Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 23 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 5 işçisi olan maaşları bankadan ödeyecek.

Müdavim Üye
    Sayın Hadisat biz sizi anlıyoruz. Birikimlerimizi paylaşmaya devam.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın karce teşekkürler ama anlamayan arkadaşlarında canı sağolsun ama böyle demekle meseleler hallolmuyor,dışarda sıradan birine sorsanız bu gibi konuları hiç bu türlü şeylere vakıf bile olmasa bu sorunun sağlıklı olmadığını anlıyor,forumda bu gibi o kadar soru sorulduki yıllardır binlerce ve artık yanlış olduğunu bende dillendirmeye çalışacağım bu güne kadar yapmamıştım çünkü ben bu mesleğe reva görelenleri kaldıramıyorum ve yeter artık diyorum bu meslek yerlerde sürenmekten artık kurtulsun istiyorum ve belki çok şey istiyorum ama istiyorum,kimse kusura bakmasın artık ben bu gibi basit ve sıradan şeylerden bu meslek kurtulsun diye yazacağım yazacağım kim ne derse desin,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye mıhtasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    herHanGi bir yer
    Hadisat bey ben de sizi anlıyorum ama diğer arkadaşları da anlıyorum ortada bir yanlış anlaşılma var o kadar duygusalız ki her şeyi üstümüze alınıyoruz alınganlık yapmaya çok hazırız Hadisat Bey'in demek istediği tek şey burda sorulan soruda parayı bankadan ödemeyip uyanıklağa kaçamaya çalışan bir işverenin bariz bir şekilde kendini belli ediyor olması soran kişi meslek mensubu dahi olsa ben de hadisat beye katılıyorum her türlü uyanıklığın peşinden gitmek buna zemin hazırlamak işini doğru yapanları da etkiliyor bazen bu gibi şeyleri sorgusuz sualsiz geçiştirebilmeliyiz mesela 10un altına düştüm artık bankadan yatırmasam nolur diyen mükellefe olmaz abi sıkıntı olur yarin bigün inceleme olur başın yanar riske girdiğine değmez diyemeyen insanlar lütfen ama lütfen mesleği ufak ufak bırakmaya başlasınlar ben daha stajer olma yolundayım ama ben şunu istiyorum mükellefin bizi yönlendirdiği değil bizim mükellefleri yönlendirdiğimiz bir dünya olmalı diğer türlü her zaman bizim mesleğimiz ayaklar altında kalmaya mecburdur bu benim şahsi fikrim
    inSan bu Su miSaLi kıvrım kıvrım akar ya ,
    bir tarafta benim bir tarafta anGarya ...

Allah affetSin bizi

https://youtu.be/6KC0lNpEzFM

https://www.youtube.com/playlist?list=PLW3bUSFdnnagngE9_bNO5hR6r1T37RYhz

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın muhtasar meslektaşım çok teşekkürler,bende yazının altına imzamı atıyorum,kolay gelsin.

Üye
    Bu tip sorular meslek mensuplarının nasıl bir baskı altında çalıştıklarını gösteriyor sayın Hadisat üstadım, kendi adıma en çok karşılaştığım şeylerden biri mükellefin bi problemi olduğunda beni uyarmadınki tepkisi oluyor. Bu noktada isyan ediyorum. Hiç bir müşterime kosgep ten nasıl hibe alınacağını anlatmadım, kimseye bankadan nasıl kredi çekileceğini anlatmadım (sadece zarar etmemesi gerektiği gibi basit telkinlerin haricinde). Mükellef bunları kendi öğreniyor fakat işine gelmeyen uygulamaları duysa dahi muhesebecisi kendisine iyice anlatana kadar umursamıyor niye çünkü yarın bu işten dolayı başı belaya girecek olsa nasıl olsa evire çevire suçu yükleyeceği muhasebecisi var öyle "sen beni uyarmadın ki" diyecek. Adamın işçisi 5 in altına düşmüş ey muhasebeci sen nasıl uyarmazsın adam o değerli vaktini işçinin maaşını bankadan geçirmeye çalışarak harcadı!!
    Değerli üstadlarım böyle bir yük altındaki muhasebeci hata yapma korkusuyla birçok tecrübeli üstadımıza abes gelecek sorular sorabiliyor. Üstümüze vazife olmayan öyle çok yük altına girmişizki artık kaldıramıyoruz. Değerli üstadlar haksızsam cahilliğime verin de örneğin mükellefin yeni nesil yazarkasayı ne zaman alacağını takip etmek bizim işimiz mi. Hangi meslek mensubu diyebiliyor ki müşterisine yeni nesil yazarkasa alacaksın 2014 hasılatın şu, hasılatına göre kanununi sürelere bak yazarkasını al diyebilen kaç arkaşımız var. Eminim ki birçok arkadaşımız mükellef adına son tarihlerini takip edip uayrıyodur. "Abi şu tarihe kadar yeni nesil kasa alman lazım"

