıntı hasan er Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beyannameler 1 marttan itibaren verildiği için yasa koyucu milat kabul ediyor ve ödemeleri almıyor.Daha önce fikirlerini yazan arkadaşlar rencide olmasın diye bende biraz yumuşatarak bence diye bir cümle ile söze başladım.Kararın kesin olduğunu biliyorum uyguluyorum mantıklı.Parayı ödedik düşüversin deme şansımız yok sistem 1 martta farklı bir istatistiğe başlıyor.
    Ben kosgebden 3-4 gün önce bir borç yazısı aldım. Geçici vergiyi borç olarak gösteriyor. Banka'dan bu borç için dilekçe verip kosgebinden kesilecek. Eğer gelir vergisini vermediğiniz ve geçici vergisini yatırmayan bir mükellefiniz var ise, şifresinden sorguladığınızda borç yazısı istediğinizde geçici vergi borcunu göreceksiniz.

Bu tür geçici vergi borcu olanlar, yatırdıkları kadar geçici vergisini düşüp gelir vergisini yaparlar ise, 31.03.2017 tarihine kadar borçları gözükmez. Geçici vergi borcu olanlar bu tür uyanıklık yapabilirler.