Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: A.Ş. sözleşmesinin yönetim kurulu ve temsil maddeleri nasıl olmalıdır?

Müdavim Üye

A.Ş. sözleşmesinin yönetim kurulu ve temsil maddeleri nasıl olmalıdır?

Aşağıda A.Ş. kuruluş sözleşmesinin ilgili maddeleri mevcut ancak sanırım eksikler var örneğin yönetim kurulu başkanı seçilmesi gerekmez mi? Doğru sözleşme maddesi nasıl olmalıdır?
    Not: Şirket tek ortaklıdır (Mehmet S.....)

YÖNETİM KURULU VE SÜRESİ :

Madde7- Şirketin işleri ve idaresi genel kurul tarafından Türk Ticaret Kanunu Hükümleri çerçevesinde seçilecek 1 üyeden oluşan bir yönetim kurulu tarafından yürütülür.
    İlk Yönetim Kurulu Üyesi olarak:
    T.C. uyruklu 410.......... TC No lu Yukarı Mah. Üsküdar Sok. No:1/3 Kartal-İstanbul adresinde mukim Mehmet S...... seçilmiştir. Yönetim kurulu üyeleri en çok 3 yıl için seçilebilirler. İlk yönetim kurulu üyeleri 3 yıl için seçilmişlerdir. Görev süresi sona eren yönetim kurulu üyeleri yeniden seçilebilirler.

ŞİRKETİN TEMSİLİ VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİN GÖREV DAĞILIMI:

Madde 8- Şirketin yönetimi ve dışarıya karşı temsili yönetim kuruluna aittir. Şirket tarafından verilecek bütün belgelerin ve yapılacak sözleşmelerin geçerli olabilmesi için, bunların Şirketin unvanı altına konmuş ve Şirketi ilzama yetkili 1 kişinin imzasını taşıması gereklidir.
    Şirketi yönetim kurulu üyelerinden Mehmet S...... ‘ın münferiden atacağı imzası ile şirketi temsil ve ilzam edecektir.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    tek şirketli ortak bile olsa ileride ortak sayısının artma ihtimali nedeniyle sayı sınırı konulmamalı diye düşünüyorum. umarım yardımcı olur aşağıdaki metin;

YÖNETİM KURULU VE SÜRESİ:
    Madde 8- Şirketin işleri ve idaresi; genel kurulca ortaklardan veya ortak olmayanlar seçilen en az bir en çok beş üyeden oluşan yönetim kurulu tarafından yürütülür. Yönetim kurulu üyeleri en çok üç yıl için seçilebilir. Süresi dolan yönetim kurulu üyeleri yeniden seçilebilirler.

ŞİRKETİN TEMSİL VE İLZAMI:
    Madde 9- Şirketin yönetim ve dışarıya karşı temsili yönetim kuruluna aittir. Şirket tarafından verilecek tüm belgelerin ve yapılacak sözleşmelerin geçerli olabilmesi için bunların şirketin unvanı altına konmuş ve şirketi temsil ve ilzama yetkili en az iki kişinin imzasını taşıması gereklidir. Yönetim kurulunun tek kişiden oluşması halinde, iki kişinin imzasını taşıma şartı aranmaz. Türk Ticaret Kanunu’nun 370.maddesi hükümleri saklıdır.
    Yönetim kurulu, şirketi yönetim ve temsil hususundaki yetkilerini; en az bir üyesine, pay sahibi olan veya olmayan müdür veya müdürlere bırakabilir. Bunun için yönetim kurulunca Türk Ticaret Kanunu’nun 367.maddesinin 1.fıkrasına uygun olarak bir iç yönerge hazırlanması şarttır. İç yönergenin ve daha sonra yapılacak değişikliklerin geçerli olması için; yönetim kurulunun basit çoğunluğunun kararıyla uygun bulunması yeterlidir.
    Şirketi temsil ve ilzama yetkili yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile müdür veya müdürleri; şirket esas sözleşmesi ile sınırlı kalmak şartıyla kendilerine ait görev, yetki ve sorumluluklarından belirli konularda yönetim kurulu kararıyla pay sahiplerine veya üçüncü şahıslara vekâlet verebilir. Bu vekâletlerin süresi, vekâlet verenin görev süresini geçemez ve görevin son bulması halinde de vekâlet geçersiz olur.