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın tclnk ben kesinlikle basit soru veya abes manasına düşünmüyorum, tamamen mesleğin düştüğü hal açısından olaya yaklaşıyorum ama artık birazda bizler sayın muhtasarında dediği gibi ağırlığımızı koyalım ve pasif durarak muallakta durarak mali idareye ve mükelleflere karşı aciz halden kurtulalım değerimizi bilelim bildirelim derdim budur,birde meslektaşların işle ilgili cezalarla ilgili korkularını biliyorum ama atmak lazım bu korkuları veya atmaya çalışmak lazım ve en önemlisi mevzuatı düzenli takip etmek lazım okumak yorumlamak lazım, mali müşavir arkadaş VUK.nunun altmış sene önce çıkardığı maddeyi okumuyor yorumlamıyor başka işlerle uğraşıyor yanındaki yardımcılara iş yaptırmaya çalışıyor mesleği yamalı bohçaya çeviriyor ve ondan sonra siz ne yapıyorsunuza muhatap oluyor işte ben buna üzülüyorum ve bu düşünce malesef arkadan gelenlerede sirayet ediyor ve bende sirayet etmesin diye keskin ve sert yazılar yazmaya çalışıyorum ama tamamen meslek için ama eğer kalpleri kırıyorsam hatırlatın ve özür dileyeyim çünkü meslektende önce benim için insan ve onun kalbini kırmamak gelir,kolay gelsin.

Üye
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende bu mesleği ve mensubunu veya bu mesleğin yolunda olanları bir türlü anlamıyorum, 10 işçinin altına düşerse bankadan ödemeye devam edecekmiyiz diye soru soruyor, koskoca İSMMMO odasının meslek meslek mensuplarıda buna cevap veriyor, bizde bu meslekten hala bir şey bir hayır geleceğini bekliyoruz ne diyeyim bu ülkede bu meslek yapılmaz,çünkü mevzuat açık 10 ve üzeri çalışan varsa bankadan öde,yoksa ödeme veya tercihen öde istersen kim ne diyebilir, kolay gelsin.
    Mesleğe ve meslek mensubuna (ki onlar birer insan, yaratandan ötürü sevdiğinizi iddia ettikleriniz yani) tepeden bakmak; her zaman meslek mensubu aşağıda olduğundan değildir.

sizin kendinizi kaf dağında görmenizdendir.

herkes herşeyi eşit düzeyde anlamayabilir; bu bilinçle tekrar tekrar anlatacağız. küçümsemeyeceğiz.

insanlar para kazanmaya çalışıyor, varolmaya çalışıyor; risk alırken/insiyatif kullanırken ekmeğini kaybetme korkusunu yaşıyor. bu kaygı her türlü soruyu sordurur.

Burada bir forumda yer almanız ne amaçladır? dikkat çekmek için mi? tepeden bakmak için mi? bilgilenmek için mi?

sen de herşeyi bilmiyorsun üstat yüce google sayesinde ilerliyorsun/ilerliyoruz.

gerisi laf-u güzaf.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın aydın üye olalı 1 ay bile olmamış yani beni tanıdığınızı düşünmüyorum ama çok ağır sözler sarf etmişsiniz ne diyeyim anlaşılmamakta var bu dünyada ama size kızmıyorum eğer beni tanımış olsanız yani forumda yazdıklarımı ve mesleğe düşkünlüğümü bilebilmiş olsanız bu kadar ağır yazı yazacağınızı sanmıyorum ama olsun diyorum,kolay gelsin.

Müdavim Üye
    işçileri zor bulduğumuz inşaat işlerinde 5 işçiyi geçen işyerleri işçilere maaşını bankadan ödemek istese bile işçilerin banka hesap numaraları yok istediğimizde ertesi gün işe gelmiyorlar, başka firmadan aldığımız ciro ettiğimiz çek ile işçinin maaşını ödesek sorun olur mu .?

Müdavim Üye
    Nereden
    Lüleburgaz
    İnşaat işlerinde bankaya maaş yatırmak çok zor. Giriş çıkış çok oluyor. Zaten maaş usulü çalışmıyorlar pek. Kalfa oluyor başlarında işveren kalfaya veriyor parayı kalfada işçilere dağıtıyor. Bu şekilde olan birşey için nasıl bankadan maaş yatabilirki. İlla bankaya yatırmak istiyorsanız ama banka hesabı yoksa işçinin adına ptt ye yatırsın parayı işveren maaş açıklaması ile. İşçi gitsin çeksin ptt den ne zaman isterse. Ama dediğim gibi inşaat işlerinde bu iş çok zor.