Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Geçici verginin Yıllık vergiden düşülmesi

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul-Merkez

Geçici verginin Yıllık vergiden düşülmesi

Arkadaşlar,mükellef 1,2,3 ve 4 dönem geçici vergi tutarlarını ödememiş biz toplam geçici vergi tutarlarını gelir vergisi beyannamesini verirken yıllık vergi tutarından bunları düşerek mi vereceğiz yoksa düşmeyecek miyiz? Teşekkürler.

Örneğin;1.dönem geçici vergi tutarı:500.2.dönem geçici vergi tutarı:1050.3.dönem geçici vergi tutarı:850.4.dönem geçici vergi tutarı:1.100.TL.dir.Yıllık gelir vergisi tutarı:5.500 TL.dir.

Ödenmesi gereken gelir vergisi:5.500 - 3.500=2.000 tl. mi ?

Müdavim Üye
    Alıntı smmm92 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar,mükellef 1,2,3 ve 4 dönem geçici vergi tutarlarını ödememiş biz toplam geçici vergi tutarlarını gelir vergisi beyannamesini verirken yıllık vergi tutarından bunları düşerek mi vereceğiz yoksa düşmeyecek miyiz? Teşekkürler.

Örneğin;1.dönem geçici vergi tutarı:500.2.dönem geçici vergi tutarı:1050.3.dönem geçici vergi tutarı:850.4.dönem geçici vergi tutarı:1.100.TL.dir.Yıllık gelir vergisi tutarı:5.500 TL.dir.

Tahakkuk ettirilmiş, ancak ödenmemiş geçici verginin yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir veya kurumlar vergisinden mahsup edilmesi mümkün değildir. Mahsup işleminin yapılabilmesi için tahakkuk ettirilmiş geçici verginin ödenmiş olması şarttır.

Yıl içinde bir önceki dönemde ödenmemiş olan geçici verginin ödenme şartına bağlı olmaksızın bir sonraki dönem beyannamesinden mahsubu mümkündür. Ödenmiş olma şartı yıllık gelir vergisi beyannamesinden mahsup yaparken aranmaktadır. Yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir veya kurumlar vergisinden ilgili hesap dönemine ilişkin geçici vergi dönemlerinde ödenen geçici vergi mahsup edilir.

2 cevap ta Gelir İdaresi Başkanlığı'nın sitesinden alınmıştır.
    Sorunuz: geçici vergi ödenmedi ama Kurumlar'dan mahsup yapabilir miyim? olsaydı, cevap: yapamazdınız
    sorunuzdan benim anladığım: geçici vergi ödenmedi, gelir vergisinden mahsup yapabilir miyim? Cevap: yapabilirsiniz, nasıl? cevap: aynı sizin doğru hesapladığınız gibi. Doğru olduğu ne malum? CEvap: gelir idaresi de '' Ödenmiş olma şartı yıllık gelir vergisi beyannamesinden mahsup yaparken aranmaktadır'' görüşünde.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul-Merkez
    Sn.wertyuıop,cevabınızı anlamadım ? Ben tahakkuk etmiş fakat ödenmemiş geçici vergiler toplamını martta vereceğimiz gelir vergisi beyannamesinde yıllık ödenecek vergiden düşebilir miyim ?

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    sayın:smmm92 Ödenmemiş geçici vergilerinizi mahsup etmiyeceksiniz,5,500 Gelir vergisini beyan edip ödeyeceksiniz,ödenmemiş geçici vergileriniz kurum tarafından terkin edilecek,terkini resen yapmaları gerekir ama siz bir dilekçe ile terkin isterseniz daha iyi olur,yalnız ödenmemiş geçici vergiler terkin edilirken geçikme zamları alınır.

Müdavim Üye
    Alıntı HÜSNÜ TAŞCI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın:smmm92 Ödenmemiş geçici vergilerinizi mahsup etmiyeceksiniz,5,500 Gelir vergisini beyan edip ödeyeceksiniz,ödenmemiş geçici vergileriniz kurum tarafından terkin edilecek,terkini resen yapmaları gerekir ama siz bir dilekçe ile terkin isterseniz daha iyi olur,yalnız ödenmemiş geçici vergiler terkin edilirken geçikme zamları alınır.
    ödenmemiş geçicileri, gelir vergisinden isterse ( ihtiyari ) , düşebilir. sizin '' mahsup etmiyeceksiniz '' görüşünüze katılmıyorum. sonraki ifadelerinize kısmen katılıyorum. yani her ne yasal açıdan böyle bir hakka sahipse de bunların mahsup yapılmaması, işleyiş açısından daha mantıklı gibi geliyor.
    özetle: Smmm92 adlı üyenin yaptığı hesaplama doğrudur, isterse bunları ( geçici vergiler ödenmemiş bile olsa ), gelir vergisinden mahsup edebilir ama sizin önerinize katılıyorum ve bunları mahsup etmemeli diye düşünüyorum... Aynen sizin söylediğiniz gibi dilekçe verirse ve gecikme zammı hesaplatırırsa, geçicilerin de mahsubu YAPILMAMASI nı öneririm. ( yasal olarak mahsup etme hakkı olmasına rağmen...)

