Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mali Müşavirliğin Üniversitelerde Özel bölümü olmalıdır.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul

Mali Müşavirliğin Üniversitelerde Özel bölümü olmalıdır.

https://www.milliyet.com.tr/hukuk-ve...30/default.htm

https://www.bulten.gen.tr/haber-1469...irleyecek.html

Bu haberin bizimle mesleğimizle 3568 ile ne ilgisi var diyenler olabilir.İlk başta haklı bir soru olabilir konu tartışıldıkça bunun cevabının verilebileceğini düşünüyorum. Ben bu konuda meslektaşların görüşlerini paylaşmasını rica ediyorum. Elbette ben de daha sonra yazacağım öncelikle bu konuda açık bir tartışma yapılmasında fayda var.

Kıdemli Üye
    meslek yasasındaki sınav başvurusundaki işletme-iktisat-maliye vb bölümlerden mezun olanlar sınavlara başvurabilir ibaresini kaldırıp serbest muhasebeci mali müşavirlikle alakalı üniversitelerde meslekle alakalı bölümler açılmadıkça meslekde kalkınmak çok zor

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Diğer mesleğin temsilcileri veya odaları tehlikeyi sezdikleri için tedbir alınması hususunda YÖK ile diyaloğa girmişlerdir. Bizim mesleğin yöneticilerinden üst birliklerden bu şekilde bir çalışma beklemeli miyiz?

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Değerli Meslektaşlar

Yaklaşık 10 ay önce Tıp ve Hukuk fakültelerine puan şartı getirileceğine dair YÖK çalışmasını buraya konu olarak açmışım ama galiba Tıp ve Hukuktan bize ne bizi ilgilendirmez diye düşünülmüş olacak ki kimse fikrini beyan etmemiş. Bugün ise aynı şekilde YÖK Mühendislik bölümleri için aynı uygulamayı getirmek için çalışmaya başladığından sıranın bizim mesleklere de gelmesi dileği ile konunun başlığını değiştirdim ve son haberi link verdim.

Uzun süreden beri biz forumda mesleki sorunları, kota, eğitim, meslekte kalite, etik değerleri v.s. tartışıp duruyoruz. Bunları tartışırken bazı arkadaşlar küçük resme bakıp sadece kendi özel durumundan değerlendirme yaptığı için belki gereksiz tartışmalara dahi istemeden muhatap olduk.

Genellikle şunu yazdığımı hatırlıyorum. Bu mesleğin arzu edilen seviyeye gelebilmesi için, toplumda ve ekonomik hayatta belli bir saygınlığa kavuşabilmesi için geçmişi bir tarafa bırakarak yeni reformlar yapılması yeni bir başlangıç yapılması gereklidir. Bakınız her mesleğin özel bir okulu olmasına rağmen sadece bu mesleğin eğitim konusu belirsiz ve tartışmalıdır. 3568 de ne diyor. Üniversitelerin hukuk, iktisat, işletme, muhasebe, bankacılık, siyasal bilimler, kamu yönetimi bölümlerinden mezun olanlar bu mesleğe girebilirler. Üniversitelerin işletme, iktisat, muhasebe gibi bu mesleğe dönük eğitim veren bölümleri dışındaki hukuk, siyasal bilimler, kamu yönetimi bölümlerinden mezun bürokratlar, maliye personeli ile bu bölümlerin de üniversite prof.larına doğrudan YMM lik verebilmek adına mesleğin eğitimini bu şekilde sulandırdılar. Başka bir meslekte bu kadar geniş bir yelpaze var mı. Ör. İktisat işletme siyasal bilgiler mezunları avukat olabiliyor mu hayır ama hukuk mezunları, siyasal bilimler mezunları SMMM' liğe girebiliyor. AÖF mezunları ile birlikte son sayı nedir tam bilmiyorum ama yaklaşık 600 000 kişi dilerse her yıl bu mesleğe aday olabilir veya sınavları kazanırsa girebilir. Bu kadar büyük yelpazeye kontenjan kota falan dayanmaz. Şimdi bazıları yine yanlış anlayıp kısır tartışmalara çekmesin lütfen geçmişi karıştırmayalım mesleğe geçmişte nasıl girilmişse girilmiş olsun. Ancak bundan sonra artık bu mesleğe girişi bir düzene sokup belli bir üniversite eğitimine tahsis etmek gerekir. Kaliteli ve özel eğitimle stajsız veya kısa staj ile sınavsız mesleğe giriş sağlanmalıdır. Bu konuda YÖK ile mesleki kuruluşlarımızın acil çalışma yapması gerekmez mi ? Siz bu konuda hiç çalışma veya fikir beyanı duydunuz mu. Ben duymadım neden bu çalışmayı yapmadıklarının sebebini de çok net biliyorum ama şimdi burada yazarsam konunun asıl mecrasını değiştirmiş oluruz.

