Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yine bir tren kaçıyor. Ara buluculuk'da SMMM'lerde olmalı.

Yeni Üye
    Alıntı Karce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Mustafa Gülşen'in açtığı önemli bir konuda kusura bakılmasın çoğu meslektaşımız mesaj yazmamış. Bunun nedeni ise, bu mesleğin bitmiş olmasıdır. Bu meslekte bırakın hakkımız olanları almayı, bizlere başka bir yük yüklemesinler diye dua eder hale geldik. En ufak bir misal kosgeb yüzünden herkes 1-2 haftadır herkes anasından emdiği süt burnundan geldi.

Sonuçta birçok tren kaçıyor. Birçok hakkımız elimizden alınıyor.
    Bana görede mesleğimiz diplerde ama bunun tek sorumlusu bu işi yapan meslektaşlarımız kimse boş yere kızmasın 100 bin kişilik meslektaş grubumuzda belli kalitede 20 bin kişi bile çıkmaz (buna bende dahilim) bu nedenle bu işten bu saatten sonra birşey beklemeyelim belgesi olupta 1500-2000 tl ye çalışan bizde, bürosu olupta üç kuruşa defter tutup mükellefin kölesi olan meslektaş bizde ne bekliyorsunuz bu şartlarda zaten kalite olmaz, bağımlı çalışanlar minimum 3000-35000 bandında işe başlasa bunun altında kimse ben çalışmam verdiğim emeğe yazık dese bürosu olan kişiler yasal defter tutma ücretinin altında defter tutmasa ve ekstra her iş için ücretini almadan kalem bile kıpırdatmam dese bu meslek ozaman bir seviyeye gelir tabi bu arada da yeni belge sayısınıda sınırlandırmak lazım her önüne gelen aöf okur gibi smmm belgesi alırsa bu meslekte saygınlık kalmaz maliyenin defter kotası 100 puan uygulaması vardı bence o çalışma mesleğe saygı kazandırırır ama onuda 2 yıl önce ortaya attılar sonrasında hiçbir yazı yada çalışma okumadım yada duymadım o yüzden bence bırakın hukukçuların işini hukukçular yapsın biz kendi mesleğimizde kişisel kaliteyi yakalarsak zaten bizim mesleğimizin hukuk mesleğinden hiçbir eksiği yok aynı saygınlık ve geliri zaten o şartlar altında yakalarız.

Müdavim Üye
    Sayın serkan4174, bu işin suçlusu biz değiliz. Kaliteli muhasebeci dediğinizde bir kişinin özel muhasebeci değiliz ki. Bize her yıl 200.000.- Tl versin dediğinizde haklısınız. Bizim görevimiz kişilerin getirdiği alış satışlar ile resmi cari hesaplar gibi gelen belgeleri bankalarını işlemek, buna göre verilecek beyannameleri vermektir. Buna ilaveten sgk'da e-bildirge işe giriş çıkışları gibi işleri yapmaktır.

Sizlerde diyorsunuz, belge sayısının fazla olduğunu. Ben belki sigorta konusunda 3.000 kişinin internette sorduğu sorulara cevap verdim. Kendimi geliştirdim. Baktım hiçbir getirisi yok. Birde emekli ettiğim bazı kişilerin yeğeninden, abisinden dayak yiyecektim. Bu işe yaramazı niye emekli ettin. Sürünsün diyorlar. Bazılarından işittiğim azarın haddi hesabı yok. Çünkü 08.09.1999 çıkan kanunu önceden bilip, hiç değilse 1980 yıllarında oğlunu yeğenini sigortalı göstermemişim. Mükellefi uyarmayıp 5-10 sene benim yüzümden maaş alamayacaklarmış. Sonuçta karşınızda bilgili bu mesleğin değerini bilen mükellef yok.

Fakat ben nasıl avukat gibi duruşmaya giremiyorsam, doktor gibi muayene edemiyorsam, avukatta benim mesleğimin alanına giren konularda arabuluculuk yapmamalı.

Yeni Üye
    Alıntı Karce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın serkan4174, bu işin suçlusu biz değiliz. Kaliteli muhasebeci dediğinizde bir kişinin özel muhasebeci değiliz ki. Bize her yıl 200.000.- Tl versin dediğinizde haklısınız. Bizim görevimiz kişilerin getirdiği alış satışlar ile resmi cari hesaplar gibi gelen belgeleri bankalarını işlemek, buna göre verilecek beyannameleri vermektir. Buna ilaveten sgk'da e-bildirge işe giriş çıkışları gibi işleri yapmaktır.

Sizlerde diyorsunuz, belge sayısının fazla olduğunu. Ben belki sigorta konusunda 3.000 kişinin internette sorduğu sorulara cevap verdim. Kendimi geliştirdim. Baktım hiçbir getirisi yok. Birde emekli ettiğim bazı kişilerin yeğeninden, abisinden dayak yiyecektim. Bu işe yaramazı niye emekli ettin. Sürünsün diyorlar. Bazılarından işittiğim azarın haddi hesabı yok. Çünkü 08.09.1999 çıkan kanunu önceden bilip, hiç değilse 1980 yıllarında oğlunu yeğenini sigortalı göstermemişim. Mükellefi uyarmayıp 5-10 sene benim yüzümden maaş alamayacaklarmış. Sonuçta karşınızda bilgili bu mesleğin değerini bilen mükellef yok.

