Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ** nisbi aidat için yürütmeyi durdurma kararı çıktı. "

Üye
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın Oqan meslektaşım tabiki sizin emeğinize çabanıza uğraşınıza kimse laf edemez en azından bu forumda elimden geldiğince ben engel olmaya çalışırım,sayın zafer beyin dediğini tam olarak şahsi algılamayın ama gerçektende dediği dibi durum ve sizde bunun farkındasınız,bu meslek bence bende dahil hak etmediği bir çok insanın elinde oyuncak olmuş,sebebi kesinlikle biziz ve bugün yaptığımız yanlışları nasıl düzeltirizin derdini burda yaşıyoruz,dernek veya sendika adı ne olursa olsun ilk etapta meslektaş için gibi gözüksede sonra bakıyoruzki düzene ayak uydurulmuş ve onlarda aynı teraneleri mırıldanıyorlar,yani olay genel manada budur ve bizde buna tepki veriyoruz,gene diyorum şahsi olarak verdiğiniz emeğe hiç kimse birşey diyemez ancak önünde saygı ile eğiliriz,kolay gelsin.
    Sayın Hadisat,

Bizde diyoruz ki siz bizimle aynı görüştesiniz bu olaya siyaset yada çıkar ilişkilerinin karıştırılmaması gerektiğini söylüyorsunuz. Burada sıkıntı yok ancak biz bununla beraber işin içine siyasetin girmesinden çekinenlere gelin bu iş yeni büyüyor ve şekilleniyor sizde bize katılın ve şekillenmesine yardımcı olun kendi elinizle şekillendirin. Hiçbir ideolojinin hiç bir grubun burada bireyleşmesine gelin hep beraber engel olalım. Ne olacağını görmek için beklemeyin gelin ne olacağına karar verin. Bildiğiniz gibi üye olmak ve üyelikten istifa etmek sadece 2 dakikalık bir işlemdir.

O yüzden bekleyip görmek lazım diyenleri davet ediyoruz gelin beklemek yerine ne olacağına karar verin diye ama hep böyle olmuştur. Aday olacak bağımlı çalışan arkadaş yani ben niyetimi gelin yerinde inceleyin ona göre olacak yada olmayacak şeklinde yorum yapın bütün amacımız meslek için daha ne yapabiliriz sorusu üzerine kurulu buradan ben dahil kimsenin maddi manevi bir çıkarı olamaz.
    Okan KAÇAN
    Mali Müşavir (Adana)

Müdavim Üye
    Sayın Oqan, dün televizyonda bir program dinledim. Bir araştırmacı yazar diyor ki, insanlar futbol programlarının 10/1 'i kadar dünya meselelerini konuşsalar çok yol alırız. Size çok hak veriyorum. Biz hep konuştuk tartıştık. Olmadı, muhasebeciler olarak Ankara'ya yürüdük. Hasan Er, meslektaşımız çok güzel açıklama yapmış. Türmob Odalar maliyeden emir alıyor. Emri alan kişinin yapacak birşeyi yoktur. Bizim atladığımız konu burası. Hadisat meslektaşımız ömür boyu denetimi savunur. Fakat denetimin olmayacağını gayet iyi biliyor. Ben senelerdir biz ezildik yeni nesil meslekte ezilmesin diye uğraşırım. Bir yol alamayız. Ben şahsen umudumu yitirdim. Meslek nereye kadar gider. biraz dana defterim çalınır ise orada bırakırım. Fakat 30 sene çalışmanın ezilmişliğin verdiği acıya fazla üzülmem. Bu gençlerin bu dertleri çekecekleri için üzülürüm. İyi bir meslek bırakamadığım için üzülürüm.
    İnşallah biz bu mesleği kurtaramadık. Gelecek nesil kurtarır.

