Sayfa 6 Toplam 7 Sayfadan BirinciBirinci ... 4567 SonuncuSonuncu
Toplam 68 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Aralik-kdv uzatimi

Yeni Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    son yarım saate girmişken başta gelir idaresi olmak üzere tüm oda yetkililerinin saygıyla, özlemle ve de hasretle kulaklarını çınlattığımı burdan bildirmek istiyorum. çok öpüldünüz

Müdavim Üye
    Buraya mesaj yetiştirene kadar işlerinize baksaydınız yine faydası olurdu arkadaşlar. İleri sürdüğünüz mazeretler herkes için geçerli bizlerin işleri neden yetişiyor dersiniz. Çok defterim var diye kasaba muhasebecileri tavrıyla övünen bazı arkadaşlar ( ama bazıları şimdi herkes saldırıya geçmesin onlar kendini biliyor ) yani çok işi az parayla az elemanla ucuz elemanla yapmaya çalışanlar umarız bundan sonra bir kez daha düşünürsünüz.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Günaydın arkadaşlar bazı meslektaşlarımız 2016 yılının son KDV'sinide son dakikaya kadar beyan etme hakkını kullanarak bu süreci tamamlamış bulunmaktadır. Geçmiş olsun.ancak hemen hemen her beyanname ve her beyan dönemi sonunda uzadı uzuyor gibi beklentiler içine giren bazı meslektaşlarımız neden böyle bir istek içinde olduklarını sorguluyorlar mı acaba ? işler neden yetişmiyor nerede bir eksiğimiz var sorun nereden kaynaklanıyor bizden mi yoksa mükelleften dolayımı son dakikada işler bitiyor..tabiki burada ayrı bir sorunda son dakikada da işleri yetiştirme telaşındayken doğal olarak yapılan yanlışlar ortaya çıkıyor mu çıkıyorsa nasıl düzeltiliyor ve mükellefe bu konuda bilgi veriliyor mu ? biz millet olarak son dakikacılığı severiz.bu iş ve özel yaşantımızda kendini fazlasıyla kendini gösterir..
    İşlerimizdeki gecikmeler mükellef kaynaklıysa mükelleflere bu konuda gerekli uyarı ve yönlendirmeleri zamanında yaparak bir nevi onları eğiterek bu gecikmelerin önüne geçebiliriz. Tabiki kazanılmış alışkanlıklar kısa sürede bırakılmaz ama emin olun sizin mükellefe bu yöndeki yaklaşımınız zaman içinde sorunları çözmede oldukça yararlı olacaktır.30 yıldır bu mesleğin içinde bir olarak bende işlerin sıkıştığı zamanlar oldu ama ne çalıştığım yerlerde ne kendi işyerimde hiçbir zaman için son dakikada beyan vermedim.hatta eski meslektaşlarım hatırlarlar internetten önce son dakikakada postayla beyan gönderilirdi.merkezde olmayan postaneler saat 5 te kapanırdı.. merkezi yerlerdeki postaneler gece geç saate kadar açık olduğu için oradan posta gönderirlerdi..yani değişen sadece teknoloji oldu son dakikacılık değişmedi maalesef.. malum birçok meslektaşımız ay biter faturaları 5-10 ‘u gibi toplar yada mükellefin getirilmesi beklenir. tamam güzelde bu tarihtene sonra gelen evraklar 15-20 gün gibi zamanda nasıl işlenecek nasıl yetişecek nasıl beyan edilecek.. ben işler yetişmiyor gibi bir sorunla karşılaşmıyorum..ben bu sorunu 2003 2004 yılında çözdüm.nasıl mı ? ben şirketlerin yada bilanço usulü firmaların faturalarını firmanın büyüklüğüne göre 10 günlük yada 15 günlük periyodlar halinde topluyor işliyorum sonuçta bu evrakları işleyecek olan benim ha ay içinde ha ay bittikten sonra neden kendimi zora sokayım genelde gelecek faturası yoksa ben çoğu kdv’leri ayın 15 gibi kestiriyorum..gelecek faturası olanı haliyle bekliyorum.onlarda bir elin parmaklarından fazla olmuyor..hatta birçok meslektaş kdv le uğraşırken ben b formlarını dahi yapmış oluyorum..yani süreci geri çekiyorum arkadaşlar..ssk ları derseniz ayın 2-3 gibi kestiriyorum..ardından muhtasarları 4-5 gibi ben yıllardır bu sistemle çalıştığım için hiç sıkıntı yaşamıyorum..işletme defterleri derseniz ayın 1-2 gibi evrakları topluyorum..en ağır işletme defterine ayıracağınız zaman nedir ki zaten..bunlar bizi yoracak mükellefler değil malum hepimizce.şimdiden söylüyorum..bazı arkadaşlar gelir vergisi ve kurumlar vergisi beyannamelerinin uzatılmasını daha bugünden beklenti içine girmiş olabilirler..yani arkadaşlar eğer bizler planlı programlı ve mükelleflere gerekli uyarıları zamanında yaparsak ne kadar mükellefimiz olursa olsun işler son dakikada bitmez..zafer966 arkadaşımızın dediği gibi yetiştiren nasıl yetiştiriyor..öyle olaylarla karşılaşıyorumki CH için 2016 yılının extresini istiyorum karşı muhasebeciden yıl içindeki banka hareketlerini işlememiş 6 aydır 1 yıldır işlenmemiş bankaları bu saatten sonra nasıl ve ne derece doğru işler o meslektaşımız doğrusu merak ediyorum...biraz özeleştiri yaparsak hepimiz nerelerde hata yaptığımızın farkına varmış oluruz..bu arada yanımızda bizlerle beraber olan bize yardımlarıyla büyük destek veren çalışma arkadaşlarımızıda işlerin yetişmesi için sıkmaya hakkımız yok unutmayalım ki hepimiz zamanında onların yerindeydik bize yapılanları hatırlamak bize yapılanları onlara yapmamak adına çaba sarfetmemiz gerekir.neticede onlarda bizler gibi ekmeğinin peşindeler.. iyi çalışmalar