Fakat ben nasıl avukat gibi duruşmaya giremiyorsam, doktor gibi muayene edemiyorsam, avukatta benim mesleğimin alanına giren konularda arabuluculuk yapmamalı.
    Aslında aynı şeyi söylüyoruz bende diyorumki mükellef size geldi saçma sapan laflarmı etti al kardeşim defterini kapı orda senin burada uşağın yok diyebilecek seviyelere geldiğimizde ve diğer meslektaşlarımızda aynı duruşu yaptığında zaten o mükellef eşek gibi hizaya gelecek yada bağımlı personel için iş ilanımı vermiş bir işyeri iş isterken onu isterim bunu isterim demeyi biliyorlar ama maaşa gelince 1500-2000 tl diyorsa hadi kardeşim başka kapıya ben o paraya ayda sana 1 günlük müşavirlik hizmeti veririm herkes derse o işveren eşek gibi alacağı smmm ye 3000-4000 tl başlangıç maaşı verir benim anlattığım bu biz daha kendi sorunlarımızı çözememişiz işverenin yada mükellefin kölesi olmuşuz bu şartlar altında arabuluculuk hakkımız olsa ne kadar kaliteli hizmet verebiliriz yoksa bende biliyorum aşağıda mesajlarda arabuluculuk işleri içinde en az 10 kalem iş direk bizim kendi mesleğimizle ilgili kaldıki avukatlarında bizden çok farkı yok yanımda çok avukat çalıştı inanın iş hukuku,sosyal güvenlik hukuku,ticaret hukuku gibi birçok hukuk dalında bizim yarımız kadar bile bilgi ve tecrübeleri yok onlarda bir durumla karşılaşınca hepimiz gibi googleden araştırıp sonrasında karar veriyorlar ama bence biz öncelikle kendi işimize sahip çıkalım ozaman zaten inanın diğer hiçbir mesleğin işini yapmamıza gerek kalmaz hem maddi hem manevi kazanırız bunun tek şartı meslektaşlarımızın kendi kalitelerini oluşturmasından geçiyor.

Müdavim Üye
    aslında güzel iş ama neden smmmler işlerinden başlarını kaldırıp talepkar olmuyorlar bunu anlamıyorum, bize nefes aldırmayan bir sistemde kendimiz için bir şey yapamıyoruz

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    İçinde ilkokul, ortaokul mezunu olan ve hiç hukuk dersi okumayanlar bulunan bir meslek grubuna bu işi vermezler ve bu da çok normal bir durumdur. Önce mesleğin okul eğitim ve giriş şartları düzeltilmeli ki ondan sonra talep etmeye cesaret olsun. Geçen günlerde bu konu için kompleks var dememin sebebi budur ama kimse anlamadı ya da aynı durumda olduğu için anlamamazlıktan geldi.

Odaların hatta Türmob yönetimindekilerin % 90 ı aynı okuldan mezun bu durumu açıklamaya yeter ama yine anlayana!!

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Avukatlar politika yapıyor galiba mecliste çoğunluk onlarda örgütlenmesi eski barolar ekonomik olarak güçlü cumuk için devletten ödenek alıyor avukatlara iş buluyorlar bazı avukatlar cumuk tan gelen işlerle idare edebiliyor başka iş gelmesede.Mecliste kendileri için gerekli yasaları çabuk çıkartıyorlar dayanışma var.Barolar birliği ekonomik olarak o kadar güçlü ki çalışan avukatlara 700 tl çalışmayanlara 1000 tl emekli aylığı verebiliyor yani oyak gibi.Bizim mesleğin öyle bir saygınlığı yok idare bize iş ortağı gibi bakmıyor meslek mensubu vergi dairelerinde ve piyasada saygı görmüyor maalesef.Belki bundan sonraki nesil ekonomik sıkıntıları hallederse dik durabilir mesleğin saygınlığı artar.Üst kuruluşta ymm lerin yönetici olması bizim mesleği sıkıntılarından.Benim sıkıntımı hissetmeyen ymm benim için ne düşünür hiç kullanmaya bakar.Yönetimde üye sayısına orantılı bir dağılım olmalı ki çözüm üretilebilsin.Bunun için yasa değişikliği lazım veya mahkemenin bu madeyi iptal etmesi lazım.Adaletli bir hizmet edeceğiz diye söz verdikleri için seçilenler oy getirmeyecek ve kendileri gibi düşünmeyenler için yasa değişiklik yapmıyorlar yaptıkları tek değişiklik yuıllardır kazanamadıkları oda seçimlerinde hiç olmazsa yönetimde adam sokmak için yapılan seçim sistem değişikliğidir gelecek oya bakıyorlar yani bu yönetimden yasal iyileştirme beklemek zor.Mecliste olan meslek mensuplarıda karar verici konumlarda değil veya meslek mensubunun sıkıntısını hissedecek kadar duyarlı değiller.Muhalefet sıkı çalışıyor ama hiç bir önerileri kabul edilmiyor çok güzel bir teklif olsada nedense iktidar kompleks yapıyor ve çoğunluğunu kullanarak kabul etmiyor.1999 lar da mecliste azınlık partisi iken insan haklarından dem vuranlar bu gün çoğunluğu sağlayınca maalesef insan haklarını unuttular sadece buyruk veren kendi dar çervede olan kitlesine çalışan bir hale geldiler.Bence iyileştirme zor halk uyanıpta doğruları görüp daha adil hizmetkarlar seçene kadar .Kolay gelsin.