Üye
    Alıntı Karce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Oqan, dün televizyonda bir program dinledim. Bir araştırmacı yazar diyor ki, insanlar futbol programlarının 10/1 'i kadar dünya meselelerini konuşsalar çok yol alırız. Size çok hak veriyorum. Biz hep konuştuk tartıştık. Olmadı, muhasebeciler olarak Ankara'ya yürüdük. Hasan Er, meslektaşımız çok güzel açıklama yapmış. Türmob Odalar maliyeden emir alıyor. Emri alan kişinin yapacak birşeyi yoktur. Bizim atladığımız konu burası. Hadisat meslektaşımız ömür boyu denetimi savunur. Fakat denetimin olmayacağını gayet iyi biliyor. Ben senelerdir biz ezildik yeni nesil meslekte ezilmesin diye uğraşırım. Bir yol alamayız. Ben şahsen umudumu yitirdim. Meslek nereye kadar gider. biraz dana defterim çalınır ise orada bırakırım. Fakat 30 sene çalışmanın ezilmişliğin verdiği acıya fazla üzülmem. Bu gençlerin bu dertleri çekecekleri için üzülürüm. İyi bir meslek bırakamadığım için üzülürüm.
    İnşallah biz bu mesleği kurtaramadık. Gelecek nesil kurtarır.
    Üstad sizin gibi tecrübe ile donanmış insanlar her zaman bize yön verecek insanlardır. Ancak Mustafa Kemal mu ülke için yola çıktığında unutmayınız ki samsundaki silahları toplayıp orduları terhis etme emri ile gönderilmiş bir osmanlı komutanı iken kimsenin yapılamaz dediğini yaptı. Biz türkler Çanakkale'de İzmir'de binlerce kahramanlık hikayetleri yazdık neden mesleğimiz içinde böyle olmasın daha önceki abilerime de söylediğim gibi bizlerin tabiki sizin gibi tecrübelere ihtiyacımız var her zaman da olacak. Aynı şekilde ne olacağını uzaktan izlemek yerine gelin içerden neler olacağı hakkında söz hakkı sahibi olarak devam edin.

Unutmayın ki mesleğin yükü her geçen gün eklenerek katlanarak artmakta dolayısı ile yapılamaz hal sınırına dayandı. Ben ve benim gibi canına tak edenlerin birşeyleri değiştirebileceğine inanların bir araya gelmesi bu sendikanın oluşması ile sonuçlandı. Bizler ne iktidar nede rant peşinde koşmuş yada koşacak insanlar değiliz. Yıllardır odalarda Turmob da rant peşinde koşan bilmem kaç yıldır iktidarda olup ta meslek için hiç bir şey yapamamış insanlara verip veriştirirken onlar gibi olmamız bizim açımızdan düşünülemez.
    Okan KAÇAN
    Mali Müşavir (Adana)

Müdavim Üye
    Alıntı Oqan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zafer bey çok özür dilerim ama insanların neden sürekli bir çıkarı olduğu için bu işlerle uğraştığını düşündüğünüzü bir türlü anlamıyorum. Dün Adana'da seçim oldu ve ben bir grubun yandaşı olmama rağmen grubum ile bütün bağlarımı bırakarak sendika için diğer bir grubun yandaşı arkadaşlarımızla omuz omuza çalıştık sendikamızı anlattık. Hiç kimsenin seçilme yada adaylık kaygısı olmadan yarışan 4 gruptan 8 kişi sendikamızı tanıtmak için 2 gün boyunca ter döktük. Lütfen ortaya konan emeğe saygı gösterin biraz.

Bizler sendikamızı kurarken mesleğimizi yada bireysel kimliklerimizi elbette yırtıp atmadık. Ancak sendikamızda hoşgörü emeğe saygı ve mesleğimiz uğruna bir araya gelmeyi başardık. Sizleri de bekleriz.
    Okan Bey

Sn. Hadisat yazmış tekrar etmek istemem. Size özel bir sözüm yok sizin samimiyetinize inanıyorum ama moral bozmak olmasın ama başaramayacaksınız bu hayallerinizi. İsterseniz bu yazılarımızı saklayın yaşarsak 10 yıl sonra görüşelim. Ama bunun sebebi siz değilsiniz bu ülkedeki zihniyeti değiştirebileceğimiz garanti ediyorsanız bende sizinle beraberim. Ama olmayacak bu saçlar ve başlar neler neler gördü. Bakın buraya yazıyorum çok değil 5 yıl sonra

A- Bu sendikadan siz kaçarcasına çıkacaksınız.
    B- Yönetim sizi devre dışı bırakacak.
    C- Sizde statükoya uyacaksınız
    D- Hiçbiri