Müdavim Üye
    Alıntı NADİR YILDIZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Günaydın arkadaşlar bazı meslektaşlarımız 2016 yılının son KDV'sinide son dakikaya kadar beyan etme hakkını kullanarak bu süreci tamamlamış bulunmaktadır. Geçmiş olsun.ancak hemen hemen her beyanname ve her beyan dönemi sonunda uzadı uzuyor gibi beklentiler içine giren bazı meslektaşlarımız neden böyle bir istek içinde olduklarını sorguluyorlar mı acaba ? işler neden yetişmiyor nerede bir eksiğimiz var sorun nereden kaynaklanıyor bizden mi yoksa mükelleften dolayımı son dakikada işler bitiyor..tabiki burada ayrı bir sorunda son dakikada da işleri yetiştirme telaşındayken doğal olarak yapılan yanlışlar ortaya çıkıyor mu çıkıyorsa nasıl düzeltiliyor ve mükellefe bu konuda bilgi veriliyor mu ? biz millet olarak son dakikacılığı severiz.bu iş ve özel yaşantımızda kendini fazlasıyla kendini gösterir..
    İşlerimizdeki gecikmeler mükellef kaynaklıysa mükelleflere bu konuda gerekli uyarı ve yönlendirmeleri zamanında yaparak bir nevi onları eğiterek bu gecikmelerin önüne geçebiliriz. Tabiki kazanılmış alışkanlıklar kısa sürede bırakılmaz ama emin olun sizin mükellefe bu yöndeki yaklaşımınız zaman içinde sorunları çözmede oldukça yararlı olacaktır.30 yıldır bu mesleğin içinde bir olarak bende işlerin sıkıştığı zamanlar oldu ama ne çalıştığım yerlerde ne kendi işyerimde hiçbir zaman için son dakikada beyan vermedim.hatta eski meslektaşlarım hatırlarlar internetten önce son dakikakada postayla beyan gönderilirdi.merkezde olmayan postaneler saat 5 te kapanırdı.. merkezi yerlerdeki postaneler gece geç saate kadar açık olduğu için oradan posta gönderirlerdi..yani değişen sadece teknoloji oldu son dakikacılık değişmedi maalesef.. malum birçok meslektaşımız ay biter faturaları 5-10 ‘u gibi toplar yada mükellefin getirilmesi beklenir. tamam güzelde bu tarihtene sonra gelen evraklar 15-20 gün gibi zamanda nasıl işlenecek nasıl yetişecek nasıl beyan edilecek.. ben işler yetişmiyor gibi bir sorunla karşılaşmıyorum..ben bu sorunu 2003 2004 yılında çözdüm.nasıl mı ? ben şirketlerin yada bilanço usulü firmaların faturalarını firmanın büyüklüğüne göre 10 günlük yada 15 günlük periyodlar halinde topluyor işliyorum sonuçta bu evrakları işleyecek olan benim ha ay içinde ha ay bittikten sonra neden kendimi zora sokayım genelde gelecek faturası yoksa ben çoğu kdv’leri ayın 15 gibi kestiriyorum..gelecek faturası olanı haliyle bekliyorum.onlarda bir elin parmaklarından fazla olmuyor..hatta birçok meslektaş kdv le uğraşırken ben b formlarını dahi yapmış oluyorum..yani süreci geri çekiyorum arkadaşlar..ssk ları derseniz ayın 2-3 gibi kestiriyorum..ardından muhtasarları 4-5 gibi ben yıllardır bu sistemle çalıştığım için hiç sıkıntı yaşamıyorum..işletme defterleri derseniz ayın 1-2 gibi evrakları topluyorum..en ağır işletme defterine ayıracağınız zaman nedir ki zaten..bunlar bizi yoracak mükellefler değil malum hepimizce.şimdiden söylüyorum..bazı arkadaşlar gelir vergisi ve kurumlar vergisi beyannamelerinin uzatılmasını daha bugünden beklenti içine girmiş olabilirler..yani arkadaşlar eğer bizler planlı programlı ve mükelleflere gerekli uyarıları zamanında yaparsak ne kadar mükellefimiz olursa olsun işler son dakikada bitmez..zafer966 arkadaşımızın dediği gibi yetiştiren nasıl yetiştiriyor..öyle olaylarla karşılaşıyorumki CH için 2016 yılının extresini istiyorum karşı muhasebeciden yıl içindeki banka hareketlerini işlememiş 6 aydır 1 yıldır işlenmemiş bankaları bu saatten sonra nasıl ve ne derece doğru işler o meslektaşımız doğrusu merak ediyorum...biraz özeleştiri yaparsak hepimiz nerelerde hata yaptığımızın farkına varmış oluruz..bu arada yanımızda bizlerle beraber olan bize yardımlarıyla büyük destek veren çalışma arkadaşlarımızıda işlerin yetişmesi için sıkmaya hakkımız yok unutmayalım ki hepimiz zamanında onların yerindeydik bize yapılanları hatırlamak bize yapılanları onlara yapmamak adına çaba sarfetmemiz gerekir.neticede onlarda bizler gibi ekmeğinin peşindeler.. iyi çalışmalar
    Çok teşekkür ederim Sn. Nadir Yıldız

