Sayfa 2 Toplam 11 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 103 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sınıf Değiştirme Hadleri İçin Hangi Yılı Baz Alacağız?

Müdavim Üye
    Alıntı aspava Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konu ile ilgili başımdan gecen olayı aksedeyim. 2011 yılından 2012 yılına geçerken defter hadleri sebebıyle ceza yedık. Tam 14 adet ba bs cezası. Şu tarıhlerde acıklanacak olan hadlerı baz alıp buna gore tasdık ettırdım fakat malıye bunu kabul etmedı ve ben dava actım. Savunmam ise yukarda acıkladıgınız gıbı 150 sıra noku teblıgde acıklandıgı üzere acıklanan hadlerın su yılda kullanılacagı acık acık belırtıldıgınden yola cıkarak mahmekuı kazndım suan temyız asamasında bakalım. Ama o tarıhten sonra hıc bır teblıgde acıklanan hadler bu yıl kullanılacak dıye herhangıbır acıklama yok malıyenın de kabul ettıgı. Suan guncel hadler ne ıse defterlerı ona gore tasdık etmenız. Davayı her ne kadar kazanmıs olsamda, yaşadıgım stres, sıkıntı, mükellefin gözünde iş bilmeme, mukellefi kaybetme gibi durumlari yasadigim icin, o yildan sonra uyguladigim suan icin aciklanan 2015 hadlerini baz alip 2016 yili defterlerini tasdik ettirmem,
    Her yıl aynı tartışmayı yaşıyoruz. Odalar TÜRMOB neden bu konuyu kurcalayıp netleştirmez veya Bakanlık açıkladığı tebliğe bir cümle ekleyerek neden sorunu kökünden halletmez çok manidar.

Sayın aspava
    Bu olay hangi ilde veya hangi vergi dairesi tarafından başınıza geldi yazmanız mümkün mü? Göz önüne almakta fayda var.

Müdavim Üye
    Nereden
    S.M.M.M.
    Istanbul / zeytinburnu vergi dairesi.

Müdavim Üye Hüseyin KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Bu mahkeme kararlarını ve tebliğleri ilk önce Turmob' a bildirelim görüş isteyelim.

Sonra Maliye Bakanlığından anlaşılır bir açıklama yapmasını isteyebilir Turmob aracılığı ile.
    Saygılarımla,
    Hüseyin KAYA
    S.M.M.M.

Müdavim Üye
    Sayın aspavanın yazdıkları gerçekten önemli noktalar.
    Bizler 2016 hadler açıklanmadan tahmini değerleme oranlarıyla 2015 yılnın üzerine ekleyip defter tasdik ettirmemiz doğru değil.
    Netice itibariyle belirlenen hadlerin çok yakınından geçen defterlerimiz muhakkak olmuştur olacaktırda
    ÖZellikle hem hizmet hem mal ticareti yapanlarda 3.maddeye göre iş hasılatının 5 katı olayında olduğu gibi. bunlar gerçekten riskli şeyler.
    Ama neden bugüne kadar hadleri açıklamazlar anlamak mümkün değil.
    Milleti son güne kadar süründürürler,Hadi yazarkasa olayını şimdi açıklamamanın nedeni belli yıl sonuna kadar yazarkasa satışlarının maximum seviyeye
    gelmesi,ama bu hadler olayının açıklanmamasına kafam basmıyor.
    Basan varsa lütfen açıklasın.

Yeni Üye
    Nereden
    Konya
    Sayın meslektaşlarım;
    TÜRMOB'un 09.12.2015/166-1 Sirküler Rapor Mevzuatı yayınlandı. İncelendiği zaman 2015 ve önceki dönemlerin dikkate alınması gerektiği çok açıktır. Yeniden Değerleme artışlarını ve tebliği beklemeye gerek yok. İlerde bir sorunla karşılaşır isek maliye Türmob u delil gösterir. Biliyorsunuz bu konuda çok sıkıntı var. + birde BA-BS onun için kendimizi bu kadar üzmeyelim ve TÜRMOB un sirkülerine uyalım.
    İyi çalışmalar.
    ÖZÇELİK

Müdavim Üye
    Alıntı Kazım ÖZÇELİK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın meslektaşlarım;
    TÜRMOB'un 09.12.2015/166-1 Sirküler Rapor Mevzuatı yayınlandı. İncelendiği zaman 2015 ve önceki dönemlerin dikkate alınması gerektiği çok açıktır. Yeniden Değerleme artışlarını ve tebliği beklemeye gerek yok. İlerde bir sorunla karşılaşır isek maliye Türmob u delil gösterir. Biliyorsunuz bu konuda çok sıkıntı var. + birde BA-BS onun için kendimizi bu kadar üzmeyelim ve TÜRMOB un sirkülerine uyalım.
    İyi çalışmalar.
    Peki müşteri beni gereksiz yere ( hatta fazla para almak için ) 1.sınıfa geçirdin gibi feci bir suçlama yaparsa ne cevap vereceksiniz. Hiç telaşa mahal yok bu ay sonunda açıklanacak tutarları 2016 için baz alacaksınız.