Cevabı siz verin
    Ben neden mi bunları biliyorum çünkü bu ülkedeki sendikacılığın, dernekçiliğin, meslek oda faaliyetlerinin, siyasi partilerinin çalışmalarının son 35 yılını yakından izledim neredeyse 10 kitap yazacak kadar tecrübe sahibiyim ve de bu tür örgütlerden en az 10 tanesine üye oldum ayrıldım.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar sendika,dernek,kooperatif,birlik adına ne derseniz deyin tek gayesi vardır ortak hakların çıkarların savunulması ve bu yolda karşısına çıkan engellerin kaldırılması için uğraşan kişilerin bir araya geldiği topluluklardır, şimdi bu açıklamalara bakınca insan tabiki örgütlenmek lazım diyesi geliyor ama birdende aklıma şuanki ülkedeki bu stk'ların veya iş veya işveren kapsamındaki stk'ların halleri ne yaptıkları ve tabi durumları gözümün önüne geliyor ve gülüyorum tabiki üzüntüden ne yapacağımı bilemediğim için ağlamak yerine gülmeyi tercih ediyorum, daha eğer yazmak istesem devamını saatlerce sayfalarca yazarım ama ne gerek var herkes ne dediğimi anladı zaten,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Üye
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın arkadaşlar sendika,dernek,kooperatif,birlik adına ne derseniz deyin tek gayesi vardır ortak hakların çıkarların savunulması ve bu yolda karşısına çıkan engellerin kaldırılması için uğraşan kişilerin bir araya geldiği topluluklardır, şimdi bu açıklamalara bakınca insan tabiki örgütlenmek lazım diyesi geliyor ama birdende aklıma şuanki ülkedeki bu stk'ların veya iş veya işveren kapsamındaki stk'ların halleri ne yaptıkları ve tabi durumları gözümün önüne geliyor ve gülüyorum tabiki üzüntüden ne yapacağımı bilemediğim için ağlamak yerine gülmeyi tercih ediyorum, daha eğer yazmak istesem devamını saatlerce sayfalarca yazarım ama ne gerek var herkes ne dediğimi anladı zaten,kolay gelsin.
    Üstad kesinlikle haklısınız ancak gözden kaçırdığınız bir husus var eğitim seviyesi en yüksek sendikayız... Bu bağlamda sendika içerisinde yer alanların biraz daha sağlıklı karar verebileceklerini düşünüyorum en azından gönlümden geçen bu. O nedenle diğer sendikalar yada diğer sendika yöneticileri ile kıyas yapmayı çok doğru bulmuyorum.
    Okan KAÇAN
    Mali Müşavir (Adana)

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın okan bey ama durumda belirttiğim gibi,inşallah güzel şeyler yapmayı Rabbim nasip eder ne diyeyim tek dileğim bu mesleğe kim değer katmaya çalışıyorsa ve değerini biliyorsa ben inanın çok mutlu oluyorum,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul

Aslında ne kadar güzel bir adım, ne umut verici bir gelişme ve meslektaşlarımla gurur duydum yazmak için üye girişi yaptım.

Sonra sendikanın sitesine girip inceledim, dolaştım ve üye olmayı düşündüm

Sonra da doğal olarak sendika tüzüğüne göz attım.