Bir başka çarpıcı gerçek şudur. 10 yıl önceki mükellef sayısı yani potansiyel müşterilerimiz bugün yüzde 10 azalmış olmasına rağmen 10 yıl önceki meslek mensublarının yaklaşık üç katı artarak bugün 120 000 lere dayandığını biliyormuydunuz. Bizim işimiz rakamlarla değil mi bu rakamları en iyi bizler yorumlamalı değil miyiz. Kota kota diyen arkadaşlar 10-20 yıl sonra bu rakamlardan hareketle projeksiyon yaparak o yıllardaki kotaları bir hesaplasınlar bakalım. Bunu yazınca yine beni kotaya karşı mısın diye eleştirenler çıkabilir bu konudaki düşüncelerimi çok yazdım kota konusunu açan benim. Benim yaşım ve yorgunluğum nedeniyle meslekten fazla bir beklentim yoktur bir nevi yarı emekli şeklinde çalışıyorum. Amacım bilhassa genç meslektaşların gelecekte kaliteli, değerli ve hak ettiği maddi ve manevi şartları kazanmış bir mesleğe kavuşmasının nasıl olacağı hususunda fikir beyan etmek ve kafa yormaktır.

Diğer tüm meslek mensupları gördüğünüz gibi harekete geçmiş vaziyettedir. Bugün ülkede doktor açığı olmasına rağmen doktorluğun kalitesinin düşmemesi adına bu şekilde puan şartı getirilmesinin bir anlamı vardır. Buna karşın bizim meslekte korkunç yığılma olmasına rağmen yöneticiler kılını kıpırdatmadan statükonun ve hakkı huzurların bozulmaması adına bu şekilde bir nevi kurumsal atalet ve duyarsızlık içinde olmaları hakkında ne düşünürsünüz artık bilmiyorum.

Bu çalışmayı meselenin asli tarafı olan meslektaşlar adına örgütleri, birlikleri YÖK ile birlikte yapmaz da her zamanki gibi başkalarının insiyatifine bırakırsak o başkaları bu kararları ve değişiklikleri yaparlar da endişem odur ki o zamanda bugünkü 3568 örneğinde olduğu gibi yeni yeni vesayetleri bir anda kucağımıza bırakırlar bize ise sonradan bol bol ağlamak düşer.
    Konu DUMANLI tarafından (30.Ekim.2015 Saat 19:48 ) değiştirilmiştir.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Bu konuyu Tıp ve Hukuk Fakültelerine puan sınırlaması düşünülmesi üzerine ocak ayında açmıştım. Anlaşılan bizim mesleği ilgilendirmediği gerekçesiyle meslektaşlar ilgi duymadı. Halbuki eğitimi ile, kota sorunu ile, ücret tahsilatı ile, 3568 ve YMM vesayeti ile ve dağ gibi diğer sorunları ile hala toplumda hak ettiği değeri bulamamış bizim mesleğe gelmek ve onun eğitimi konusunu gündeme getirmek istemiştim. Şimdi de konunun başlığını tekrar değiştirerek bizim mesleğin eğitiminin özel olarak konuşulmasını arzu ediyorum. Bugün tıp fakültesine giren öğrencinin doktor, hukuk fak. giren öğrencinin avukat/hakim/savcı, veterinerliğe girenin veteriner, ziraat mühendisliğine girenin ziraat mühendisi, öğretmenliğe girenin öğretmen olacağı peşinen okulu kazanınca belli değil mi? Ama bizim meslekte durum böyle mi. Mali müşavir olmayı kafasına koyanın gideceği okul net olmadığı gibi işletme iktisat v.s. gibi okulları kazananların da mali müşavir olacağının garantisi yok hedefi ve mesleki planlaması belli değil. Okulu bitirince şuraya gideyim şu şirkete girmeye çalışayım, KPSS ye gireyim, bankaya gireyim v.s. bocalamaları arasında eh olmadı birde SMMM stajı başlatmaya gireyim belki ileride bir ruhsatım olur denmiyor mu?

