Sayfa 1 Toplam 8 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 77 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Vergi no yanlış diye 27 adet bs cezası ne kadar adil?

Kıdemli Üye

Vergi no yanlış diye 27 adet bs cezası ne kadar adil?

2014 ve 2015 yıllarına ait bs lerde 1 adet firmanın vergi numarası yanlışmış. Sagolsun maliye beklemiş beklemiş ve 5 gün önce cezaları yollamıştır. 6736 dan da yararlanamadık geç geldiği için. cezaların 2 adedi mükerrer kesilmiş. maliye belki arada farketmezler diye düşünmüştür. hatayı biz yapınca affetmezler kendileri yapınca sıkıntı yok.

Bu durumda ne yapmak gerekir? Davadan bir sonuç çıkarmı?
    İhtirazi kayıtla ödeme yapabilirmiyiz? (indirimden yararlanarak)
    Akabinde dava açsak?

nası bir yol izlemek gerekir?

Müdavim Üye
    Nereden
    S.M.M.M.
    6736 sayılı yasanın 4 maddesıne gore 1 ay ıcınde basvurusanız toplam cezanın 1/4 odersınız

Kıdemli Üye
    Alıntı aspava Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    6736 sayılı yasanın 4 maddesıne gore 1 ay ıcınde basvurusanız toplam cezanın 1/4 odersınız
    Evet 6736 ya göre kanun dan sonra gelen cezalar 1 ay içinde başvurduğunda 1/4 oranında ödenir
    Bende vergi hatasından 9 adet bekliyorum maalesef

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Basligi sabitliyelim. Bu gercekten adil degil.
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye
    Yazıklar olsun böyle sisteme..
    \'\'Sevdiğiniz şeylerden infak etmeyince(başkalarına pay çıkartmayınca) zafer ve mutluluğa asla ulaşamazsınız\'\'

Kıdemli Üye
    Alıntı Mustafa Gülşen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Basligi sabitliyelim. Bu gercekten adil degil.
    Üstat tabiki adil değil
    Sırf programa girerken firmanın vergi numarası hatalı girildiği için 9 dönem sistemden gönderildiğinden ötürü 9 dönem hatalı unvan doğru-tutar doğru-adet doğru
    ve satışı bir tek o firmaya ve satış tutarları aylık 20-60 bin tl arasında
    Yazık düzeltemiyoruzda malesef bekliyoruz cezaların gelmesini

Müdavim Üye
    Nereden
    Zonguldak
    Sayin serkan2016 2013 yilinda bizim de başimiza benzer olay geldi. Vergi dairesine izahat yazisi verdik. Sonrasinda ne arayan nede soran oldu.
    tameryigit

Müdavim Üye
    Alıntı brave67 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayin serkan2016 2013 yilinda bizim de başimiza benzer olay geldi. Vergi dairesine izahat yazisi verdik. Sonrasinda ne arayan nede soran oldu.
    Sizin dediğiniz, bir firma ltd şti iken, ünvan değiştirmiş A.Ş olmuş. Haliyle bu tür firmalardaki vergi numarası yanlışlığı dilekçe ile düzeltilebiliyordu.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Arkadaşlar ben bir konuya dikkat çekmek istiyorum. VUk mük. 355. maddede bir kafa karışıklığı, bir çelişkili durum yok mu? Bu çelişkiden yararlanarak pekala dava açılabilir gibi geliyor bana. VUK mük. 355. madde böyle durumlarda mükellefi koruyor. Ama bu maliyenin işine gelmiyor. Daha önce de yazdım ama kimse üzerinde durmadı. Bunu tartışmaya ne dersiniz?

Bakınız ne diyor maddede:

"Bu hükmün uygulanması için, bilgi ve ibraz ödevinin yerine getirilmesiyle ilgili olarak yapılacak tebliğlerde bilginin verilmesi için tayin olunan sürede cevap verilmemesi, eksik veya yanıltıcı bilgi verilmesi veya defter ve belge ibrazı için tayin olunan süre ile defter ve belgelerin süresinde ibraz edilmemesi durumunda haklarında Kanunun ceza hükümlerinin uygulanması cihetine gidileceğinin ilgililere yazılı olarak bildirilmesi şarttır." diyor.

Yazıyla bilgi istemeden kesilen cezalar dava açılarak iptal ettirildiği için 2009 yılında buna şöyle bir bent eklediler: "Ancak, bu ödevlerin yerine getirilmesine ilişkin usul ve esasların Maliye Bakanlığınca yapılan düzenleyici idari işlemlerle duyurulması halinde, ilgililere ayrıca yazılı olarak bildirilme şartı aranmaz."