Müdavim Üye
    Avukatlar da pek yakında bizden beter hale gelecekler. Dört bir yanda kaliteli/kalitesiz hukuk fakülteleri habire diploma dağıtıyor ama memlekette düzgün işleyen ne bir adalet mekanizması var ne de hukuk sistemi.

Arabuluculuk müessesesine şu anda mali müşavirlerin dahil olmaması gerektiği kanaatindeyim. Sebebi de pek çoğumuz hukuku bilmiyoruz, katiplik yapıyoruz, biz de dahil. Elli tane beyanname bildirim bildirge arasında buna ayıracak ne enerjimiz ne de çabamız var.

Avukatlar hali hazırda buna uygun haldeler. İş yükleri ağır değil, mahkemeler geç işliyor, isteyen avukat davaları en ince detayına kadar inceleyecek vakit buluyor vesaire vesaire. Ama mali müşavirlerde bu durum yok maalesef. Bağımlı çalışanlar hariç, mali müşavirlerin boş bir anı artık yok denecek kadar az. Muhtasar biter KDV başlar, Kdv biter Ba/Bs başlar, o biter SGK bildirgeleri başlar, Geçici vergi başlar, bankalar mizan bilanço ister, çıkış olur mali müşavir yapar, tüik olur, karşıt inceleme olur, iş kazası olur hepsi mali müşavirde. Elli tane iş sayarım, saydığımızda yoruluruz, takibini yapmak bambaşka bir dünya zaten.

Yineliyorum; mali müşavirlik mesleği ikiye ayrılsın. Serbest muhasebecilik ve Mali müşavirlik olarak ayrılsın.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    https://forum.mustafagulsen.com/show...-olmal%FDd%FDr

Sayın kerem21

yaklaşık 2 yıl önce bu konuları dile getirmişim gördüğün gibi kimseninde dikkatini pek çekmemiş veya ne demek istediğimi anlayamamışlar.

Avukatlar için yakın gelecekte çok büyük tehlike yok onlar görüldüğü üzere kendileri baroları üniversiteleri ve meclisteki temsilcileri vasıtasıyla gelecek yılar iç.in mesleklerinin kalitesizleşmemesi için bugünden tedbir almaya başladılar bile. Bizimkiler ise meslektaşlar dahi herkes kafasını kuma gömmüş bekliyor. Kabul son yıllarda bilhassa özel üniversitelerde çok kalitesiz düşük puanlı bölümler açılmaktadır. Ancak sadece ve sadece bizim meslekte 120 puanlılar ile 450 puanlılar aynı yerde toplanıyor. Bu yüzden kimse ne değimi anlıyor ne de gelecek mesleki tehlikenin farkında olabiliyor. Sebebini de çok yazdım Oda ve üst birlik yöneticilerinin diplomaları her şeyi açıklıyor.

Müdavim Üye
    Sayın Dumanlı ve diğer moderatör meslektaşlarım çok önemli konulara değiniyorsunuz. Bizlerde siz gibi mesleğimizin belirli bir standartlara oturtulmasını istiyoruz. Fakat gerek odalarımız gerekse Türmob herkese ruhsat dağıtarak bir nevi para toplama peşindeler. Haliyle devletimizde bak benim şu işlerime (angaryalarıma) karşı ses çıkartırsan senin aidatlarına, ruhsat parasına düzenlemeye giderim diyerek üstü kapalı Türmobu'muzu ve çalışanları el altından sopa gösteriyor. Başka nasıl anlatılabilir bilmiyorum.

Türmob gelen paralara muhtaç. Odalarımız yaşamak için gelen paralara muhtaç. Haliyle hiç kimsenin sesi fazla çıkmıyor. Olan biz gibi muhasebecilere oluyor.

Müdavim Üye
    Nereden
    Nevşehir
    meslek bakımından ,mezun olduktan sonra birçok sınava maruz kalıp, en zor yollarda mücadele ederek ,meslek mensubu olmanın en zor olduğu meslek türü olup, hiçbir itibarı olmayan tek meslek türü Mali müşavirlik diyebiliriz. o kadar aidat alıyor Sn. Türmob biraz da hak arama mücadelesine girse, başkalarının hakkını aramayı bıraksınlar, üyelerinin haklarını arasınlar.
    Nasıl ki gökte, yerde ve kâinatta tıkır tıkır saat gibi işleyen bir düzen varsa, yeryüzünde de aynı şekilde bir düzen olmalı ve bu düzen içerisinde insanlar, barış içerisinde yaşamalı.