Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mizan kaç satir olmali

Kıdemli Üye
    Nereden
    muh

Mizan kaç satir olmali

Merhaba sizce bir işyerinde mizan ortalama kaç satir olmali şu an bulundugum kurumda 4000satir mizan var mizanda bir özet olduğundan bu kadar satir olmasi bana doğru gelmiyor.
    ssss

Müdavim Üye
    Sayın 44se44, sorduğunuz soruları bazen anlayamıyoruz. Kusura bakmayın açık ve net şekilde yazarsanız daha çok yardımcı olabiliriz. Mizan belki 150.000 satırda olabilir. Bir firma vardır. En ufak cari hesaplara tahsilat makbuzu keser. Türkiye'de 20.000 işyerine mal verir. Siz 20.000 işyerine 120 hesap açarsınız. 120 hesapta 20.000 işyerinin borçlarını, tahsilat makbuzu, çek senet banka vb kapatırsınız. Tabi ki böyle bir tane defter tutabilirsiniz. Hatta yetiştiremezsiniz.

Sorduğunuz soruya gelince 4.000 satır beyağı çok geldi. Yani bu muhasebeyi nasıl tutuyorsunuz. İşleri nasıl yetiştirip, nasıl işin içinden çıkıyorsunuz anlamadım. Muhasebecilik öyle basit bir meslek değildir.

Kıdemli Üye
    Nereden
    muh
    bana gore mizan özet bir tablo olmasi gerekir sizin 10.000 tane perakende musteriniz varsa bile bunlar tek hesapta tutulabilir,20.000 işyerine mal versenizde belli sistemlerde (logo gibi) ayrintilar sistemin belli bir yerinde tutulurken ana hesaplar mizana yansiyabilir.100 sayfa bir mizan bana mantikli gelmiyor acikcasi...
    ssss

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Toptan satış yapan firmalardan bazıları temsilci,plasiyer vb bazında hesap açıp (detayını ayreten seçme imkanı da var programlarında) takip ediyorlar.Ulusal veya uluslararası bir markanın il temsilcisi olduğunu düşündüğünüzde yeri gelir 120 hesaplarınızda onbinlerce cari hesap olabilir.Tamamen sizin uygulamanıza kalmıştır.

Müdavim Üye
    Alıntı 44se44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bana gore mizan özet bir tablo olmasi gerekir sizin 10.000 tane perakende musteriniz varsa bile bunlar tek hesapta tutulabilir,20.000 işyerine mal versenizde belli sistemlerde (logo gibi) ayrintilar sistemin belli bir yerinde tutulurken ana hesaplar mizana yansiyabilir.100 sayfa bir mizan bana mantikli gelmiyor acikcasi...
    Elbette bize de mantıklı gelmiyor. Fakat 30-40 sayfa mizanları biliyorum. Burada temel sıkıntı yaptığınız iş için alacağınız ücret olmalı. Mesela bir akaryakıt bayisinde meslektaşım 1500 tane cariye karşılık ve 40 tane bankaya aylık 4.000 tl para alıyordu. Bunu başka muhasebeci 2.500 tl tutarım demiş ve defteri o aldı.

Sonuçta sizin veya bizim yaptığımızın işin değeri yok. İsterseniz ağzınızla kuş tutun. Mükellef işine gelene daha doğrusu, parayı az alan muhasebeciyi tercih ediyor.