Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Firma Ticaret Sicil ve Vergi Dairesi Kapanışı

Yeni Üye

Firma Ticaret Sicil ve Vergi Dairesi Kapanışı

Merhaba Değerli Forum Üyeleri,

Bir konu hakkında görüşlerinize başvurmak istiyorum. Yabancı bir şahıs Eylül 2014' te Türkiye' de şirket kurmuş. Kendisine aracılık eden avukat daha sonra telefonlarına cevap vermemiş ve şirketle ilgili hiç bir işlem yapılmamış bundan sonra. Adam şimdi Türkiye' ye gelip işlerine başlamak istiyor. Ancak şirketin kuruluşundan bugüne vergi dairesi nezdinde beyan, bildirim hiç bir işlemi yapılmamış.

Şimdi bundan sonrası için ne yapılabilir? Vergi dairesi bugüne kadar hiç bir faaliyet olmadığından şirketi resen kapatır mı? Şahıs yeni bir şirket kursa mali açıdan daha az mı zararlı olur acaba?

Değerli görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılarımla,

Müdavim Üye
    Alıntı yilmazoglu1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Değerli Forum Üyeleri,

Bir konu hakkında görüşlerinize başvurmak istiyorum. Yabancı bir şahıs Eylül 2014' te Türkiye' de şirket kurmuş. Kendisine aracılık eden avukat daha sonra telefonlarına cevap vermemiş ve şirketle ilgili hiç bir işlem yapılmamış bundan sonra. Adam şimdi Türkiye' ye gelip işlerine başlamak istiyor. Ancak şirketin kuruluşundan bugüne vergi dairesi nezdinde beyan, bildirim hiç bir işlemi yapılmamış.

Şimdi bundan sonrası için ne yapılabilir? Vergi dairesi bugüne kadar hiç bir faaliyet olmadığından şirketi resen kapatır mı? Şahıs yeni bir şirket kursa mali açıdan daha az mı zararlı olur acaba?

Değerli görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılarımla,
    Şirketin beyanname ve diğer ödevlerini avukat mı yerine getirmemiş demektesiniz. Firma sahibi bir SMMM ile anlaşmalıydı avukat ne anlar o işlerden o nedenle yanlışlık firma sahibi ile başlıyor. Yapılacak olan pişmanlıkla beyannameleri vermek elbette biraz cezası olacak. Firma yerinde ise yoklamada bulunmadı demedilerse resen kapanış yapılmamıştır. Bu durumu V.D den veya sistemden sorgulayabilirsiniz. Şirket şu anda ne durumda fiilen iş yapıyor mu sigortalı işçi kaydı yapılmış mı bunların APHB verilmişmi v.s.

Yeni Üye
    Avukat bir meslek mensubuna açılışı yaptırmış, ancak yoklama ortak burada olmadığı ve vekalet de alınmadığından gerçekleşmemiş. Şirketin hiç bir faaliyeti yok, işçisi yok. 2016 yılında şirket sahibi bir şeylere başlamak istiyor. Ancak mali konularda da problem yaşamak istemiyor

Acaba yeni şitket mi kursa direkt?

Müdavim Üye
    Sayın yılmazoğlu1, ben şunu anlamıyorum. Bu şirket kurmak kapatmak vb olaylar affedersiniz çocuk oyuncağı değil. Yine şirket kurmaktan bahsediyorsunuz. Eski kurulan şirket ne olacak.
    Muhasebeci hangi beyannameleri ve formları vermiş vermemiş bilmiyoruz. Ayrıca muhasebeciye para vermemişse öyle anlaşılıyor. belki muhasebeci beyannamelerini vermedi.
    Bir yılda gelecek cezalara bakın.
    1- 12 Adet Ba Bs Formu aylık 1.300 tl = 15.600 Tl indirimli öderse çıkan ceza 3'e bölünüp, 2 ile çarpılacak (10.400)
    2- 4 adet Muhtasar beyanname 1.300 tl = 5.200 tl
    3- 4 Adet geçici vergi 1.300 tl = 5.200 tl
    4- 12 Adet Kdv beyannamesi 1.300 tl = 15.600 tl
    5- 1 Adet Kurumlar Vergisi Bey 1.300 tl
    6- 1 Adet Kesin Mizan 1.300 tl

Daha aklıma gelmiyor. Mesela 31.12.2015 tarihinde e-tebligat yapılacak. Yaptırmazsa 1.300 tl ceza.

Yapacağınız işlem şu olmalıdır. Tabi ki siz bilirsiniz. Şöyle bir olay var. 4 ay arka arkaya hiçbir beyanname verilmezse, şirket beklemeye alınıyor. Bu bekleme sırasında yine hiçbir beyanname form vb şeyler verilmiyor. Tabi ki bu dediklerim alış satış yapmayacak faaliyeti biten şirketler için. Böyle ileride bir yırtma durumunuz var. Devlet sonradan ne der ne demez orası bilmem. Ticaret odasında şirket duruyor. Ticaret odası faaliyetini sonlandırmıyor. Arasıra birtakım kanunlar çıkarak bu şirketler askıya alınıp sonra resen terk ettiriliyor. Bunlar bir süreç. Kesin bir şey söylemiyorum. Kanun 5-10 senede devamlı değişiyor. Bu tür tür işlemleri yapan oldukça muhasebeci meslektaşımız var.