Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tuik formu yapanlara kinama cezasi verilsin

Kıdemli Üye
    Nereden
    izmir

Tuik formu yapanlara kinama cezasi verilsin

Merhaba, bu tuik angaryasından bıktım yapmamaya çalışıyorum fakat telefondaki memur bana zaten mükellefin en ufacık işlerini bile muhasebeciler yapıyor bunuda yapıverin şeklinde cevap veriyor. TÜRMOB un anlaşma yapıp luca ya entegre etmesi tam bir ihanet bence...

Ben olsam televizyonlarda kamu spotları ve gazete ilanları ile angaryalar durumunu mükelleflere duyururum ve yapan smmm lere kınama cezası vb. cezalar uygulanacağını

kamuya duyururum... Yapamıycaklarsa bu işi bıraksınlar ... KGK kurumuna bağlanalım daha iyi olur

Müdavim Üye
    Sayın Leon, bu tuik formlarını yapmama gibi bir lüksümüz yok. Kanun koruyucu demiş ki, şu şu kanuna göre yapmamanın cezası 2.511 tl'sıdır. İsterseniz size kanun maddelerini bulup yazayım. Şimdi mükellefimiz 2.511 tl cezayı yediği zaman ben yapmadım. Protesto ettim diyemezsiniz. Dediğiniz anda bu defter sizden bizden gider. Bizim bu angaryalardan almamız gereken parayı almamız gereklidir.

Bu işlerin hiçbirisi düzelmez. Birisi gider birisi gelir. Çoğala çoğala işin içinden çıkılmaz bir h0al alır. Bu mesleği yapıyorsanız bunlara katlanacaksınız.

Kıdemli Üye
    Nereden
    izmir
    Sayın Karce,

Yazınızı okumadan önce bir meslektaşımla sorunun devlet kurumlarında veya mükelleflerde değil kendimizde yani meslektaşların davranışlarında, kendilerine verdikleri değerde olduğunu konuşmuştuk. ne yazık ki yazınız bunu doğruladı. açıkçası üzüldüm... lütfen tavrınızı değiştirin, benim yaptığım gibi bu sorunları mükelleflerinize anlatın, sadece kaliteli mükellefler ile çalışın ,angaryalara isyan edin ve bunları mükellefi büroya çağırıp ayrıca memurla yüzleştirip yapın (memurların tavırlarındaki u dönüşüne inanamazsınız)
    Kamu spotu , e- birlik ve meslektaşların ortak tavırları ile çok şeyin düzeleceğini biliyorum ve kendi çevremde bu şekilde davranınca düzeldiğini görüyorum. Düzelmeyeceğine inanmazsak meslek örgütünün rahatını kaçırmazsak maalesef düzelmez...

Kıdemli Üye
    Nereden
    izmir
    ayrıca internetten mesleki aktivistler grubu adında bir topluluğu takip ediyorum , tavsiye ederim

Müdavim Üye
    Sayın Leon, bilmiyorum kaç yıldır bu meslek içindesiniz. Şimdiki adı, ile Ba Bs gibi, bilanço gelir giderin kodlandığı Öss gibi formları elle dolduruyorduk. İsmi Abc formları idi sanıyorum. 1996 senesi idi yanılmıyorsam Ankara'da yürüyüş yaptık. 19 sene sonra geldiğimiz nokta aynı. Değişen hiçbir şey yok.
    Meclise ayda bir sefer giderim. Tanıdık milletvekilleri var. Bürokratlar var. Hiçbir şey yapılmıyor. Çünkü Türmob, Oda, Maliye arasında bir uçurum var. Siyasi vb olaylara girmeyelim. 30 senem geçti bir fiil. Çocuktan pul yapıştırmaktan, boğazımda yağ bezesi var. Acısı sonra çıkıyor. Onları da sayarsak 36 seneyi devirdik. Ne oldu soruyorum.
    Meslektaşınızla isterseniz sabaha kadar konuşun bir şey yapamazsınız. Çünkü Muhasebeci sayısı fazla. Mükellef sayısı az. Mecburuz bu angaryaları yapmaya. 1990 senelerde 130 defterimizden şimdi 40 deftere indik. Son 10 yılda 20 defterimiz çalındı. Bir 20 defter çalınsa bir işyerinde çalışmak zorunda kalacağız. Burada dedik ki, Ba Bs'den ceza yiyen arkadaşlarımıza 50 tl toplasak aylık. Çoğu meslektaşımızı sıkıntılardan kurtarırız. Yani kendi aramızda bir birlik dayanışma yok.
    Burada sizin dediklerinize göre şöyle güzel mesajlar yazsam. Muhasebeciler yapmamalı. Biz değerli bir fertiz desem. Gelen mesajlara teşekkür yazısı yazsam. Şimdi koltukta kasıla kasıla otururum. Fakat gerçekler öyle değil.
    Mükelleflerimize ne anlatacağız. Sizin mükellefinizin yapısı ile bizlerin mükellefi yapısı bir değil. Mesela Tuik, için bir mükellefimiz çıkarır parasını verir. bir mükellefimiz banane görevin der.
    Tekrar ediyorum. Bizim amacımız angarya değil. Bu angaryalardan hak ettiğimiz ücreti alabilmek.