Sayfa 3 Toplam 11 Sayfadan BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 103 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sınıf Değiştirme Hadleri İçin Hangi Yılı Baz Alacağız?

Üye
    Bu konu ile ilgili Adana Vergi Dairesi Başkanlığından 2013 yılında alınmış bir özelgemiz var. Özelgeye göre 2016'da tutulacak defterler için henüz açıklanmamış olan rakamlar dikkate alınacak. Yani Yeniden değerleme oranında artırılacak rakamlar geçerli olacak. Özelge öyle diyor. Özetle : (Aralık 2015'te açıklanacak rakamlar 2016 yılında tutulacak defterler için geçerlidir diyor.)

Müdavim Üye
    https://www.turmob.org.tr/TurmobWeb/...9H2UPJZpPSiTc=
    yukarıdaki adreste 7.12.2015 de Türmobun sitesine konulan sirkülerde de
    mesele ortadadır…

Yani, 2014/Aralık ayında yayınlanan 442 nolu VUK tebliğindeki hadler 2015 yılı için uygulanacağı belirtiliyor.
    2016 yılı için hadleri vermiyor, çünkü, henüz yayınlanmadı…
    Yayınlanınca 2016 için kullanılacak (ya arttırılmış olarak yada bir önceki yıl tutarlarında yayınlayabilirler),
    Daha önce mesela, VUK nu GT.432 tebliğde hadler arttırılmadan (422 nolu tebliğdeki hadleri aynen tekrarlayarak) yayınlanmıştı…
    ---------------------------------------------------------------------

Sirkülerdeki ilgili bölüm:

İşletme hesabı esası ve bilanço esasına göre defter tutma ayrımına ilişkin hadler, Vergi Usul Kanunu Tebliğleri ile yayımlanmaktadır. 2013 (1), 2014 (2) ve 2015 (3) yılları için belirlenmiş olan bu hadler aşağıdaki gibidir.

Madde No---------Konusu-------------------2013Yılında Uygulanan Miktar (TL) 2014 Yılında Uygulanan Miktar (TL) 2015 Yılında Uygulanan Miktar (TL)
    MADDE 177------ Bilanço esasına göre defter tutma hadleri
    Alış tutarı-------------------------------------------------------- 150.000 ------------------------------ 150.000-----------------------160.000
    Satış tutarı------------------------------------------------------- 200.000 ------------------------------ 200.000-----------------------220.000
    2- Yıllık gayrisafi iş hasılatı------------------------------------ 80.000 ------------------------------ 80.000---------------------- 88.000
    3- İş hasılatının beş katı ile yıllık satış tutarının toplamı-- 150.000 ------------------------------ 150.000---------------------- 160.000

1) 31.12.2012 tarihli ve 28514 (4.Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 422 Sıra No’lu VUK Genel Tebliği’nde belirlenen tutarlar
    2) 30.12.2013 tarihli ve 28867 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 432 Sıra No’lu VUK Genel Tebliği’nde belirlenen tutarlar
    3) 30.12.2014 tarihli ve 29221 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 442 Sıra No’lu VUK Genel Tebliği’nde belirlenen tutarlar
    Saygılarımla,
    Gürbüz AÇIKBAŞ

Müdavim Üye mıhtasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    herHanGi bir yer
    e tamam da üstad 2016 yılı hadlerinden bize ne ben mi yanlış anlıyorum adamlar vermiş işte 2015teki hadleri 2015in haddi 2014ün sonunda belli oluyor demek ki yoksa neden 1.nci 31.12.2012 2.nci 30.12.2013 3.ncü 30.12.2014 olsun ki yani mantığım almıyor yanlış olur da 3 kere mi yanlış olur madem öyle neden 1.nciye 30.12.2013 2.nciye 30.12.2014 3.ncüye de 30.12.2014 yazmasın ki bence burda çok basit bir şeyi hepimiz gözden kaçırıyoruz ama neyi ben de bilmiyorum ben sirkülerde 2015in rakamlarının verildiğini ve sirkülerin de gayet açık ve net olduğunu düşünüyorum
    inSan bu Su miSaLi kıvrım kıvrım akar ya ,
    bir tarafta benim bir tarafta anGarya ...

Allah affetSin bizi

https://youtu.be/6KC0lNpEzFM

https://www.youtube.com/playlist?list=PLW3bUSFdnnagngE9_bNO5hR6r1T37RYhz

Müdavim Üye
    Alıntı mıhtasar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    e tamam da üstad 2016 yılı hadlerinden bize ne ben mi yanlış anlıyorum adamlar vermiş işte 2015teki hadleri 2015in haddi 2014ün sonunda belli oluyor demek ki yoksa neden 1.nci 31.12.2012 2.nci 30.12.2013 3.ncü 30.12.2014 olsun ki yani mantığım almıyor yanlış olur da 3 kere mi yanlış olur madem öyle neden 1.nciye 30.12.2013 2.nciye 30.12.2014 3.ncüye de 30.12.2014 yazmasın ki bence burda çok basit bir şeyi hepimiz gözden kaçırıyoruz ama neyi ben de bilmiyorum ben sirkülerde 2015in rakamlarının verildiğini ve sirkülerin de gayet açık ve net olduğunu düşünüyorum
    Gözden kaçan şu olabilirmi? Bir soru soralım:
    Bu ayın (2015/Aralık) sonuna kadar yayınlanacak tebliğle açıklanacak hadler, 2017 yılı defterleri içinmi olacak, o zaman aceleye gerek yok, bu tebliğ bir iki ay sonrada yayınlanabilir...
    Değilmi?
    Saygılarımla,
    Gürbüz AÇIKBAŞ