Halbuki bu mesleğin üniversitelerde özel bir bölümü olsa kişi işin başında oraya mali müşavir olmayı kafaya koyarak girse ona göre eğitimini ve mevzuatı öğrense çevresinde ve ailesinde konuşulurken " bizim kız veya bizim oğlumuz mali müşavirliği kazandı ... v.s. " şeklinde imaj olsa fena mı olur. Ondan sonra sınavsız kısa bir staj mesleğe katılmaya yeterde artar bile. Hep mesleğin kalitesinden kamu kurumlarındaki imajından saygı görmemesinden, müşterilerin meslek hakkında fikri olmamasından yeterli değeri görmemekten şikayet etmiyor muyuz. Ben inanıyorum ki belli bir süre sonra bu yolla imaj kalite ve saygınlık sorunu büyük ölçüde değişecek olduğu gibi piyasanın ihtiyacı kadar kişi mesleğe gireceği için kota ücret tahsilat gibi sorunları da yine belli vadelerde çözülecektir.

Yanılıyor muyum acaba ne dersiniz?
    Konu DUMANLI tarafından (30.Ekim.2015 Saat 18:41 ) değiştirilmiştir.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    TÜRMOB ile YÖK ün ortak çalışması ile hangi üniversitelerde Mali Müşavirlik bölümün açılacağı daha sonrada ülkenin veya ekonomik dünyanın talebi olan SMMM sayısının belirlenmesi ve buna uygun tespit edilecek kontenjanlar ile orta vadede mesleğin tüm sorunları çözülebilir.Tabi 3568 deki vesayet sistemi ayrı bir çalışma ve kamuoyu oluşturma meselesidir.
    Konu DUMANLI tarafından (30.Ekim.2015 Saat 19:45 ) değiştirilmiştir.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Forumda bazı üyeler var belki de sahte YMM ler kendilerine bir takım nick ler falan almışlar küçük akılları ile bazı üstadlarla dalga geçme cüreti göstermeye devam ediyorlar. Gerçekten YMM olsa en azından beyefendi olurlar nazik olurlar yok değilse kendi kişilğini ele vermekteler bu ükalalığı sanırım 3568 den almaktadırlar. işte bu nedenle bu mesleğin eğitimi düzene girmeli acilen 3568 deki YMM vesayeti sona ermeli kanunun geçici maddeleri ( maalesef aynen geçici vergi gibi ÖİV gibi kalıcı hale geldi ) sınavsız avantadan veya özel (!) sınavla alınan YMM lik sona ermelidir.

Müdavim Üye
    Alıntı egn1903 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    meslek yasasındaki sınav başvurusundaki işletme-iktisat-maliye vb bölümlerden mezun olanlar sınavlara başvurabilir ibaresini kaldırıp serbest muhasebeci mali müşavirlikle alakalı üniversitelerde meslekle alakalı bölümler açılmadıkça meslekde kalkınmak çok zor
    İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinde yeni düzenlemeler yapıldı. Bazı üniversitelerde İşletme ve İktisat Fakültesi olarak ayrıldı Türmob ve odalar elini çabuk tutarsa 2016-2017 öğretim yılında Mali Müşavirlik bölümü açılabilir

Üye
    Nereden
    Eskişehir
    pamukkale üniversitesi iktisat bölümünden 2011 yılında mezun oldum...Ama üniversite eğitimimden muhasebe adına o kadar boş geldim ki daha fiş nedir fatura nedir..sadece 1.yıl bi dönem 4 kredi muhasebe dersi görüdm onuda hatırlayabilene aşk olsun kesinlikle mali müşavirlik bölümü açılmalı ve mesleğin değeri önemi artmalı herkes olamamalı..Köprüyü geçtim diye demiyorum tüm samimiyetimle keşke bi mali müşavirlik bölümünden mezun olsaydım bu zamana kadar çektğim sıkıntıyı çekmezdim.