YÖNETİM KURULUNUN GÖREV DAĞILIMI ve REKABET YASAĞI :
    Madde 10- Genel kurul toplantısında yönetim kurulu seçimi yapılması halinde; genel kurul aynı toplantıda yönetim kurulu başkanı ve/veya başkan vekilini seçer. Yönetim kurulu, seçildikleri genel kurul toplantısını takip eden 7 gün içinde toplanarak; seçilme ve görev dağılımı kararına uygun olarak (genel kurul toplantısında varsa görevi belirlenmemiş üyeler bakımından) görev dağılımını tamamlar.
    Şirketin yönetim kurulu başkan ve üyelerine, Türk Ticaret Kanunu’nun 396.maddesinde belirtilen hususlarda izin verilmiştir. Ancak genel kurul toplantılarında esas sermayenin salt çoğunluğunun kararıyla; bu izin kaldırılabilir ve bu karar, ticaret sicilinde tescil ve ilan ettirilir.

Müdavim Üye
    Üstat teşekkürler ancak
    - YK başkanının seçilmesi gerekmez mi?
    Saygılar

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    TTK 366.madde;

1) Yönetim kurulu her yıl üyeleri arasından bir başkan ve bulunmadığı zamanlarda ona vekalet etmek üzere, en az bir başkan vekili seçer. Esas sözleşmede, başkanın ve başkan vekilinin veya bunlardan birinin, genel kurul tarafından seçilmesi öngörülebilir.

Müdavim Üye
    Aşağıdaki maddelerde herhangi bir sorun gözüküyor mu? Teşekkürler

Madde7- Şirketin işleri ve idaresi genel kurul tarafından Türk Ticaret Kanunu Hükümleri çerçevesinde seçilecek 1 üyeden oluşan bir yönetim kurulu tarafından yürütülür.
    İlk Yönetim Kurulu Üyesi olarak:
    T.C. uyruklu 410............. TC No lu Yukarı Mah. Üsküdar Sok. No:1/3 Kartal-İstanbul adresinde mukim Ahmet S..... seçilmiştir. Yönetim kurulu üyeleri en çok 3 yıl için seçilebilirler. İlk yönetim kurulu üyeleri 3 yıl için seçilmişlerdir. Görev süresi sona eren yönetim kurulu üyeleri yeniden seçilebilirler.

Madde 8- Şirketin yönetimi ve dışarıya karşı temsili yönetim kuruluna aittir. Şirket tarafından verilecek bütün belgelerin ve yapılacak sözleşmelerin geçerli olabilmesi için, bunların Şirketin unvanı altına konmuş ve Şirketi ilzama yetkili 1 kişinin imzasını taşıması gereklidir.

Yönetim kurulu üyelerinden 410............. TC No lu Yukarı Mah. Üsküdar Sok. No:1/3 Kartal-İstanbul adresinde ikamet eden, Ahmet S..... ilk 3 yıl için Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilmiştir.

Şirketi yönetim kurulu başkanı Çağlar Solmaz'ın münferiden atacağı imzası ile şirketi temsil ve ilzam etmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    tek şirketli ortak bile olsa ileride ortak sayısının artma ihtimali nedeniyle sayı sınırı konulmamalı diye düşünüyorum.
    önerdiğim metnin, sözleşmenizde olmasının size bir zararı yoktur

Madde7- Şirketin işleri ve idaresi genel kurul tarafından Türk Ticaret Kanunu Hükümleri çerçevesinde seçilecek 1 üyeden oluşan bir yönetim kurulu tarafından yürütülür. Yönetim kurulu üyeleri en çok 3 yıl için seçilebilirler. Görev süresi sona eren yönetim kurulu üyeleri yeniden seçilebilirler

ilk yönetim kurulu üyeliğine; T.C. uyruklu 410............. TC No lu Yukarı Mah. Üsküdar Sok. No:1/3 Kartal-İstanbul adresinde mukim Ahmet S..... üç yıl süreyle seçilmiştir.

Madde 8- Şirketin yönetimi ve dışarıya karşı temsili yönetim kuruluna aittir. Şirket tarafından verilecek bütün belgelerin ve yapılacak sözleşmelerin geçerli olabilmesi için, bunların Şirketin unvanı altına konmuş ve Şirketi temsil ve ilzama yetkili 1 kişinin imzasını taşıması gereklidir.