Kıdemli Üye
    Bu konu neden kafa karıştırıyor?. 20 yıldır bu konu tartışılıp durur. Meselenin özü şu; Bir kere 2016 yılı defterlerinin 1 sınıf mı 2. sınıf mı olacağına 2015 yılının rakamlarına bakarak karar vereceğiz. Her yıl başında açıklanan hadler ise o yılın yani 2015 yılının oluşan rakamlarından bahsetmektedir. Yani 2015 yılında şu rakamı geçmişseniz denilmek isteniyor. Öyleyse sıkıntı nedir?. Aralık ayında defter tasdiki yapılırken, bizlere henüz Aralık ayının evrakları gelmemiş oluyor. Hiç belli olmaz mükellef durur durur Aralık ayında hadleri aşabilir. Biz bunu nasıl bileceğiz Aralık ayının bitmesini bekleyeceğiz yada 11 aya bakarak ortalama yoluyla bir hesap yapacağız. Tam sınıra yakın olanlar için ne yapılacak? 1 sınıf desen geçmese mükellefe yazık, 2 sınıf desen geçse Muhasebeciye yazık.
    Yapılacak bir şey var; Verilen bu hadler için 11 ay sonu rakamlarına göre bir oran belirlenecek yani( örn. 120000 yıllık /12 ay x11 ay= 110.000.-TL ilk 11 ayda 110.000.-TL yi geçenler denilecek . Bu tartışma da burada bitecek.
    Ey Maliye bürokratları, bizi anlıyor musunuz?. Ben mükellefin 2015/12 aya ait evraklarını 2016/01 ayında toplayıp kayıtlara alıyorum. Dolaysıyla 2015 yılı matrahları 2016/01 ayında kesin belli oluyor. Ya bu işi 2014 yılına bakarak 2016 yı belirleyin diyeceksiniz, yada 2015 yılının ilk 11 ayına bakarak diyeceksiniz? Başka bir yol daha var da onu da yazmayayım. Bir Türkü söyleyeyim de

Yürüyoruz mayınlı mevzuat yollarında.
    Yüzümüze bakan yok aman aman.
    Çürüyoruz tozlu muhasebat masalarında
    Halimizi bilen yok aman aman.

Gidemiyoruz eller gibi erkenden evimize.
    Sofraya kaşığımızı koyan yok aman aman.
    Söylüyoruz, sesleniyoruz başımızdaki beylerimize.
    Sesimizi duyan yok aman aman

Halimizi bilen yok amam aman
    Yüzümüze bakan yok amam aman..

Müdavim Üye
    Bu arada türküyü çok beğendim,böyle bize hitap eden dramatik şiirler,türküler hep ilgimi çekmiştir insana huzur veriyor

Müdavim Üye
    Nereden
    YOZGAT/Sorgun
    Bu konu hakkında geçen gün görüş istedim TÜRMOB dan. kesinlikle bildirdiğimiz 166-1 sirkülerin doğru olduğunu söylediler.

Diyeceğim o ki basit bir konuyu TÜRMOB-MALİYE BAKANLIĞI kanalı ile çözemiyorsa ki çözemiyor çünkü 444 0 189 hat 2016 rakamlarını baz alacaksınız diyor.

Mutabakat yapamayan TÜRMOB. yazık ne diyeyimki.
    Smmm. İsmail ATASEVER

\'\'Cümleler doğrudur sen doğru isen, Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.\'\' (Yunus Emre)

Müdavim Üye
    Alıntı ASİL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konu hakkında geçen gün görüş istedim TÜRMOB dan. kesinlikle bildirdiğimiz 166-1 sirkülerin doğru olduğunu söylediler.

Diyeceğim o ki basit bir konuyu TÜRMOB-MALİYE BAKANLIĞI kanalı ile çözemiyorsa ki çözemiyor çünkü 444 0 189 hat 2016 rakamlarını baz alacaksınız diyor.

Mutabakat yapamayan TÜRMOB. yazık ne diyeyimki.
    Bakanlık TÜRMOB'u ciddiye almıyor sanki. Bu kadar basit bir konu yıllardan beri bu şekilde sürüncemede kalmamalıydı. Bu işi netleştiremeyen odalara TÜRMOB a yazıklar olsun üyesine bu kadar basit bir hizmeti veremez mi. Üstelik yanlış açıklama ile daha fazla kafa karıştırıyorlar. Tebliğler eski açıklamalar, Danıştay kararları, mahkeme kararları onların duyurusunun aksini söylüyor. Ben TÜRMOB duyurusuna göre hiç tasdik yapmadım. Yıllardır bildiğim yoldan şaşmadım bugüne kadar da yanlış yaptın diyen V.D. olmadı olsaydı anında vergi mahkemesinde soluğu alırdım kararı da vergi dairesindeki işbilmez memurun yüzüne çarpar mahkeme masraflarını bizzat kendisinden ister ayrıca Maliye Bakanlığına da şikayet ederdim. 50 kişi bu yolu denesin bakın bakalım işi düzeltmiyorlar mı