Aylar veya yıllardan beri benim de sık sık yazdığım konuları güzel bir şekilde uzun uzadıya toparlamışsınız. Doğrusu ben bunları yazdığım zaman bazı kişiler dalga geçtiler veya hakaret dahi ettiler ama aldırmadım. Mesleğin gelişimi değerini bulması saygınlık kazanması adına yazmaya da devam edeceğim.

Artık katiplik ve kalitesiz iş yapmak devri kapanmalıdır. Örnek verdiğiniz gibi ben de banka hesapları ve bazı hesapları eksik yazarak veya yıl sonuna bırakarak iş yapan hatta hiç fiş yazmayıp faturaları şöyle bir toplayıp ( yalan yanlış ) beyanname gönderenler gördüm. Çok defterim var diye övünüp beyan ve bildirimleri unutan hatta ceza yiyip buna bu kadar vicdansız ceza mı olur diyenler görmedik mi.

Bu tür iş yapma sona erene kadar bu arkadaşlar böyle her ay perişan olmaya ağlayıp sızlamaya devam edeceklerdir. Biz firmanın işine göre büyüklüğüne göre erkenden hazır olanlara göre ayın 2-3 den itibaren evrakları toplayıp en geç ayın 20 sinde tüm beyanları bitiririz. Çalışan elemanlar yetişmiş ve kaliteli yanımızda tutmayı beceriyoruz ve tabi bu fedakarlıkla oluyor.

