Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Esnafların Defterlerini Esnaf Odalarımı Tasdik Edecek !!!

Admin Hüseyin URAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya

Esnafların Defterlerini Esnaf Odalarımı Tasdik Edecek !!!

Şuanda mecliste görüşülen, "Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" da belirtildiğine göre esnafların defter tasdik yetkisi esnaf odalarına mı veriliyor acaba? Bu konuda odalarımızın yada türmob'un bir girişimi varmı dır?

İlgili tasarının tam metni >>
    https://www2.tbmm.gov.tr/d26/1/1-0812.pdf

Forum üyelerimizden Hasan Volkan beyin yazısı linktedir, [https://www.facebook.com/17427160261...496310/?type=3

Hüseyin URAY
    SMMM / KONYA

www.mustafagulsen.com

Müdavim Üye
    Nereden
    ANTALYA
    Eğer kabul edilirse bu meslek bu saatten sonra yapılamaz hale gelir diye düşünüyorum....

Kıdemli Üye
    Beş altı yıl önce bizim meslek odaları bu işe talip olmuştu, top kaleden döndü. Elimizde TC mühürü varken bize verilmeyen bu yetkinin bugün var yarın yok, ilk okul mezunu esnaf odası başkanlarının maiyetindeki sekreterlere bırakılabilir mi? Popülizm adına yapılsa bile ortaya çıkacak rezaletlerin arkasında bu yetki onlardan alınır. En güzeli şu: defter tutmak defteri tutanlar olarak biz muhasebecilerin sorumluluğundaysa tasdike ne gerek var? Noterin bastığı mühür ve sair işlem taklit edilemez bir şey mi? (...)

Noterler Birliği hukukçu ağırlıklı bir kuruluştur; bu ülkede hukukçuların ele geçirdikleri hiç bir imtiyazı hiç kaybettiklerini görmedim.

Müdavim Üye
    Birde esnaf odalarının ağız kokusunu çek. Vah yavrum vah. Muhasebeciler hepten bitmiş kimsenin haberi yok.

Kıdemli Üye
    Beş altı yıl önce bizim meslek odaları bu işe talip olmuştu, top kaleden döndü. Elimizde TC mühürü varken bize verilmeyen bu yetkinin bugün var yarın yok, ilk okul mezunu esnaf odası başkanlarının maiyetindeki sekreterlere bırakılabilir mi? Popülizm adına yapılsa bile ortaya çıkacak rezaletlerin arkasında bu yetki onlardan alınır. En güzeli şu: defter tutmak defteri tutanlar olarak biz muhasebecilerin sorumluluğundaysa tasdike ne gerek var? Noterin bastığı mühür ve sair işlem taklit edilemez bir şey mi? (...)

Noterler Birliği hukukçu ağırlıklı bir kuruluştur; bu ülkede hukukçuların ele geçirdikleri hiç bir imtiyazı hiç kaybettiklerini görmedim. Hasan Volkan ın bu konuyu tutuy feysbukta ele almasını da ayıplıyorum, mesleki konuları niçin öyle bir yerde ele alıyorsunuz? Ayrıca, beyefendinin ikinci sınıf tüccar defterini odalara peşkeş çekme eğiliminde olduğunu maalesef görüyorum, kırılmasın ama bizim camiada bayağı bir bön insan var!

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    meslek odalarında sekreter olarak çalışanlarca tutulan basit usullerin durumunu görseler; bu fikirlerinden hemen vazgeçerler....

Müdavim Üye
    Maliye Bakanlığı kanunla uygun göreceği diğer mercilere de yaptıracakBu yetkiyi kızılaya da verirler belki defter tasdiğine giden kan verir umuduyla
    Hüküm yalnız ALLAH'ındır...

Kıdemli Üye
    Alıntı haksoy1972 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    meslek odalarında sekreter olarak çalışanlarca tutulan basit usullerin durumunu görseler; bu fikirlerinden hemen vazgeçerler....
    Birde bilselerki Basit usul, işletme defteri ve blanço usulu olmasın diye faturalarının yırtılıp atıldığını, işleme alınmadığını, adam bırakın işletme defterini blanço usulu olacak mal alışı var, gelir var, işleme almıyan od...var. Nasıl olsa basit usuller incelenmiyor....

Üye
    Nereden
    edirne
    Tüm meslektaşlarıma hayırlı işler dilerim. Az önce yaşadığım bir olay. Yaşlı bir komşum arzuhalci, yoldan çevirdi. Ben esnaf odasına ve vergi dairesine sordum, vergiden muafmışım dedi. Vergi levhasına baktım. 2015 matrahlı 2016 matrahsız. Fiş koçanları dolu. 1-Yazıhane var. 2- Dükkan önünde levhası var. 3-Esnaf odasına kayıtlı. Ne diyor ilgili yasa ..." ...213 sayılı kanunun 155 inci maddesi uyarınca işe başlamayı ifade eden hallerden en az İKİSİNİN bulunmadığı durumlarda GV"sinden muaf tutulmaktadırlar." Dedem kendince haklı olarak seviniyor. Yine sanayii de basit usul olan eski bir müşterim, Kredi kartı ile dünyalarca malzeme almış, kredi kartı ile işler yapmış. Hadler aşılmış gitmiş, basit'e devam. Allah aşkına koskoca sanayi sitesinde 300-400 TL'ye dükkan kirası mı kaldı? 1000 TL altında kira yok. İyide her 10 dükkanın 4-5'i basit usul hala. Kontrol yok, denetim yok. Haksız rekabetin daniskası değil mi bu? Ülkemize yarattığımız katma değerin haddi hesabı yok. Hala yok sayılma ve yok edilme yolunda hakkımızda dev adımlar atılıyor el birliği ile. Kısaca TÜKENİYOR Ve TÜKETİLİYORUZ..

Kıdemli Üye
    Benim fikrim Arzuhalcilik faaliyeti serbest meslektir ve serbest meslek defteri tutulmalıdır.Vergiden muaf durumu söz konusu değildir.Her türlü dilekçe yazabilir ve beyanname düzenleyebilirler.

Ancak burada özelge mevcuttur . https://www.gib.gov.tr/node/97026 Arzuhalci komşunuz muafiyetten böyle yararlanmıştır

Bu Konu için Etiketler