Sayfa 1 Toplam 9 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 84 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KDV Beyanında Sessiz Sedasız Değişiklik İlave Edilecek KDV Bölümü Kaldırıldı !!!

Admin Hüseyin URAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya

KDV Beyanında Sessiz Sedasız Değişiklik İlave Edilecek KDV Bölümü Kaldırıldı !!!

01.02.2017 Tarihinde değiştirilen kdv beyannamesinde "İLAVE EDİLECEK KDV" Bölümünün ismi "Daha önce indirim konusu yapılan KDV’nin İlavesi" olarak değiştirilmiş bulunmaktadır.

Gİb Beyanname servisi ile yaptığım görüşme sonucunda bu bölümde, Kdv Kanunlarına göre indirim konusu yapıldıktan sonra kayıtlarından çıkarılması gereken kdv lerin yani çalınan,yangında zayi olan,kullanım süresi dolan ve işletme envanterindeki malların 17. madde kapsamında bağışlanması durumu ( Kdv Kanunu 30/c, Deprem, sel felaketi ve Maliye Bakanlığının yangın sebebiyle mücbir sebep ilân ettiği yerlerdeki yangın sonucu zayi olanlar hariç olmak üzere, zayi olan mallara ait katma değer vergisi, ) gibi durumlarda bu bölümde beyan edileceği, Demirbaş satışlarının 503 kodu ,mal iadelerinin,fiyat farklarının kdv lerinin ise 550 kodu ile diğer işlemler bölümünde beyan edileceği söylenmiştir. Bu ay Kdv beyanlarını gönderirken bu konuya dikkat edilmesi gerekir.

İlgili görüntü,

Hüseyin URAY
    SMMM / KONYA

www.mustafagulsen.com

Müdavim Üye mıhtasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    herHanGi bir yer
    Oranın değiştiğini görmüştüm ama detayını bilmiyordum ince bir ayrıntı ve aslında önemli bi konu bilgi için teşşekkürler
    inSan bu Su miSaLi kıvrım kıvrım akar ya ,
    bir tarafta benim bir tarafta anGarya ...

Allah affetSin bizi

https://youtu.be/6KC0lNpEzFM

https://www.youtube.com/playlist?list=PLW3bUSFdnnagngE9_bNO5hR6r1T37RYhz

Müdavim Üye
    Bende az önce ilave edilecek kdv arıyorum beyanname üzerinde en son dedim herhalde bu alandır başka yer bulamadım derken bu konuyu gördüm.
    Bilgilendirme için teşekkürler. İade edilecek kdv tutarlarını ilgili alana yazayım bari.

Kıdemli Üye
    gib duyurularda bile göstermedi dikkat etmesen beyannameyi göndericen ardından arıyacaklar düzeltme ver nasıl sistem anlamıyorum

Müdavim Üye
    Alıntı egn1903 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gib duyurularda bile göstermedi dikkat etmesen beyannameyi göndericen ardından arıyacaklar düzeltme ver nasıl sistem anlamıyorum
    BDP üzerinde aradım bulamadım İlave Edilecek KDV alanını, tesadüf bu konuyu gördüm yoksa o şekilde yolluyordum.

Kıdemli Üye
    Nereden
    KONYA
    e beyanda bu gün onayladığımız beyannamede halen diğer kdv diye görünmekte düzeltme vermeyelim e beyanı kontrol etmeden

Kıdemli Üye
    yanlız 550 kısmında bildirdiğimizde vergi kısmına kdyi yazıyorum matrah kısmı boş kalıyor haliyle kaydet dediğimde 'vergi matrahdan büyük olamaz' diye hata veriyor buraya matrahda girilmesini istiyor.

Admin Hüseyin URAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Matrah bölümünüde yazmak gerekecek malesef demirbaşlar gibi.
    Alıntı egn1903 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yanlız 550 kısmında bildirdiğimizde vergi kısmına kdyi yazıyorum matrah kısmı boş kalıyor haliyle kaydet dediğimde 'vergi matrahdan büyük olamaz' diye hata veriyor buraya matrahda girilmesini istiyor.
    Hüseyin URAY
    SMMM / KONYA

www.mustafagulsen.com

Kıdemli Üye
    Alıntı Hüseyin URAY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Matrah bölümünüde yazmak gerekecek malesef demirbaşlar gibi.
    benim ilave edilecek kdv kısmında hem %8 hemde %18 kdvm var burda hem matrah hemde kdv yazdığımda aylık kümülatif kısmınıda dağiştirip arttırıyor. bunlarıda matrahınıda kümülatifemi ekliyicez?

Müdavim Üye
    ilave kdv daha önce indirim konusu yapılan kdvnin ilavesine yazılacak.Sadece isim değişikliği olmuştur okadar.
    550 koda yazılması mantıksızdır.
    Hüseyin bey gıb beyanname servisinin dediğini uygulamak doğru olmaz.
    Asıl 550 kod çalınan,yangında zayi olan,kullanım süresi dolan ve işletme envanterindeki malların 17. madde kapsamında bağışlanması durumunda kullanılmalıdır.
    Yoksa ilave kdvnin matrahını kümülatif matraha eklersek düzeltme üstüne düzeltme veririz.