Der ki;
    "Madde 13- Sendika üyelerinin yükümlülükleri ve ödentileri

Her üye, Sendika’nın amaçlarının, ilkelerinin ve çalışmalarının gerçekleştirilmesini güçleştirici veya engelleyici davranışlardan kaçınmak, Sendika tüzüğüne uygun davranmakla yükümlüdür.
    Hiçbir üye, sendika üyeliği sıfatından hareketle yönetim kurulunun izni veya onayı olmaksızın basına veya kamuoyuna açıklamada bulunamaz; özel veya tüzel kişilere, kurum, kuruluş veya herhangi birime bilgi ve beyan veremez veya işbirliğinde bulunamaz. Aksi halde yapılan iş ve işlemler Sendika’yı bağlamaz.
    Sendika’ya ödenecek üyelik ödentileri, üyelik başvuru formuna ve sendika tüzüğünde belirtilen aylık ödenti tutarına göre (bağıtlı çalışan meslektaşlar için) işverence aylıktan kesilerek, beş gün içinde sendikanın banka hesaplarına yatırılır ve ödenti listesinin bir örneği sendikaya gönderilir. İşveren, sendikaya üye olan ve üyelik ödentisi kesilenlerin listesini her ayın son haftasında, işyerinde herkesin görebileceği yerde ilan eder. Bağımsız çalışan meslektaşlarca, her ayın 10’u ile 15’i arasında ödenti ödenir.
    Aylık üyelik ödenti tutarı; üyenin her ay ödenmekte olan vergiye tabi aylık brüt gelirleri toplamının yüzde biridir.
    Her üye, adres değişikliğini Sendika’ya veya varsa bulunduğu yerdeki şube veya temsilciliğe ivedilikle ve yazılı olarak iletmekle yükümlüdür. Adres değişikliği, şube veya temsilciliğe bildirilmiş ise, bu birimler tarafından ivedilikle bu durum Sendika’ya iletilir. Sendika tarafından yapılacak bildirim ve tebligatlar, sadece Sendika kayıtlarındaki adrese çıkartılır ve bu kayıtlardaki adrese ulaşmakla, yapılmış sayılır.
    Sendika üyesinin, askerlik vatan hizmeti süresince, üyelik yükümlülükleri askıda kalır."

Burdan sonrasını okumadım.

Sanırım diyorlar ki; Nispi aidat iptal olsun, ama meslek mensuplarında kalmasın, sendika kesintisi olarak ödensin. Süper fikir.

Üye
    Arkadaşlar hepimiz haklıyız. Sendika Türmobun boşluğunu doldurmaya çalışıyor. Türmob adam gibi çalışsa bunlara gerek kalır mıydı?
    Yeni bir Sendika ağalığına izin vermemek üzere kontrollü gitmek lazım gelir diye düşünüyorum.

Müdavim Üye
    Alıntı yesilcan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aylık üyelik ödenti tutarı; üyenin her ay ödenmekte olan vergiye tabi aylık brüt gelirleri toplamının yüzde biridir.
    Her üye, adres değişikliğini Sendika’ya veya varsa bulunduğu yerdeki şube veya temsilciliğe ivedilikle ve yazılı olarak iletmekle yükümlüdür. Adres değişikliği, şube veya temsilciliğe bildirilmiş ise, bu birimler tarafından ivedilikle bu durum Sendika’ya iletilir. Sendika tarafından yapılacak bildirim ve tebligatlar, sadece Sendika kayıtlarındaki adrese çıkartılır ve bu kayıtlardaki adrese ulaşmakla, yapılmış sayılır.
    Sendika üyesinin, askerlik vatan hizmeti süresince, üyelik yükümlülükleri askıda kalır."

Burdan sonrasını okumadım.

Sanırım diyorlar ki; Nispi aidat iptal olsun, ama meslek mensuplarında kalmasın, sendika kesintisi olarak ödensin. Süper fikir.
    Teşekkürler sayın yeşilcan müthiş bir yerden yakalamışsınız tebrik ederiz.

Bu durumda sendika üyeliğinin aidatı yıllık nisbi aidatı aşacaktır.

Bir de bu sendika mecburen bir konfederasyona üye olacaktır. O zaman da ya ezeli muhalif olarak herşeye hayır diyen veya sadece yandaş olan ve herşeye peki diyen işçinin hakkını çalışanın hakkını unutan kendilerine üyenin aidatı ile yaz kampı yapan yüksek seviyeden maaş bağlayan bir sendika olacaktır.
    Siz son 15-20 yılda hiç grev yapan hak arayan yürüyüş yapan bir sendika gördünüz mü. Şimdi kimse yanlış anlamasın grev yapmayı hak aramayı yürüyüş yapmayı istismar ederek kötüye kullanarak herşeyi yıkıp kırıp döküp aşırı ücret ve sosyal yardım talepleriyle fabrikaları kapanma noktasına getiren ( 1970 li yıllar sendikacılığını ) sendikaları kasdetmiyorum. Gerçek anlamda hak ve hukuk mücadelesi verecek dürüst sendikalar arıyorum. Ama bu ülkede demokrasi tam olarak işlemedikçe bunlar mümkün değildir.