---

Ben şunu anlıyorum. Kanun diyor ki "bak senin formları son vereeğin tarih belli, düzelteceğin tarih belli. Maliye bakanlığınca yapılan düzenleyici işlemlerle bunu sana duyurdum. Buna uymazsan, yani zamanında vermezsen tekrar yazı ile istememe gerek yok, doğrudan cezayı keserim."

Ama kanunda hala "ilgililere yazılı olarak bildirilmesi şarttır" diye bir cümle var. Bundan da şunu anlıyorum: "Sen düzenleyici idari işlemlerle duyurulan görevini yaptın, ama ben senden düzeltme istiyorsam bunu yazı ile istemek zorundayım. Cezayı ancak yazıya cevap vermezsen ve yazıya rağmen düzeltmeyi yapmazsan keserim".

Yanlış anlıyorsam düzeltin. Eğer mük. 355. maddeye göre her şeye doğrudan ceza kesilebilecekse maddede hala yer alan "yazılı olarak bildirilmesi şarttır" cümlesi ne işe yarıyor. 2009'daki eklemeyi yaparken bu cümleyi kaldırmadıklarına göre hala bazı durumlar için, örneğin başlıktaki gibi düzeltme istenen durumlar için "yazılı olarak bildirilme şartı" mevcut gibi görünüyor.

Sizce yanılıyor muyum?
    SMMM Bora G.

Müdavim Üye
    Sayın Bayık boncuk, sanıyorum yazdıklarımı okuyamadınız. Bu 355.nci maddeye göre genelde Ba Bs konusunda sizin bahsettiğiniz konularda en az 10 tane uzun yazılarım vardır. Şimdi bulması çok zor olur.

Olayın kısaca özeti şudur. Belirttiğiniz 2009 tarihinden önce neredeyse 355.göre tüm davalar kazanılıyordu. Birkaç davada biz kazanmıştık. Baktılar bu davalar kaybediliyor. Biz vergi aldığımız, işci çalıştıran, ekonomiye katkı sağlayan kişileri nasıl ceza yazabiliriz diye düşündüler. 2009 Eylül ayında bir tebliğ çıkararak, sanki kanunun üzerinde gibi duyurulur ise yazılı bildirim şartı aranmaz türünden laf salatası ile davalar kazanılmaya başlandı.
    Kısaca 355.göre ceza yazılabilmesi için size bir dilekçe göndermeleri lazımdı. Diyelim ki, Sayın bayık boncuk sen Ba Bs'de vergi numarasını yanlış yapmışsın. Bu vergi numarasını 30 gün içinde düzelt. Düzeltmezsen 355.göre ceza yazarım.
    İşsizliğin azaltılması, gayrisafı milli hasıladan emekli maaşı vb artışlara girmemesi için, gençleri işsiz konumundan çıkarmak için öğrenci yaptılar. Haliyle bu okullardan çıkan çoğu öğrenci, ileride Hakim Savcı oldu. Üzülerek söylüyorum çoğu bilgisiz ve tecrübesiz. Ayrıca memurların devletçi yapıları nedeni ile bu tür davaların çok büyük çoğunluğu kaybediliyor.

Siz biz yanılıyorsunuz. Şeriatın kestiği parmak acımaz derler. 2009'daki yazılı bildirim şartı aranmaz diyerek zaten cezaların önü açıldı. Sistem ceza üzerine kurulmuş. Haksızsak ödeyelim. Fakat 1600 tl gibi afaki rakamlar hakikaten insanı üzüyor. Sonra insanlar batıya hayranlık duyuyor. İnsanlar dinden imandan ülkesinden soğuyor. Birde işin psikolojik boyutları var. Kaç meslektaşımız bu cezalardan işi bıraktı. Kaç kişi eşinden boşandı. Kaç kişi cinnet getirdi. Bunları takip ediyorum ve üzülüyorum. Bir meslektaşımız doğu karadenizde 82 tane mükellef bildirimini unutmuş. Bir meslektaşımız 52 tane yanılmıyorsam paketi yüklemiş, hazır halde pekleyen ba bs'leri onaylamayı unutmuş.
    İnşallah bunların düzeltileceğini umuyorum. İnanmak istiyorum. Yoksa bu meslektaşlarımız hakkını kimse bu dünyada ödeyemez. İş öte tarafa kalır.