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar neden bu konuyu uzatıyoruz sebebi mali idaredir çünkü sen 2014 yılının son gününde 442 nolu tebliği yayınla ve deki bu yeniden değerleme oranında 2014 yılı hadlerini artırarak 2015 yılında uygula demeleri o kadar tuhaf bir şeyki 30/12/2014 tarihli tebliğmi olur kardeşim bu böyle olduğu sürece biz çok tartışırız hala sağolsun Türmob'umuz var nasıl olsa değilmi,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın arkadaşlar neden bu konuyu uzatıyoruz sebebi mali idaredir çünkü sen 2014 yılının son gününde 442 nolu tebliği yayınla ve deki bu yeniden değerleme oranında 2014 yılı hadlerini artırarak 2015 yılında uygula demeleri o kadar tuhaf bir şeyki 30/12/2014 tarihli tebliğmi olur kardeşim bu böyle olduğu sürece biz çok tartışırız hala sağolsun Türmob'umuz var nasıl olsa değilmi,kolay gelsin.
    Tebliğin yılın son günlerinde yayınlanmasının da tabi nedeni var. Bir üye 30.11.2015 tarihli ciro hesaba katılsın demiş. O takdirde veya tebliğin daha erken yayınlanmasıyla birçok firmanın düzenleyeceği faturaları erteleme yoluyla sınıf değiştimeyi ayarlayacağını düşünmekteler. Haksız da sayılmazlar o şekilde düşünen yapan firma veya meslektaş yok mu? Bazen birkaç tane art niyetlinin cezasını tüm topluma yükleyebiliyorlar. Bu durumda buna bir örnek diye düşünüyorum.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın dumanlı eğer vaktinde yayınlanmazsa tebliğ insanlar neye göre hesap edip defter tasdiklerini yapacak yılın son günü veya sondan 2.gününde tebliğ yayınlayarak bir yere varılmaz ve varılamaz devlet mükellefe güvenmiyorsa mükellefte devlete güvenmez gerçi saat 23:55 te uzatma yapanda zaten bu zihniyettir,yani bu ülkede bu işlere sürekli deli dumrul müdahale ettiğinden kimsede sağlıklı bir sistemin ve uygulamaların yapılabileceğinide düşünmüyor yani körler sağırlar bir birini ağırlar ve bende bu kafalara sadece rastgele diyorum,kolay gelsin.

Müdavim Üye
    Bu tartışmaların bitmesi için,

2015/Aralık ayı içinde yayınlamayı düşündükleri tebliğde, KONUNUN BAŞLIĞI DÜZELTİLMELİ.

Mesela:

2016 yılında kullanılacak defterlerin tayininde, 2015 cirolarına bakılarak, aşağıdaki tutarlar dikkate alınacaktır.

gibi...
    Saygılarımla,
    Gürbüz AÇIKBAŞ

Müdavim Üye
    Alıntı Gürbüz AÇIKBAŞ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu tartışmaların bitmesi için,

2015/Aralık ayı içinde yayınlamayı düşündükleri tebliğde, KONUNUN BAŞLIĞI DÜZELTİLMELİ.

Mesela:

2016 yılında kullanılacak defterlerin tayininde, 2015 cirolarına bakılarak, aşağıdaki tutarlar dikkate alınacaktır.

gibi...
    Bu mevzuat tekniği açısından mümkün değil. Çünkü her yıl aralık ayında tüm vergi kanunlarındaki ( Gelir v. harçlar. damga v. VUK ... v.s. ) hadler ve tutarlar kendi özel tebliğleri ile toplu olarak açıklanıyor. Yani defter tasdikleri için özel tebliğ çıkarılmıyor.

Onun yerine Bakanlık Vergi Dairelerini eğitse onlara bir kez yazı yazsa " defter tasdiklerinde şu yıl için şu tebliğdeki şu tutarlara bakılmalıdır...... " gibi sorun çözülür ve her vergi dairesi kendi kafasına göre iş yapmaz.

İşin garibi odalar ve TÜRMOB bu kadarcık basit bir yazı veya talimatı yazdırmayı dahi beceremiyorlar buna dahi güçleri yok ve bu kişiler bol huzurlu maaş ile bizleri temsil ediyor ya işe bu durum herkesin vicdanını kanatıyor.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    bizim Türmob'umuz var olala daha neyimiz olsunki,istanbul odası mail atıyor mali analiz semineri varmış katılmamızı istiyor tamam katılalım ama kardeşim bu mali analiz şuanki sistemde serbest çalışan mali müşavirlerin ne kadar işine yarıyor bunu hiç düşündünüzmü veya onların hitap ettiği müşteri portföyünün ne kadar işine yarıyor hiç düşündünüzmü,vergi dairesine verilen mali tablolar ne kadar sağlıklıki bu mali tabloların üzerinden firmaların resmi çekilsin mali analizleri yapılsın ve durum tespiti yapılsın veya ne kadar sağlıklıki blançoları teknik olarak okunsun, şimdi bunları düşünmeden eldeki malzemenin durumunun ne olduğunun tespiti yapılmadan ve hala biz defter tasdiki gibi çok basit bir olayı bile çözememişken bırakın Allah(cc) aşkına mali analizleri sayın İSMMMO'nun yetkilileri ve sayın türmob yetkilileri ne olursunuz kafanızı bir kaldırın ve neler oluyor bu meslektaşların hali nedir diye bir bakın ve eğer çözümünüz yoksa o zaman gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz ne diyelim artık,kolay gelsin.