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    Sayın:wertyuıop Ödenmemiş geçici verginin mahsubu ihtiyari değildir,mahsup edilemez,
    GVK.262 Sıra sayılı Genel tebliğin 1.2 incelemenizi öneririm.

Müdavim Üye
    Sayın:wertyuıop Ödenmemiş geçici verginin mahsubu ihtiyari değildir,mahsup edilemez,
    GVK.262 Sıra sayılı Genel tebliğin 1.2 incelemenizi öneririm.
    Öneriniz üzerine ilgili tebliği inceledim, yazdıklarım da hata yok.
    ödenmemiş geçici vergi kurumlardan mahsup edilemez,
    ödenmemiş geçici vergi gelir vergisinden istenilirse mahsup edilir. ( genel uygulama ve öneriler mahsup edilmemesi yönünde)

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    1.2. Beyanname Üzerinden Hesaplanan Vergiye Mahsup ve İade

Yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir veya kurumlar vergisinden ilgili hesap dönemine ilişkin geçici vergi dönemlerinde ödenen geçici vergi mahsup edilmektedir.

Mahsup işleminin yapılabilmesi için, tahakkuk ettirilmiş geçici verginin ödenmiş olması gerekmektedir. Ödenen geçici vergi tutarının, geçici verginin ilgili olduğu döneme ilişkin olarak verilen yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir veya kurumlar vergisinden fazla olması halinde, mahsup edilemeyen tutar mükellefin diğer vergi borçlarına mahsup edilmektedir.

Geçici verginin gerek mahsuben gerekse nakden iadesinde herhangi bir tutar sınırlaması olmadığı gibi geçici vergiye ilişkin iade taleplerinde teminat ve inceleme raporu da aranmamaktadır.

Diğer taraftan, geçici vergi dönemleri itibarıyla tahakkuk ettirilmiş, ancak ödenmemiş bulunan geçici verginin yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir veya kurumlar vergisinden mahsup edilmesi mümkün değildir.

Konuya ilişkin ayrıntılı açıklamalar 252 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde(1) yapılmıştır.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    Sayın:wertyuıop Maksadım sizinle iddialaşmak değil doğruyu bulmak,Tebliğin bu bölühünde son parağdafında açıkca yazıyor,gelir veya kurumlar vergisinden mahsup mümkün değildir diye.

Diğer taraftan, geçici vergi dönemleri itibarıyla tahakkuk ettirilmiş, ancak ödenmemiş bulunan geçici verginin yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir veya kurumlar vergisinden mahsup edilmesi mümkün değildir.

Müdavim Üye
    Sayın:wertyuıop Maksadım sizinle iddialaşmak değil doğruyu bulmak,Tebliğin bu bölühünde son parağdafında açıkca yazıyor,gelir veya kurumlar vergisinden mahsup mümkün değildir diye.

Aşkolsun bana mı inanıyorsunuz? kanuna mı? :-)
    yok şaka yapıyorum, tabi ki kanun ne diyorsa uygulama öyle olmalı. tartışarak doğruyu bulacağız. Bu forumun amacı da tartışmak. lütfen bu metni tekrar okuyun '' Ödenmiş olma şartı yıllık gelir vergisi beyannamesinden mahsup yaparken aranmaktadır'' .

Aslında bu mesajı silecektim ama rezilliğimi herkes görsün diye silmedim. Rezilliğimi ne zaman fark ettim biliyor musunuz?: Gelir idaresinin bu ifadesini buraya aktardım, ( şu anki mesaja ), '' aslında bu mesajı silecektim..........'' ten hemen önce.
    eğer şu küçük dünyada tanışırsak, yüzyüze gelirsek, İnsanın nefsine zor da gelse, hatırlatın elinizi öpeyim....
    Özetle: ilk mesajımda ve tebliği okumama rağmen, mahsup edileceğini söylüyorken, bu söylemim yanlış olduğunu fark ettim. ÖDENMEDİYSE NE KURUMLARDAN NE DE GELİR DEN MAHSUP EDİLEMEZ...