Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Unutulan fatura ?

Üye

Unutulan fatura ?

2016 Aralık ayı K.D.V. beyannamesini dün verdim,bugün saat 3 mükellef abla 1.250 tl.bir mmal alış faturası kalmış bizde diyerek telefon açtı.DEVREDEN K.D.V.si var mükellefin.Sadece damga vergisi çıkmış.Ben şimdi bu faturayı ne yapayım yeni bir k.d.v.beyannamesi mi vereyim ?Nasıl bir yol izlemeliyim.Teşekkür ediyorum..

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Düzeltme verebilirsiniz.

Müdavim Üye
    Devreden kdv yi arttırır
    Bu yüzden ,ben düzeltme vermezdim

Müdavim Üye zaferongun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    adaysd haklı, düzeltme verilebilir. bulduk79 arkadaşımız da haklı, düzeltme verilirse devir kdv artacağı için büyük ihtimal izaha davet yazısı gönderirler. Ben olsam vergi dairesi ile cebelleşmemek için faturayı kdv hariç olarak işleyip kdv'yi indirim konusu yapmazdım.

Müdavim Üye
    Günaydın arkadaşlar. Soracağım soru farklı. ilgili Vd. Firmadan vergi alacağını alamiyor gidip o firmaya borçlu olan firmalardan talep ediyor, firmaya böyle bir yazı gelmiş. Bu usulen uygunmudur? 2- firma sahibi, bu yazi geldikten sonra pismanlik hukmynden faydalanarak bu faturalari kayitlardan cikarmak istemektedir. Matrah arttirimindan da faydalanilmisti.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    İdare B formundan o firmadan mal alındığını tesbit etmiş ödemeniz bankadan şu fatura karşılığı yapıldı diye yazıldı ise rutin ödemelerinizin şekline uygunsa borcunuz yoksa cevap vermekte fayda var.Kayıtlarınıza göre ödemeyi tevsik edebiliyorsanız telaş edecek bir şey yok diye düşünüyorum.

Müdavim Üye mıhtasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    herHanGi bir yer
    Arkadaşlar madem başıma gelen olayın ütüne böyle bi konu açılmış ben de bir soru sorayım mükellefimiz ikinci bi fatura defterinden fatura kesmiş fakat bize söylemeyi unutmuş aylar sonra ortaya çıkıyor bu mükellefin devredeni var fazlasıyla şimdi biz o aya düzeltme vereceğiz sanırım doğru mudur ve ekstra bu konudan ötürü başımıza bir şey gelebilir mi fikri olan var mı yani cezai bir durum veya inceleme sebebi veya başka herhangi bir şey ?
    inSan bu Su miSaLi kıvrım kıvrım akar ya ,
    bir tarafta benim bir tarafta anGarya ...

Allah affetSin bizi

https://youtu.be/6KC0lNpEzFM

https://www.youtube.com/playlist?list=PLW3bUSFdnnagngE9_bNO5hR6r1T37RYhz

Müdavim Üye
    Alıntı SMMM34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Günaydın arkadaşlar. Soracağım soru farklı. ilgili Vd. Firmadan vergi alacağını alamiyor gidip o firmaya borçlu olan firmalardan talep ediyor, firmaya böyle bir yazı gelmiş. Bu usulen uygunmudur? 2- firma sahibi, bu yazi geldikten sonra pismanlik hukmynden faydalanarak bu faturalari kayitlardan cikarmak istemektedir. Matrah arttirimindan da faydalanilmisti.
    Vergi dairelerinin böyle bir yetkisi var. Bu konu hakkında bizde böyle birşey olabilir mi diye 6 yıl evvel sorduk. Bize kanun madde numarasını vermişti. Şimdi araştırıp bulmak ve işlerin yoğun olduğu zamanda çok zor. Kısacası vergi dairelerinin böylebir yetkisi var. Fakat pek kullanmıyorlar.

Müdavim Üye
    Alıntı mıhtasar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar madem başıma gelen olayın ütüne böyle bi konu açılmış ben de bir soru sorayım mükellefimiz ikinci bi fatura defterinden fatura kesmiş fakat bize söylemeyi unutmuş aylar sonra ortaya çıkıyor bu mükellefin devredeni var fazlasıyla şimdi biz o aya düzeltme vereceğiz sanırım doğru mudur ve ekstra bu konudan ötürü başımıza bir şey gelebilir mi fikri olan var mı yani cezai bir durum veya inceleme sebebi veya başka herhangi bir şey ?
    Hiçbir şey olmaz. Bizlerinde başına böyle durumlar geldiğinde ilgili aya düzeltme beyannamesi veriyoruz. Zaten bazı defterlerde ymmm'ler karşıt inceleme tutanağı istiyor. Hatalar orada çıkıyor. Devletimizinde lehine olduğu için siz hangi aya kesmiş ise o ayda kdv beyannamesini düzeltiniz. Bu dönem ki kdv beyannamesinde devreden kdv'yi o kadar düşürerek yazınız. Açıklamasına da bilmemne ayında sehven ve yanlışlıkla satış faturasının bildirilmemesi sonucunda devreden kdv'nin azalması gibi birşeyler yazarsınız.

Müdavim Üye
    Alıntı Karce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vergi dairelerinin böyle bir yetkisi var. Bu konu hakkında bizde böyle birşey olabilir mi diye 6 yıl evvel sorduk. Bize kanun madde numarasını vermişti. Şimdi araştırıp bulmak ve işlerin yoğun olduğu zamanda çok zor. Kısacası vergi dairelerinin böylebir yetkisi var. Fakat pek kullanmıyorlar.
    teşekkler üstadım.