Müdavim Üye
    ben açıkçası uzamasını beklemiyordum..... ancak son beyanname dönemi olduğu için son günüde biraz sancılı geçti..... bu durumun firmaların işlerini geç yaptığının sonucunda sıkıntıya uğradığını hepimiz biliyoruz. kimse faturasını zamanında kesmediği için sorun yaşanıyor. zaten faturaların toplanıp muhasebeye getirilmesi vergi mükellefi için çok büyük bir angarya gibi duruyor. Biz mükelleflerimizi eğitemeyiz tabiki. Ancak maliye bakanlığı yeni açılacak olan mükellefi eğitime tabi tutarak mali konularda bilinçlendirmelidir. en az 2 ay eğitim şartı koymalıdır. cahil, konuşmayı bilmeyen, yazı yazmayı bilmeyen, iki rakamı toplayamayan insanlar vergi mükellefi olmuş elinde fatura nasıl kesicem diye kıvranırken... bizlerde bu kişilerin beyanlarını yetiştirmek için çabalamaktayız. şimdi söyleyin mükellefmi, devletmi, muhasebecimi suçlu? tabiki muhasebeci suçlu olamaz..... ancak sistem muhasebeciyi suçlu buluyor. işte bizim adaletimiz de bu şekilde işliyor.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    sayın zafer bey siz ve sizin gibi aynı düşünceleri paylaşan meslektaşlarımız olduğu için gerçekten çok memnun oluyorum.teşekkür ederim size...sayın volkan bey iyi günler dilerim öncelikle "kimse faturasını zamanında kesmediği için sorun yaşanıyor." derken bizlerde de aynı durum oluyor ama bu konuda bütün mükellefler için genelleme yapmak yanlış olur bence..mükellefleri eğitme konusuna gelince neden olmasın yapacaklarınızı anlatırsanız her mükellef kabul eder eninde sonunda biraz uğraşmak gerek ben ve diğer meslektaşlarımız uğraşmıyormu bu konuda mükellefe bazı şeyleri kabul ettirmek için sanıyorsunuz..maliyenin mükellefi eğitmesine gerek yok bizler zaten mükellefleri bilgilendirmek için hizmet vermiyormuyuz sayın volkan...demişsiniz ki cahil konuşmayı bilmeyen yazı yazmayı bilmeyen mükellef ...hangimizin bütün mükellefleri üniversite mezunu master yada doktora yapmış 2 -3 dil biliyor benim mükelleflerim arasında da okuma imkanı olmamış güzel yazı dersi almamış bizler kadar hesap kitap yapmayı bilmediği halde bu zamanda hemde ortalığın yangın yeri gibi olduğu bir ortamda ticaret yapmaya çalışan kişiler var. dediğiniz kişilerden ekmeğimizi kazandığımızı size hatırlatmak isteriz..şuçlu aradığım yok bundan emin olun ancak hepimiz özeleştiri yaparsak kendi yanlış ve eksiklerimizi karşımızdakilere yüklemek yerine daha doğruyu bulacağımıza eminim.iyi çalışmalar

Müdavim Üye
    Benim burada tek sıkıntım bazı meslektaşlarımızın muhasebecileri kötülemesi. Ben bir örnek verdim kimse bu örnekten gitmiyor. Yaşadığınız çevre dedim. Siz bu söylediklerinizi ekonomisi bozuk il ve ilçelerde muhasebecilik yapan kişilere söylemeye hakkınız yok. Bizler, bir kömür madenine girip çalışmadık. Kömür madeninde grizu patlamasından ölen adama, veya yakın çevresine kardeşim sen de başka iş yapsaydın salak beceriksiz böyle ölürsin işte sürünürsün diyemeyiz. Demeye hakkımız yok. Bu Allah'a kişileri isyan ettirmektir. Eğer o kişi kömür madeninde çalışmasa sen kömür yakamazdın. Isınamazdın.

Şurada bir kişi 100 angarya saysın. Arkasından 100 angarya da ben sayacağım. Bunu niye kimse dile getirmiyor. Bakın Ayın 25.nde Tuik formları, üretim anket, sigorta vs bir sürü bilgi istiyor. Sonra ötv beyannamesi, sonra mükelleflere telefon edip muhtasar kdv ödemeleri için rakamlar. Arada karşıt inceleme, arada bankalara bilanço 9 aylık geçici mizan daha saymayayım. Bir baktığınızda muhasebecilerin gece gündüz ışığı yanıyor. Ben mükellefi nasıl eğiteceğim. Devletimiz işciye verdiğin ücretten yatırmanı istiyor. Şu kadar vergi istiyor diye gece gündüz peşinde mi koşacağız. Ben öğretmenmiyim. Olmadı mükellefe affedersiniz tahratınıda mı yapalım. Bu nasıl laflar. Muhasebeciye söylediğiniz lafın 10'da birini devlete söyleyin.
    Niye devamlı muhasebeciler suçlanıyor kötüleniyor beceriksiz salak sayılıyor anlamıyorum. Her uzatmada birkaç kişi affedersiniz laf sokuşturuyor. Kişilerin hastası olamaz mı? Yakın akrabası ölümü? İşi gücü akraba ziyaretleri olamaz mı? Sıkıntılı bir defteri istenmiş gece gündüz uğraşmış olamaz mı?
    Takvimlerde yapılacak işlerden yer araya tarih kalmadı. Hergün neredeyse kanun. Ben kanun okuyup anlamaya ve kanundaki problemleri çözmeye mi uğraşacağım. Defteri düzgün tutup işleri yetiştirmek için mi uğraşacağım. Peki muhasebecilerde suç var diyorsunuz, niye devletimiz ikide bir af kanunu çıkarıyor. Demek ki sistemde kanunlarda olaylarda bir aksaklık var.

