Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Aralik ayina ait geç gelen fatura

Yeni Üye serrrkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun

Lightbulb Aralik ayina ait geç gelen fatura

Arkadaşlar 1. sınıf mükellefimizin aralık kdv beyannamesini gönderdik, alış faturası olmadığından haliyle beyannamede indirim 0. Mükellef Bugün büroyu arayıp faturanın bugün geldiğini söyledi. Kdv hariç 10.000 TL kdv oranıda % 1 lik fatura. Şimdi kdv düzeltme versem devir rakamı artacak ve aleyhte durum söz konusu incelemeye alınabilirmi ? Düzeltme vermeyip sadece Ba da bildirsem adama demezlermi 12. ayda kdv de indirim yokken Ba da bu tutar nerden geliyor ? Sizce ne yapmalıyım üstadlar. Saygılar

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Bende aynı durum olduğu zaman düzeltme beyannamesi veriyorum.Düzeltme beyannamesinden dolayı devir yükseldiği için incelemeye alınan mükellef duymadım.Alınsa bile açıklaması var.
    Bu dünyanın sorunu fakirler doyduğunda değil, zenginler doyduğunda bitecek.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Ben de bu gibi durumlarda ben de incelemeye alınan mükellef uzun süredir duymadım. Zaten düzeltme beyannamesinin açıklamasına düzeltmenin nedenini yazıyorsunuz. Onu yeterli bulmazlarsa bir ihtimal dilekçe ile (ekine faturanın fotokopisini ekleyerek) izahat isterler. En kötü ihtimalle incelemeye alırlar ama öyle komple bir yılı alıp incelemezler, sadece Aralık ayı için kısıtlı br inceleme yapılıp sözkonusu fatura var mı yok mu ona bakarlar, ki uzun zmandır bu tarz bir inceleme de duymadım.

Örnek vereyim. Benzer saçma bir durumda kaldık. Montaj ekibi alelade bir nalburdan tek seferlik 60 liralık kablo almış. Ama faturayı kesen 60.00 diye kuruş haneli kesmiş, buraya kadar bir problem yok. Ama kendi kaydına arada hiç nokta yokmuş gibi 6000 diye alıp KDV'sini de 6000 liraya göre hesaplamış, beyan etmiş, BS formunda da 6000 diye bildirmiş 60 liralık faturayı. Sonra da hakkında vergi tekniği raporu düzenlenip faturaların SMİYB olduğu kanaatine varılmış. Bize 6000 liralık faturanın KDV'sinin indirimi kabul edilmeyecek, kayıtlarınızdan düşün diye yazı geldi. Yahu dedik 6000 değil o fatura 60 lira. İlla düş diyorsan 60 liranın KDV'sini düşelim kayıttan, zaten 6000 liranin KDV'sini falan indirmedik ki. İnceleme istediler ama defter bile istemediler. Yevmiye defterinin ilgili sayfası ve faturanın aslını dilekçe ekinde götürdük, ikna oldular. Öyle defter isteyip tüm yılı incelemediler.
    SMMM Bora G.

Müdavim Üye
    kdv devri yükselirse incelemeye alınmazsınız
    kdv devri azalırsa incelemeye alınmazsınız
    ödeme artarsa incelemeye alınmazsınız

ödeme çıkıp, ödeme azalırsa incelemeye alınırsınız o ay için
    devir varken ödeme çıkarsa incelemeye alınırsınız o ay için

Müdavim Üye
    Alıntı burus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kdv devri yükselirse incelemeye alınmazsınız
    kdv devri azalırsa incelemeye alınmazsınız
    ödeme artarsa incelemeye alınmazsınız

ödeme çıkıp, ödeme azalırsa incelemeye alınırsınız o ay için
    devir varken ödeme çıkarsa incelemeye alınırsınız o ay için
    Devir varken ödeme çıkarsa inceleme olmuyor üstad.

Kıdemli Üye
    Nereden
    AFYONKARAHİSAR
    Alıntı Korkmaz Türk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Devir varken ödeme çıkarsa inceleme olmuyor üstad.
    Bende öyle biliyorum.Ödeme varken devir çıkarsa olacaktı galiba üstad....