Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hisseli Mülkiyette Kira Ba Formu ?

Üye

Hisseli Mülkiyette Kira Ba Formu ?

İşyerinin Kirası 5000 TL brüt. İşyeri mülkiyeti iki kişiye ait. %50 hisseleri oranında net kira ayrı isim ve hesaplara yatırılıyor.Kira Ba formuna dahil edilmeli mi?

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Tek kişiye olan ödeme sınırı aşmadığı için gerek yok.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    İşyeri tek olduğu için ben olsam bildiririm tek parça halini parayı ödeyen açısından düşünürüm parayı alanın durumu hukuku beni etkilemez B formları illede karşılıklı olmaz tek taraflıda olur çiftçiden müstahsille alınan malda mesela tek taraflıdır çünkü gider makbuzu tek bankaya kira yatırma ayrıntıdır asıl olan fatura yerine geçen belge kira için düzenlenen gider pusulasıdır ortak vergi nosu ibraz edilemiyorsa özel mülk olduğuna göre yoktur bir ortağın mernisi ile osman mutlu ve ortağı gibi yazarım.
    Buyrun tartışalım fikir üretelim.Kolay gelsin.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Hasan Bey, tartışalım ama bu tartışmanın sonu tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurtamı tavuktan çıkar sorusunun sonucuna çıkar.
    Parayı alanın durumu beni ilgilendirmez diyorsunuz ama varsayımlara girdiğimizde illaki ilgilendirir, mülkiyet sahiplerinin ticari işletme olduğu varsayılabilir,
    biri gerçek kişi, diğeri ticari olabilir, farklı kobinasyonlar olabilir. O zaman da karşımızdakinin hukuki durumu iki tarafı da ilgilendirir. Ha diyebilirsiniz ki varsayımlara göre hareket ediyorsunuz, doğrudur ancak burada bence sonuç önemlidir. Haddi aşan kiraların ba formlarında bildirlmesi gerektiğini ilk savunanlardan biriyim, ancak ayrı hesaplara yatan hisseli işyerleri dediğiniz gibi tartışmaya açık bir konu.

Müdavim Üye Hüseyin KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Alıntı EROL39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşyerinin Kirası 5000 TL brüt. İşyeri mülkiyeti iki kişiye ait. %50 hisseleri oranında net kira ayrı isim ve hesaplara yatırılıyor.Kira Ba formuna dahil edilmeli mi?
    Muhtasardan çapraz kontrol ederek sonuca gidilecek olursa,

Beyanı yapılan T.C. Kimlik numarasına bildirilen matrahlar 5.000,00 TL yi geçerse bildirilmesi gerekir. (Her hisse ayrı ayrı)
    (Kira sisteminede bu bilgiler aktarılmakta.)
    Saygılarımla,
    Hüseyin KAYA
    S.M.M.M.

Üye
    Gider Pusulasını ayrı,ayrı düzenlemek gerektiği düşünülürse,bildirilmesine gerek yok gibi gözüküyor.Ayrıca Ba kira bildirimi sadece bir ortağın TC numarasından forma dahil edildiğinde muhtasar ve kira beyan sisteminle uyumsuzluk olacaktır..Ne dersiniz ?

Müdavim Üye
    Alınan mal veya hizmetin kdv hariç tutarı 5000 TL yi aşarşa BA BS de bildirilmesi gerekir düşüncesindeyim. Burada hisse sahibinin kaç kişi olması önemli değil önemli olan aldığınız değer. Bana göre gider pusulası da düzenlemek gerekmez ancak BA formunda hangi ortağın kimlik no'su yazılacak sorusu ortaya çıkmaktadır. Aslında kiraların BA formunda beyan edilmesi her ne kadar özelge de olsa tartışmalı bir konudur. Ortada alınan bir mal veya hizmet söz konusu değil anlaşma gereği yapılan bir ödeme söz konusudur. Sonraki yıllarda mahkeme kararıyla bu işin değişeceğine inanıyorum.