Bizleri kötüleyen değerli meslektaşlarım, bizleri kötülemeyiniz. Herkes burada alınteri ile helalinden ekmek parası kazanmaya uğraşıyor. Kötüleyecek iseniz başımıza bunca angarya çıkaran, her gün kanun değiştiren, takvimlerde neredeyse ek angaryalar için tarih bulamayan devletimize kurumlarına orada çalışan insanları laf ediniz.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Sayın karce bu dediğiniz işleri sadece bir tek işleri yetiştirmekte zorlanan bu meslektaşlarmı yapıyor..işini yetiştiren meslektaşlar bunlarla uğraşmıyor sizin dediğinize göre...bu işlerlerde angaryalarlarda yukarıdaki saydıklarınızdan çok daha fazlasıyla uğraşılıyor emin olun...suçlu aramıyorum...benim söylemek istediğim devleti veya mükellefi suçlayan meslektaşlarımın özeleştiri yapmalarınının zamanının gelip gelmediği konusunda

Müdavim Üye
    Sayın Nadir Yıldız sizlerde benim gibi 30 senedir bu mesleği yapıyorsunuz. Fakat ben hiçbir meslekte birbirini eleştiren yapı görmedim. Hep paylaşma var. Mesela avukatların forumuna girin. Onlar ceza kanununu 15-20 daikada çözmekle ve sonrasında tatilini nereye gideceklerini konuşuyorlar. Yine doktorlar forumunda ilaçların etkileri, hangi lüks otellerde seminerler toplantılar ve Avrupa'da hangi ülkelerde seminerler var. Nerelerini gezeceklerini konuşuyorlar. Turizm şirketleri, Gazeteciler, Siyasiler velhasıl birkaç mesleği yakından bildiğim için birbirini eleştiren yok.

Ben şahsen muhasebecilerin toplantıları hariç, her toplantıya gittiğimde ayıptır söylemeyi lüks yemekler yedim. Oradaki olayları durumları tartışmaları gıbta ile izledim. En son masadan da ben kalktım. Çünkü hayatımda öyle yemek yiyecek durumum yok. Fakat muhasebeciler toplantısına gittiğimde çoğu kere kuru pasta çay ile toplantılarda ömrüm geçti. Çaylarda kazanlarda bir iki bardak içtikten sonra mideniz yanıyor. İki günde ağrısı geçmiyor. Isına ısına olmuş katran. Affedersiniz nimete birşey söylenmez çorba, bol püreli patates ve yanında iki et. Bir küçük tabak Salata.
    Yani bu bile bizim muhasebeci olarak ne kadar geri kaldığımızı gösterir. Bir bilgilenmek isteyen meslektaşım yerine göre 120 km yol gidecek. Kötü toplantı solanlarında, kötü yerlerde uyduruk yemek yiyecek.
    Yemek konusunu geçelim.

Toplantılarda işimiz hep problem çözmekle ağır cezalarla yaptırımlarla dolu. Bir yetkili çıkar. Türkiye'de yeni çıkmış e-defter olayını anlatır. E-defterin zamanında yollamamasının cezasını 80.000 tl olduğunu bahseder. Siz cezaları duyunca gözleriniz faltaşı gibi açılır. Devletimizin sisteminin e-defterde 6 ay öncesini sildiğini bahseder. Bir müfettişin 6 ay öncesini istediğinde veremediğiniz zaman 191'deki kdv'lerini nasıl sileceğinden bahseder. Program alınmasından bahseder. Gözyaşı damlasından bahseder. Bu bildiğiniz eski tarihlerde gözyaşı damlası şisesi olmadığını, sadece sistemde gelecek aksaklıkta zamanı durdurduğundan bahseder. Bizlerin kafasında ise kredileri kredi kartlarını nasıl ödeyeceğim. Şu işler nasıl yetişecek. Çoluk çocuğa zaman ayıramıyorum, hastaneye ne zaman gidebiliriz gibi olaylarla meşgül oluruz.

Fakat nedense sizin bahsettiğiniz e-deftere geçen tek bir mükellef gelmez. Ba ba konusunda bilinçlenmek isteyen tek bir mükellef gelmez. Hatta şu kanunu ver ba bs'de neler değişmiş diyen tek bir mükellef olmaz. Biz öğretmenmiyiz Sayın Nadir Yıldız?

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    sayın karce Mevlana hazretlerinin bir sözü vardır duymuşsunuzdur... "Aynı dili konuşanlar değil aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir "...saygılar