Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: zirai mükelleflerin yapması gerekenler nelerdir.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM KONYA

zirai mükelleflerin yapması gerekenler nelerdir.

sayın meslektaşlarım çiftçi işletme defteri olan bir mükellef geldi

katma değer vergisi, muhtasar beyanname (stopaj) ve gelir vergisi yönünden mükellefiyet bulunmaktadır.

a)sizlere sormak isteğim çiftçilik yönünden mükellef olan kişiler geçici vergi beyannamesi vermiyorlarmı?
    b)yanında işçi çalıştırmaya başlarlar ise çiftçilik mükellefiyetleri yönünden herhangi bir değişikli oluyormu?
    c)tuttukları defterler bir tarafı gider bir tarafı gelir diye tutuluyor alınan yem ilaç vs. malları alınan mal, giderleride gider sütununamı yazacağız
    yıl sonunda elinde yem ilaç vs kalırsa sonraki dönem devir edebiliyormuyuz?
    d) alış ve satışları ne kadar TL olursa olsun devamlı çiftçi işletme defteri tutacağız mükellef kendi istersemi bilanço usule geçebilir?

bu konularda beni aydınlatırsanız veya başka yapmam gerekenler nelerdir yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    M.D. KONYA

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    https://forum.mustafagulsen.com/show...4%9F%C4%B1ndan

Ziraat odasına gitsin linkin ekinde yazıyla,onlar en güzelini en iyi şekilde yapacaklardır.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM KONYA
    Alıntı AL4 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Ziraat odasına gitsin linkin ekinde yazıyla,onlar en güzelini en iyi şekilde yapacaklardır.
    sayın al4;

ben meslektaş olarak eksiğim var mı atladığım bir konu var mı diye sizlerden yardım istemiştim
    M.D. KONYA

Müdavim Üye
    Alıntı AL4 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

sen meslektaş olamazsın insanca sorulan soruya böyle cevap veremezsin.

odaların yaptığı terbiyesizliği burda meslektaşına kesemezsin
    CNPL

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Sayın AL4 latife yapıyor, daha doğrusu dünkü can sıkıcı yazıya gönderme yapıyor, üstünüze alınmayın.

Şahsen ben de mükellefe söyleyin Yeliz Hanım'a gitsin. O çok ucuza hallediyor, bizim gibi piyasa muhasebecilerine para kaptırmasın diyecektim.

İroni yapıyorum, bana da kızmayın, sinirlerim bozuk.

İyi çalışmalar.
    SMMM Bora G.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Alıntı CANPOL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Sayın AL4 , Ziraat Odasının yaptığı terbiyesizliği meslektaşa kesmiyor. Ziraat odasının can sıkıcı ve terbiyesizce yazdığı yazıya latife yapıyor. Birbirimize bu kadar takılma ve mesleğimize karşı yapılan bu terbiyesizce yazı ile dalga geçmeye biraz hakkımız var sanıyorum.

Lütfen yazılanları biraz da iyimser gözle okuyunuz.
    SMMM Bora G.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM KONYA
    Alıntı CANPOL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

sayın canpol ilginize teşekkür ederim
    M.D. KONYA

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM KONYA
    sayın al4;
    1985 yılından beri bu mesleğin içindeyim ve mali müşavir olduğum için çok mutluyum sadece 5-6 sene önce çiftçi işletme defteri tutmuştum mevzuatta değişikli oldumu iş yoğunluğundan takip edemedim

soruya bakarsanız cevabı yazıyorum ve böyledi olması lazım diye soruyorum

eğer bu konuda bir şey bilmiyorsanız bari rencide edici cevaplar vermeyin lütfen
    M.D. KONYA

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Merhabalar Mustafa Bey..Sanırım yanlış anlaşılma var ortada.Evvela bu yoğunlukta bir nebze de olsa,Sayın Bayikbocuk arkadaşımızın da ifade etmeye çalıştığı gibi ironi yapayım dedim ama sanırım dünkü o skandal ziraat odaları birliği linkinden haberiniz olmadı yada oldu fakat unutmuş ya da sorunuzla ilgili ilinti kurmak aklınıza gelmedi.Yine de sizleri kırdıysam özür dilerim.Bundan da asla gocunmam.Ama Canpol rumuzlu arkadaşımızın böyle sert bir tepkisine şaşırdım açıkcası.2009 yılından bu yana üyeyim iyi kötü kendimizce fikrimizi bildiklerimizi burada paylaşmaya gayret ettik,yeri geldi buradan birçok şeyi de öğrendik.Yani demem o ki 8 senedir kimsenin kalbini kırmamaya gayret ettim.Varsın olsun ben şayet kırıldıysanız sizden de özür dilerim Canpol.Beni anlayan değerli arkadaşımız Bayikbocuk'a da tekrar teşekkür ederim.allah yardımcımız olsun şu sıkıntılı günlerimizde.

Müdavim Üye
    Alıntı bayikbocuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın AL4 , Ziraat Odasının yaptığı terbiyesizliği meslektaşa kesmiyor. Ziraat odasının can sıkıcı ve terbiyesizce yazdığı yazıya latife yapıyor. Birbirimize bu kadar takılma ve mesleğimize karşı yapılan bu terbiyesizce yazı ile dalga geçmeye biraz hakkımız var sanıyorum.

Lütfen yazılanları biraz da iyimser gözle okuyunuz.
    Katılıyorum. AL 4 arkadaşın yazdığında çok önemli birşey yok bu kadar tepki gereksiz. Ziraat odasının yaptığı terbiyesizlik karşısında bu birşey dahil. Hatta bugünlerde karşımıza hangi ziraatçi çıksa bizde az da olsa bir tepki veririz. Ziraat işiyle uğraşanlarında elini taşın altına koyarak " bizler bağımsız ruhsat sahibi ciddi SMMM lerin yaptıkları işe muhtacız onlardan memnunuz odalardaki hiçbirşey bilmeyen ücretli çalışanlardan kaliteli hizmet alamayız " şeklinde odasına tepki koymasını bekleriz. Arkadaşımızın yazdıklarını bu psikoloji ve bu şartlar altında yazdığını unutmayalım ayrıca konunun muhatabı da mustafa71 arkadaşımız değil onun alınmasına hiç gerek yok. Sadece dünkü tatsız konu üzerine bu mesaj ile soru sorması biraz şanssız bir tesadüf olmuş o kadar.