Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Döviz çeki kullanımı

Üye
    Nereden
    İstanbul

Döviz çeki kullanımı

Merhaba,

Firmamız ham maddelerini döviz bazında almakta ve faturada belirtilen döviz miktarı vadeli döviz çeki verilerek cari bakiye kapatılmaktadır. Fatura üzerinde yazılı m.b. kuru ile tl ye çevrilip kayıtlara alınmaktadır.

aVadeli çekin günü geldiğinde çek ödenmektedir.Kurda ki artış veya azalış hareketlerini nasıl muhasebeleştirmeliyiz ?

Firma ile aramızda herhangi bir kur farkı çalışması yapmıyoruz, çünkü biz firmaya bakiyesi olan döviz miktarını çek ile ödeyerek kapatmış oluyoruz.

tşk,

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın cüneyt bey 103 hesaptaki çek ödendiğinde kayıtlı değerinin üzerinde ise kur o zaman satıcı aradaki kur farkını faturalaştırmalıdır ama eğer kayıtlı değerin altında ise düştü ise kur o zaman alıcının kur farkını faturalaştırması lazım çekin ödeme tarihine göre,muhasebe kaydı ise alıcının şu şekilde olmalıdır, kurda artış varsa 103(B)lu 656(B)lu 191(B)lu 102(A)lı şeklinde ama düşüş varsa o zaman 103(B)lu 646(A)lı 391(A)lı 102(A)lı şeklinde kayıt yapabilirsiniz,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    istanbul
    kesilen faturalarında borç ve alacak dekontları ile kapatılması gerekir. Sonuçta hiç bir firma kur farkı faturası ödememiyor...

Müdavim Üye
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın cüneyt bey 103 hesaptaki çek ödendiğinde kayıtlı değerinin üzerinde ise kur o zaman satıcı aradaki kur farkını faturalaştırmalıdır ama eğer kayıtlı değerin altında ise düştü ise kur o zaman alıcının kur farkını faturalaştırması lazım çekin ödeme tarihine göre,muhasebe kaydı ise alıcının şu şekilde olmalıdır, kurda artış varsa 103(B)lu 656(B)lu 191(B)lu 102(A)lı şeklinde ama düşüş varsa o zaman 103(B)lu 646(A)lı 391(A)lı 102(A)lı şeklinde kayıt yapabilirsiniz,kolay gelsin.
    Sayın Hadisat

Uygulamada ben de çok firmanın bu şekilde kur farkı faturası düzenlediğini görmedim. Peki meslektaşlar olarak bu düzenlememede payımız yok mu elbette vardır. Ancak bunun karşılıklı mutabakat yaparak yapılması gerekiyor ki kimse buna yanaşmıyor. Hatta dövizli ödemelerin senetlerin çeklerin kur değerlemesi bile farklı kurlardan yapılıyor.

Diğer taraftan dövizli çeklerin senetlerin ciro yoluyla el değiştirmesi durumunda faturanın kime ve nasıl düzenleneceği muğlaktır. Siz şunu diyebilirsiniz satıcı firma alacağına karşı sonradan aldığı çek veya senedin kur farkı bellidir ve arada karşılıklı iki firma olacağı için lehte veya aleyte kur farkına göre firmalardan biri kur farkı faturası düzenleyebilir. Ancak ben bunun dahi düzenlenmediğini görüyorum. Çekin veya senedin sonraki cirolanmalarında aradaki farkın kambiyo karı veya zararı ile kapatılması yeterli oolur kanaatindeyim ne dersiniz.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın yazıcı burda açık olarak KDVK.24/c maddesi uygulanmalıdır ve KDV uygulamasıda faturasız olmaz ve olmamalıdır,kolay gelsin.

Müdavim Üye
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Hadisat Çek ödendiğinde kayıtlı değerinin üzerinde ise satıcı faturayı kime düzenleyecek yani çek 3-4 kişinin cirosundan sonra satıcıya verilmişse ne olacak.

Bir de cari hesap çalışması durumunda olaydaki karışıklığı düşünsenize. Yani satıcının 100.000.-tl karşılığı alacağı var bu ay 48.000.-tl ödendi iki ay sonra 30.000.-tl ödendi
    veya bir miktar müşteri çeki bir miktar da kendi döviz çekini verdi böyle durumlarda ki kime nası fatura düzenleyecek. Yoksa sattığı günkü kurdan hareketle ödediği kadar tutarın farkı mı fatura edilecek gibi onlarca soru işareti ortada değil mi. İnşallah yanlış örnek vermemişimdir.

Lütfen yanlış anlamayın konunun tartışılmaya açılması açısından bu şekilde örnekler veriyorum yoksa siz yanlış ifade ediyorsunuz demiyorum. Uygulama çok karışık ve kimsenin pek uyduğu yok.
    Konu yazıcı tarafından (22.Ekim.2014 Saat 19:55 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın yazıcı ben uygulamadaki yanlışlığı veya doğruluğu düşünerek yazmam genelde ve tamamen kanunlar ve ilgili mevzuat kapsamında yazarım 7,8 yıldır forumda ve cevap yazdığım arakadaşta ister uyar ister uymaz ama tabi bu sözlerimi tepki olarak anlamayın sakına tamamen anlatabilmek için diyorum yani mevzuata uygun olup olmadığını yazmak,tartışmak bana göre doğru olandır çünkü iş incelemeye girince veya hakimin karşısına olay çıkınca kanunlara ve ilgili mevzuata bakılır aslolan budur çünkü,kolay gelsin.

Moderatör
    Nereden
    istanbul
    Bedelin döviz cinsinden veya dövize endekslenerek ifade edildiği işlemlerde mal teslimi ve hizmet ifasının gerçekleştiği ilk safhada vergiyi doğuran olay ile ödeme tarihi arasında ortaya çıkan kur farkı için lehine kur farkı oluşan alıcı veya satıcı tarafından bu farkın oluştuğu tarihte fatura düzenlenmesi gerektiği, dolayısıyla bu tür durumlarda faturalaşmanın vergiye tabi işleme doğrudan taraf olanlar arasında yapılacağı, ciro silsilesindeki diğer cirantalar arasında kur farkları nedeniyle faturalaşmanın söz konusu olmayacağı görüşüne yer verilmiştir. (02.11.2011) tarihli ve B.07.1.GİB.0.01.53-010-20 sayılı özelge)
    ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
    ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın naz hanımın paylaştığı özelge kanuna uygundur ve olması gerekeni izah etmiş mali idareyi tebrik ediyorum doğru her zaman doğrudur ama bizim ülkemizde malesef kişilere göre değişmektedir üzücü neyse kolay gelsin.