Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: muhtasar beyanname

Müdavim Üye
    Alıntı aliyağmur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın ibrahimce22, istihdamın teşvikine ilişkin bildirimde terkin edilecek tutarda toplam sigortalı sayısına 46 mı 45 mi yazcaz teşvikliyi dahil etcez mı ? lütfen yardımcı olur musunuz?
    Teşvikliyi dahil edeceksiniz.

Kıdemli Üye
    Teşekkür ederim sayin ibrahimce22

Yeni Üye
    merhaba,
    benim sorum Muhtasar GV teşviği - hesaplanış açısından olacaktı. bildiğimiz üzere 30 gün prim günü olan kişi için Asgari ücret GV 226,63 TL. bundan agi örn. 133,31 TL çıktıktan sonraki kalan kısım terkin ediliyor. (93,32 TL)
    internetteki tüm hesaplamalar 30 prim gün üzerinden yapılmış. fakat Örn. 10 gün çalışmış 5.000 TL brüt kazancı olan birinin agisi yine 133,31 olabiliyor. 10 günlük asgari GV isabet eden rakam 75,54 TL. Bu tutardan 133,31 i nasıl çıkacağız. terkin edilecek rakam eksiye düşüyor. 5-10 günlük hesaplanış ve programın ek kısmında nasıl yerleştireceğimiz konusunda yardımlarınızı bekliyorum üstadlar.

Yeni Üye
    Alıntı Deniz Hazırcı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba,
    benim sorum Muhtasar GV teşviği - hesaplanış açısından olacaktı. bildiğimiz üzere 30 gün prim günü olan kişi için Asgari ücret GV 226,63 TL. bundan agi örn. 133,31 TL çıktıktan sonraki kalan kısım terkin ediliyor. (93,32 TL)
    internetteki tüm hesaplamalar 30 prim gün üzerinden yapılmış. fakat Örn. 10 gün çalışmış 5.000 TL brüt kazancı olan birinin agisi yine 133,31 olabiliyor. 10 günlük asgari GV isabet eden rakam 75,54 TL. Bu tutardan 133,31 i nasıl çıkacağız. terkin edilecek rakam eksiye düşüyor. 5-10 günlük hesaplanış ve programın ek kısmında nasıl yerleştireceğimiz konusunda yardımlarınızı bekliyorum üstadlar.
    Merhaba. Konuyu uzun zaman sonra hortlatmış olacağım için kusura bakmayın. Fakat bahsi geçen durum henüz başıma geldi ve sabahtan beri interneti alt üst etmeme rağmen sayın Deniz Hazırcı'nın bahsettiği gibi bir örneğe rastlayamadım. Fikri veya bilgisi olan arkadaşlarımın yardımlarını rica ederim.
    Saygılar.

Yeni Üye
    Alıntı malikuzu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba. Konuyu uzun zaman sonra hortlatmış olacağım için kusura bakmayın. Fakat bahsi geçen durum henüz başıma geldi ve sabahtan beri interneti alt üst etmeme rağmen sayın Deniz Hazırcı'nın bahsettiği gibi bir örneğe rastlayamadım. Fikri veya bilgisi olan arkadaşlarımın yardımlarını rica ederim.
    Saygılar.
    Sayın malikuzu, sanırım bu soruyu bu teşvik yeni verildiğinde yazmış ve cevap alamamıştım. sonradan başka bir üstaddan bilgi alıp, sonradan excelde kendi formülümü bile oluşturdum
    eğer az çalışma gününe bağlı olarak bir teşvik bildirecekseniz, yani "AÜ Üzerinden Hesaplanan Gelir Vergisi" AGİ den küçükse ; "Hesaplanan Asgari Geçim İndirimi" de aynı tutar olarak BDP kulakçığına yazılır ve böylece "Terkin Edilebilecek Tutar" 0 Sıfır olur.

Bordroda; agi 152,21 diyelim.

BDP kulakçığında;

AÜ Üzerinden Hesaplanan Gelir Vergisi : 17,25 TL bulundu ise, Hesaplanan Asgari Geçim İndirimi : bölümüne de 17,25 TL yazılmalı. (152,21 olamaz. hesaplanandan büyük girilemez)

böylelikle "Terkin Edilebilecek Tutar" da SIFIR olmuş olur.

SAdece damga vergisi terkininden yararlanırsınız.

biraz hızlı yazdım umarım anlaşılır olmuştur.

Yeni Üye
    Sayın Deniz Hazırcı,
    Öncelikle bu kadar eski konuyla bu kadar hızlı ilgilenip cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
    Bahsettiğiniz çözüm benim de aklıma geldi ve zaten başkaca bir yol da kalmıyor aslında. İlgi ve alakanız için tekrar teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
    Saygılarımla.